До Богородчан на каву

  • Важко знайти в нашій області геополітично більш невдале містечко, як Богородчани. Чотирнадцять кілометрів від Франківська – це надто мало, щоби вийти з тіні обласного центру, і надто багато, щоби перетворитися частину великого міста. То ж не дивно, що Богородчани сприймаються передовсім як фрагмент переміщення. Зрештою, все найважливіше у містечку – це півтора кілометра вздовж дороги до Надвірної, ще й на повороті до Солотвина і Перегінська.

    В цьому нема нічого образливого для богородчанських патріотів – адже і Франківськ тепер здається не набагато кращим, але для того, щоби приїхати до Богородчан, потрібно мати якусь дуже серйозну мотивацію. Найкраща з них – бажання випити ранкову каву у іншому місті, витративши на це часу не більше, ніж на порядну ранкову каву вдома. Колись це було навіть модно. Так само, як поїздка на чебуреки у знамениту «Криниченьку» за Богородчанами.

     

    Найкраще Богородчани виглядають зсередини, коли дивишся із стадіону на задні поверхні дахів тих будинків, які стоять при дорозі. Тоді принаймні не видно всього хаосу головної вулиці. А домініканський костел нічого не втрачає у своїй величній витонченості з жодного боку. Правду кажучи, лише його присутність робить теперішні Богородчани містом. Бароковий комплекс костелу був збудований 1742 року, через триста років після заснування містечка. Ще двісті років, до 1944, тут зберігався чудотворний образ Марії, який вдалося врятувати і вивезти. Сам костел був дуже понищений у Першу світову війну, але відремонтований у тридцятих роках. Врешті він був визнаний пам’яткою архітектури всесоюзного значення. Тепер у костел вселилася якась із православних церков. На стіні прибудови висить моторошний бетонний барельєф Олекси Довбуша. Текст на меморіальній дошці захоплює безпосередністю – встановлено на пам’ять перебування Олекси Довбуша у Богородчанах (в серпні 1744 опришки напали на богородчанський замок).  Тут взагалі багато різних пам’ятників і меморіальних знаків різних епох.  Радянські меморіали. Хрест 1938 року на місці хреста 1848 року на вулиці єпископа Лятишевського. Знаки на честь стрільця Мартинця, який 1 листопада 1918 року підняв український прапор на львівській ратуші, і Олекси Гірника, котрий спалив себе. У цьому моменті – цікавий ключ до особливостей богородчанської слави. Бо всі ці люди тут народилися, але чин свого життя вчинили у інших місцях. Так само Богородчани стали відомими завдяки Богородчанському іконостасові. Цей шедевр українського народного церковного живопису богородчанські громадяни врятували із занедбаного Манявського скиту і майже двісті років берегли його у своїй дерев’яній церкві. 1913 року іконостас поїхав на реставрацію до Відня, що вберегло його від загибелі у церкві, знищеній війною.

  • А того року, коли Олекса Гірник горів у Каневі, у  Богородчанах почалося нове життя, місто стало велетенським пропускним пунктом нафти і газу. Через його компресорні станції і найбільше у Європі підземне газосховище радянський газ і нафта проходили до Європи. Будівництво «Союзу», «Дружби», Уренгою-Помари-Ужгорода і обслуговування труби дуже змінили життя міста. Впродовж десяти років воно було чи не найєвропейськішим населеним пунктом закритої області. Угорці, чехи, поляки, німці, які працювали на трубопроводі, жили у Богородчанах. Там вони побудували хоч і соціалістичні, але дуже нерадянські багатоповерхові квартирні будинки, школи, технічні споруди. Все це виглядало цілком незвично. Подивитися на сучасну Європу до Богородчан їздили люди з різних міст. Робітничий інтернаціонал вплинув і на звички місцевих мешканців. Крім всілякого офіціозу, тут вміли порозумітися з іноземцями на різних рівнях. Зрештою, саме тут з’явилися перші пепсі і жуйки, джинси і кросівки, електронні годинники і добрі презервативи. Робітники провадили інтенсивний спосіб життя, намагаючись запізнати якомога більше гарних дівчат з усіх околиць. Багатьом з них вдалося сповнити свою мрію, одружитися з німцем і виїхати із Союзу.
    Минуло вже чверть століття, а кілька кварталів чеських і німецьких будинків далі залишаються найвпорядкованішою територією міста.
    Теперішня головна вулиця – це страшне і правдиве свідчення тотального безладу нашого життя. Суцільний базар і торговисько, заповнене покупцями і продавцями. Отруйні кольори маленьких і більших крамничок. Повільний розпад абсурдних соціалістичних комплексів. Мешканці нарікають, що головним заняттям теперішньої богородчанської влади є виділення під забудову кожного вільного клаптика землі вздовж дороги. Невикінчені і недобудовані багатоповерхівки ще більше загострюють враження від неоковирності всього цього розмаїття будівель і будок. Епіцентром міського життя є автобусна станція. Сюди стікаються потоки пасажирів з гірських сіл, звідси кожних двадцять хвилин їдуть буси до Франківська, сюди ж вони повертаються. Люди товчуться на станції, у магазинах, на базарі і у якихось районних установах.
    Натомість випити кави у такий час дуже зручно. Вдень усі заклади практично порожні. Щоправда, ніде не можна курити і всюди на великому екрані співають російську попсу. Кава зате непогана. Найприємніше виявилося у «Фортуні», зовсім не подібній на усі знані тобою заклади (хоч і там не можна курити). Такі місця справді треба запам’ятовувати. Але щоби захотіти залишитися у містечку на довше, потрібно мати якусь справжню пристрасть, бо не будеш цілими днями сидіти при каві. Не дивно, що теми найактуальніших розмов тут якісь невеселі: про занепад бізнесу, продаж квартири, пошук роботи. А ще про землю, про зловживання влади, про жахливу трагедію, яка сталася минулого літа на цій дорозі. Місцеві аналітики обговорюють, що ж буде з проектом газопроводу до Ужгорода і чи мають Богородчани стати таким собі житловим супутником Франківська. А мандрівникові пропонують заїхати відпочити у готелі-ресторани «Мочари», «Діброву», «Лісову пісню», які, кажуть, приємно здивують, хоч там свої клієнти. Можна, кажуть, ще сісти на якийсь автобус і повернути до Маняви чи Гути. Влітку, напевно, так би і зробив. А тепер, коли холодно і не замасковано сонцем і зеленню, а ранкова кава випита, звідси хочеться виемігрувати. Незважаючи на пропозицію оглянути справді унікальне боднарське виробництво, де роблять дубові бочки для французьких вин. Вибачте, але так є.
    Шлях до Франківська займає несподівано мало часу. П’ятнадцять хвилин – і ти вже біля парку. Ніщо по дорозі не привертає уваги. Хоч ти знаєш, що колись їздив саме цим боком, коли хотів, щоби шлях з Надвірної був гарнішим. Хоч ти пам’ятаєш бруківку, якою вона була колись мощена, старезну липову алею вздовж дороги, пам’ятаєш снопи льону, який викладали для того, щоби розминався колесами… Пам’ятаєш, що, оглянувшись у бік Богородчан, побачиш довгі смуги засніжених гір.

    Тарас ПРОХАСЬКО

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!

    8 thoughts on “До Богородчан на каву

    1. хочу заперечити небагатослівним попереднім коментаторам. Друзі, та невже ми не можемо подивитися правді в вічі. Нема вже тих Богородчан, які будли навіть 10 років тому. Те, що стосується нашої центральної вулиці описано суб”єктивно і без перебільшень. Я повністю підтримую автора. Побільше б таких думок, та на очі нашим богородчанським державним діячам, хоч би якийсь, а був би результат.

    2. своїми відповідями, панове, ви тільки підтвердили думку автора про абсолютну посередність цього міста тепер ( за деякими винятками ). це писав один з найкращих сучасних письменників.

    3. кого це ви назвалили “одним з кращих”… смішно…

      а представляти субєктивно-дебільну точку зору , це, Сергію, ніша твоєї газети, на жаль…

    4. Стаття об’єктивна, правдива і заслуговує на увагу. Просто дивуєшся, як автор, який не є жителем Богородчан, так влучно і правдиво висловив свою думку. Напевно, зі сторони-видніше. А той рааагуль, який тявкнув одне слово, може також написати свою точку зору, якщо вона в нього є і якщо вистачить йому словесного запасу і мізків. А тепер, любі жителі Богородчан і богородчанці(міщуки), хочу запитати у Вас: – чи не правдою є той факт, що у більшості  кав’ярнях, кнайпах і в тих же ж смердючих “бусах” масово звучить рагульська кацапо-москальська попса?; – чи не правдою є той факт, що при цих дипломованих (і не дипломованих) неуках при владі центральна вулиця перетворилася на суцільний безлад і хаос??? І цих запитань можна ставити ще багато. І чим по-більше буде таких правдивих і реальних, не залежних від місцевих неуків при владі, статей – тим більше шансів матимемо всі ми для змін на краще. Тарас – Ти МОЛОДЕЦЬ! А ми всі – будьмо пильними і шануймося, бо ми того варті!

    5.         Категорично не погоджуюсь з автором даної статті!!!!!!!!!!!!!!!!!!Це який такий безлад вздовж центральної вулиці, це які такі смердючі буси, чи російська попса???????????????????????????.Богородчани – провінційне містечко,і як на такий статус воно і відповідає цьому.Це треба дивуватись великим обласним центрам, наприклад Івано-Франківську, кажуть, одне з найкомфортніших міст України,а дорогу Ви по об”їздній бачили, чи центр (вул. Мазепи), а що вже говорити про водіїв міських маршруток і їхнє нахабство….А от  завдяки нашим “смердючим бусам” мешканці мають змогу вчасно і без перешкод за 20хв. доїхати до обласного центру на роботу чи на навчання.В Івано-Франківську за 20хв.можна тільки в одній пробці простояти і це не сидячи з комфортом на кріслі, а в кращому випадку, повиснувши на одній руці чи нозі……….Звичайно, порівнювати обласний центр і провінційне містечко – безглуздо, однак, в нашій країні зараз жодне місто чи село чи те саме містечко не виглядає належним чином, тому  і критикувати не варто, і так це не дасть позитивного результату, а тільки роздратує мешканців, так як кожна, перепрошую, жаба хвалить своє болото!!!!!!!! Погоджуюсь, що вздовж нашої центральної дороги забагато різного роду крамничок, магазинчиків, а де їх не має????????!!!!!!!!!!!!!! Незважаючи на це , в нашому місті за останні роки стрімко розвивається те саме житлове будівництво, і помалу прибирають дрібну “торговицю”. а от що стосується дипломованих чи не дипломованих урядовців, то на що кожен заслуговує, те і має, ми самі вибрали таких керманичів і на що тоді ми жаліємся: на свою некомпетентність у виборі чи на байдужість до того ж  таки вибору?????

      Як на мене, то благоустрій свого рідного міста чи то села в першу чергу залежить від кожного мешканця зокрема, але  такої різкої критики наше місто не заслуговує.Розумію, що чуже бачиться під лісом, а своє і під носом не розгледиш…….

    6. Критикувати містечко, в якому не живеш, набагато легше, ніж критикувати власне, і саме це доказав автор статті. Я зовсім не погоджуюсь з коментарем, в якому йдеться про “смердючі буси, російську попсу”, адже ти сам напевне є жителем Богородчан, і сам їздиш в цих бусах. Якщо ти не згідний з нашою владою (хоч я теж їх не вихваляю), тоді зроби щось сам, допоможи нашому містечку стати кращим! Бо кожен може “робити” діло язиком, так як робиш це ти!

      А особисто я вірю в те, що Богородчани зміняться на краще, і знайдуться люди, які допоможуть цьому, і я постараюсь бути одним з них, тому що я виріс тут, і дійсно бачу як це містечко змінюється на краще!

    Comments are closed.