Богдан Томенчук: „Я проти пільг…”

  • Директор Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти Богдан Томенчук про тестування і вступ до ВНЗ.

    Про пільги
    —    Я твердо переконаний, щоправда, це моя особиста думка, що для вступу у вищі навчальні заклади пільг не повинно бути взагалі. Якщо дитина має підстави для пільг і хоче вчитися, то нехай держава їй допоможе, наприклад — профінансує навчання. Держава має „співчувати” таким людям фінансово. А вони нехай уже самі стараються — вчаться, щоби потрапити на державну форму навчання.
    Це принципово: людина не має права займати місце мудрішої від себе. На державній формі у ВНЗ повинні навчатися ті, хто може конкурувати зі своїми знаннями. Інакше ми вбиваємо у зародку основу розвитку будь-якого суспільства — конкуренцію, творчу конкуренцію.

    Про підроблені сертифікати
    — Я чув про нібито підроблені сертифікати з незалежного оцінювання. Але факти, коли би це робилося масово в нашому регіоні, мені невідомі. Торік була одна показова ситуація. У регіональний центр подзвонила мама абітурієнтки і розпачливо повідомила, що у вузі до її доні чіпляються. Приймальна комісія виявила, що дитина заявляє сертифікат, у якому 188 балів, а в базі даних Українського центру оцінювання якості освіти зафіксовано 133 бали. Ну, і як приїхали вони сюди (в регіональний центр — кор.) шукати правду, то ми поклали сертифікат у сканер і чітко побачили, що в ньому зробили вісімки замість трійок.
    Важливо, щоби випускники і їхні батьки знали: сертифікат не є документом. Ми можемо з вами „намалювати” собі хоч сотню сертифікатів, навіть із різними балами. Але це при вступі не допоможе. Бо сертифікат — не документ, а довідка про ті цифри, що зафіксовані у протоколі Українського центру оцінювання якості освіти. Власне цей протокол і є документом. Він зберігається за сімома замками, проте доступний для ВНЗ. Кожна приймальна комісія зобов’язана, прочитавши цифри в сертифікаті, перевірити їх у базі даних Українського центру.
    Цього року є новація: вступна кампанія буде вважатися завершеною тільки після того, як Український центр оцінювання якості освіти перевірить те, що наперевіряли  приймальні комісії. Тобто пройде подвійна перевірка заявлених балів, за якими відбулося конкурсне зарахування на державну форму навчання у ВНЗ.

    Про умови тестування
    —    Ми будемо жорсткі і навіть жорстокі щодо дотримання правил гри — умов складання тестів. Минулого року трапився випадок, коли розумна дитина, після операції, спробувала скористатися мобільним телефоном. А це заборонено. Ми змушені були скасувати її результат. Як би нам не було по-людськи прикро, як би на нас не тиснули (а це факт), ми знали: якщо поступимося один раз, то подамо приклад, і він „піде гуляти горами і долинами”. Наголошую: подібні випадки і надалі ми будемо припиняти й жорстко карати.

    Наталія КУШНІРЕНКО

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!