По землю – в банк

  • Минулого тижня народний депутат, екс-губернатор Івано-Франківської області Роман Ткач подав до Верховної Ради законопроект про створення й діяльність Державного земельного банку України. Коли буде скасовано мораторій на продаж сільскогосподарських угідь, Державний банк врятує українські землі від масової скупки крупним іноземним капіталом.

    Роман Ткач переконаний, що створення Державного земельного банку – необхідна передумова до запровадження прозорого й цивілізованого ринку землі в Україні. При чому банк забезпечить не адміністративне, а саме ринкове регулювання цього ринку, оскільки ця фінустанова отримає переважне право не купівлю земель сільськогосподарського призначення.
    У разі схвалення законопроекту, вітчизняні фермери будуть звертатися до Земельного банку не тільки задля купівлі чи продажу угідь, а за кредитами для сільгоспвиробництва: банку планується надати можливість кредитування на суму 70% від заставної вартості ділянок с/г призначення. Саме через цей банк будуть реалізуватися й державні цільові програми з підтримки агросектора.
    Прийняття цього законопроекту відкриє можливості для власників паїв, для яких на сьогодні єдиним способом розпорядитися своєю власністю залишається оренда. Тим часом відомо, що 52% пайовиків хотіли б свої ділянки продати. Сільськогосподарські виробники також зацікавлені не в оренді, а в отриманні угідь у власність.
    При цьому законопроект передбачає обмеження щодо особи покупця і кількості землі в одного власника, а також способу її використання. Автор покладається на міжнародний досвід: у Німеччині, Польщі, Росії держава жорстко контролює обіг земельних ділянок. Так, у Німеччині пріоритетне право на придбання сільськогосподарських земель мають особи, що мешкають неподалік від ділянки, яка продається, чи громадяни, для яких сільськогосподарська діяльність є основною.
    В Україні найбільшою загрозою для національної безпеки при скасуванні мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення стане можливість скуповування землі за мінімальною вартістю більш конкурентноспроможним іноземним капіталом. Створення Державного земельного банку України з відповідними повноваженнями регулятора може  нейтралізувати цю загрозу, йдеться в пояснювальній записці до законопроекту, оскільки Держзембанк  України зможе регулювати ціну на землю шляхом купівлі надлишку пропозиції земельних ділянок, а також  унеможливить отримання землі через комерційні банки, бо єдиним заставодержателем буде Держзембанк.
    Протягом останніх 6 років до парламенту вже вносилися законопроекти, що передбачали створення Земельного банку, але прийняті не були.
    Участь в розробці документа брали юристи з так званої групи Ткача, свого часу відомої в області як «прикарпатські технократи» – Андрій Романчук, Юрій Запісоцький, Оксана Кобрин, Олег Париляк та інші.

     

  • Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!