Цьогоріч закупитись сезонними фруктами досхочу – недешево. Ціни на українські полуниці та черешні у декілька разів вищі, ніж на закордонні банани та апельсини.
«Галицький кореспондент» дізнавався, з чим це пов’язано та чи можна замінити одні фрукти іншими.
Ціни на ягоди
На ринках Івано-Франківська кілограм полуниці можна купити за 50-80 гривень, кілограм черешні – за 40-60 гривень. Такі ціни нефіксовані, вони можуть змінюватись ледь не щодня. Наприклад, бували дні, коли полуниця коштувала 100 гривень і навіть більше.
Якщо брати найдешевші ягоди, то якість відповідна – вони маленькі і часто або з дефектами, або вже почали псуватись. Продавці радять їх одразу мити і їсти, аби не стояли. Якщо ж ви хочете придбати щось якісне і смачніше, то треба дорожче заплатити.
Високі ціни на сезонні ягоди продавці пояснюють, у першу чергу, неврожаєм та затяжними дощами, через які все гниє. Дехто каже, що, наприклад, сезон полуниці вже закінчується, тому вартість зростає.
Начальник управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Роман Гурський коротко зазначає, що ціни на сільськогосподарську продукцію держава не регулює. Відповідно, продавці мають право самі обирати, за якою вартістю продавати товар. «Це суто відносини між суб’єктом господарювання і покупцем», – наголошує Гурський.
Краще у закритому ґрунті
Прикарпатський підприємець, який вирощує полуницю, Богдан Лутчин підтверджує, що насамперед на ціну впливають погодні умови. «Це головне, оскільки багато полуниці росте у відкритому ґрунті», – наголошує пан Богдан. Цього року рання ягода замерзла, оскільки вдарив мороз, а решту – добили дощі.
«Були дві хвилі приморозків, основні вдарили 12-15 травня, коли полуниця цвіла. От і все. Те, що вижило, тепер добиває перепад температури: дощ, сонце, дощ. Всі хвороби вражають ягоду. І от зараз зранку її люди зривають, щоб продати, а до обіду вона вже тече, бо має багато вологи, а смаку – ні», – пояснює підприємець.
Ще одна причина – чимало людей у селах перестали вирощувати полуницю. Мовляв, минулого року ціни на ягоду були невисокі, а наробитись біля неї треба багато. «Дехто казав, що краще поїхати в Польщу заробити, ніж працювати так…» – пояснює Лутчин. Люди звикли вирощувати ягоду ще дідівськими методами, але зараз вони вже застарілі. За словами підприємця, треба шукати нові підходи.
Пан Богдан додає, що він тільки починає працювати з полуницею, роботи – непочатий край. Наприклад, він вирішив перейти на закритий ґрунт. Так ягоді не шкодитимуть ні сонце, ні дощ. Навіть слимаки не зможуть до неї залізти.
«У нас є ранні та ремонтантні сорти. Тому основний урожай почнеться десь за два-три тижні. Ще маємо один сорт, який росте на відкритому ґрунті. Він тільки почав дозрівати, адже зацвів вже після заморозків», – розповідає Богдан Лутчин.
За його словами, щоб отримати бажаний результат, треба підбирати правильні сорти та вирощувати полуницю на закритому ґрунті, щоб не залежати від погоди.
«Багато людей через цьогорічні високі ціни зараз почнуть садити полуницю. Навіть ті, хто цим не займався. Тому, може, й наступного року ягода буде по 20 гривень, бо всі насадять. Це ринок, маємо те, що маємо», – наголошує підприємець.
Банани дешевші
На відміну від українських полуниць та черешень, закордонні фрукти значно дешевші. Наприклад, кілограм бананів коштує від 27 гривень, персики – від 40 гривень, апельсини – від 34 гривень. Дехто з прикарпатців каже, що готовий повністю або частково відмовитись від наших фруктів і замінити їх дешевшими закордонними.
У франківки Оксан Гуцул троє дітей. Вона купує і вітчизняні фрукти, і закордонні. Каже, що просто не має вибору.
«Беремо те, що пропонує ринок. Ціни майже всюди однакові, високі, особливо на наші вітчизняні фрукти. Мабуть, це зумовлено погодними умовами, карантином… Фінансової підтримки з боку держави немає, тому така картина. А сезон приходить – хочеться всього з’їсти, запастись вітамінами на зиму», – наголошує франківка.
Вона вважає, що сезонні фрукти їсти обов’язково потрібно. Саме тому купує їх дітям. Проте пані Оксана не приховує, що цьогорічні ціни, м’яко кажучи, дратують. А ще вона сумнівається, чи вдасться цьогоріч зробити варення, як минулого року.
Франківка Софія Стефінин купує банани впродовж всього року. Робить із них панкейки, додає до ранкових сирних запіканок тощо. Полуницю, навпаки, не любить. «Та й ціна на неї не доступна для середньостатистичного українця», – каже жінка. Полюбляє пані Софія черешню. Купує її десь раз на тиждень у магазинах. Щоправда, наголошує, що хотілося б, аби ціна була меншою.
Сезонні фрукти важливі
Лікарка-дієтологиня Віра Бойчук пояснює, сезонні ягоди для організму людини дуже важливі. У них є біофлавоноїди – антиоксиданти, що допомагають виводити шкідливі речовини з організму. Їх є понад 600 видів, і вчені шукають інші. Кожен овоч чи фрукт містить свій особливий біофлавоноїд.
Найцінніші для організму людини, розповідає лікарка, так звані «чорні ягоди» – чорниці, смородина, ожина, аґрус, а також суниці. У них є такі речовини, які не можна замінити жодною таблеткою.
Полуниця та черешня також корисні для людського організму. Проте пані Віра пояснює: якщо обирати між черешнею та «чорними ягодами», то другий варіант кращий. Але замінювати їх бананами чи іншими закордонними фруктами не варто.
«Сезонні фрукти, що ростуть у нашій місцевості, на сонці та свіжому повітрі, – набагато кращі та корисніші за банани», – зазначає лікарка.
Вона додає, що фрукти треба їсти потроху щодня. Наприклад, на два дні буде достатньо 50 грамів черешні, два абрикоси, пів стакана суниці чи інших ягід, один банан. «Вийде 20-25 гривень на день. Цього організму буде достатньо, адже кілограмами фрукти їсти не треба. 60% добового раціону мають складати овочі, фруктів має бути трохи – до 100-150 грамів на день», – наголошує пані Віра.
Іноді люди мають звичку заготовлювати сезонні фрукти на зиму – консервувати, заморожувати їх або робити варення. Лікарка радить: найкраще їх заморожувати, хоча навіть після цього частина корисних речовин втрачається.
«Я б рекомендувала засушувати, якщо є можливість. Так буде найкорисніше. А варення взагалі не рекомендую, бо у нього дається багато цукру. Він – велике зло. Здорове харчування взагалі не передбачає варення. Замість компоту краще випити чистої води, бо він також не принесе користі. Хіба можна настояти ягоди і не додавати цукру. Але краще їх з’їсти і запити водою», – пояснює Віра Бойчук.
Людмила ОЛЕНЮК