Як розподілити 130  мільярдів соціальної підтримки справедливо: у Мінсоцполітики назвали три складових

 • На сьогодні майже половина жителів України одержують ті чи інші види соціальної підтримки. Якщо розділити суму 130 мільярдів гривень, передбачених на соціальні виплати у державному бюджеті 2018 року, на число наших співгромадян, які легально працюють і сплачують податки (а таких близько 16 мільйонів), то на кожного припаде майже по 8000 гривень. У той же час, за оцінками міжнародних експертів, в Україні щонайменше 10% соціальної допомоги виплачується неправомірно. Яким чином контролюватиметься використанням коштів, які у вигляді податків сплачуємо ми всі, розповів генеральний директор Директорату сім’ї та соціальної підтримки Міністерства соціальної політики УкраїниВіталій Музиченко.

  Складова перша: правильно визначити адресата

  Критерії надання соціальної підтримки (у першу чергу – житлових субсидій), що діяли попередніми роками, були дуже розмиті, і соціальну допомогу часом одержували далеко не найбідніші. Отримувач міг працювати неофіційно, мати тіньовий дохід, жити на широку ногу, але декларувати низьку офіційну зарплату, а подекуди і повну відсутність доходів, і отримувати соціальну допомогу. Або члени одного подружжя могли бути зареєстровані за різними адресами і на обидві квартири одержувати субсидії. А деколи – ще і здавати одне з цих помешкань в оренду.

  Від минулого року при призначенні субсидії почали звертати увагу не лише на офіційно задекларовані доходи, а йнареальний склад сім’ї, на те,яким помешканням ця сім’я володіє, які коштовні речі купує тощо.

  Звичайно, усіх життєвих обставин не передбачиш, тому критерії постійно допрацьовуються. А індивідуальні випадки розглядають комісії при місцевих органах соціального захисту.І навіть ті заявники, які за формальними ознаками не мають права на допомогу, але можуть довести, що її справді потребують, підтримку від держави у більшості випадків отримують.

  Складова друга: вдосконалити механізми контролю

  У середині грудня Кабінет Міністрів України створив Державну соціальну службу України, яка буде відповідати за реалізацію державної політики у сфері соціального захисту населення, захисту прав дітей, а також здійснювати контроль за наданням соціальної підтримки.

  Це дасть можливість нарешті відокремити функції призначення соціальної допомоги від контролю цього процесу.Адже наразі парадокс нашої системи контролю полягає у тому, що той місцевий орган, який призначає і виплачує допомогу,водночас і контролює правомірність своїх дій.

  Створення професійного контролюючого органу дасть можливість ефективно перевіряти не лише отримувачів допомоги, а і посадових осіб, відповідальних за її надання.Також розпочнеться перевірка якості соціальних послуг, які надаються людям похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам у закладах соціального захисту, зокрема в інтернатах, територіальних центрах.

  Методику перевірок теж буде кардинально змінено. У Мінсоцполітики переконані: перевіряти абсолютно всіх – безглуздо і недоцільно. Майбутнє – за вибірковими перевірками, що базуються на так званих «профілях ризику», коли вже на етапі звернення «профіль» заявника за спеціальним алгоритмом буде зіставлятися з «профілями» типових порушників. У списки для перевірок потраплятимуть лише ті, з чийого боку існує ризик зловживань. А більшість отримувачів контролюватимуть мінімально або не перевірятимуть взагалі.  

 • Такі підходивже виправдали себе в інших країнах Європи.Розробка ефективних механізмів контролю при наданні соціальної допомоги наразі здійснюється урамках проєкту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України», який Мінсоцполітикивпроваджує за сприяння Світового банку.

  Складова третя: контролювати спільно з громадянами

  Жителі успішних країн розуміють, що бюджет соціальної підтримки – це ті самі кошти, які вони платять у вигляді податків. Вони засуджують тих, хто отримує соціальні виплати незаслужено, і охоче повідомляють органисоціального інспектування пропорушників і шахраїв.

  Більшість населення в Україні – 67,2% опитаних – також висловили негативне ставлення до тих, хто навмисно надає недостовірні дані з метою отримання допомоги від держави, – це виявили минулорічні соціологічні дослідження, проведені за сприяння Світового банку.

  Громадяни Українивже отримали змогу дізнатися, кому саме за рахунок їхніх податків надається допомога. На ресурсі subsidii.ioc.gov.uaдостатньо ввести адресу, щоб з’ясувати, чи отримує субсидію той, хто там зареєстрований. При цьому ім’я, прізвище та інші персональні даніу реєстріне відображаються.

  А повідомити про факти незаконного надання чи отримання субсидій, інших видів соціальної допомоги та соціальних послугможна на безкоштовну «гарячу лінію» 0 800 50 2757 (з 9.00 до 18.00 у будні), яку за підтримки Світового банку було запроваджено восени. Результати опрацювання повідомлень про порушення контролюються Мінсоцполітики.

  Створення ефективних механізмів контролю розподілу соціальної підтримки в Українідасть можливість зекономлені кошти витратити наполіпшення медичних та освітніх послуг, на підвищення соціальних гарантій через розподіл коштів іншим категоріям населення, які дійсно потребують підтримки.

  Віталій Музиченко: «Кожен громадянин має право знати, на що витрачаються бюджетні кошти, і може особисто долучитися до контролю за їх розподілом».

 • Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!