Як святкують Різдво і зустрічають Новий рік у Чехії

  • Брат і сестра Тарас та Яна Припхани з Івано-Франківська – студенти, які навчаються в Чехії. На цьогорічне Різдво та Новий рік до них приїхали батьки. Щоб відчути дух новорічних свят, всі вони намагались дотримуватись чеських традицій.

    Містечко Млада-Болеслав, де проживають та навчаються Припхани, займає особливе місце в Чехії. Воно засноване в середині Х ст. Болеславом II як королівський замок. Розташоване на лівому березі ріки Їзери, за 50 км від Праги. В кінці XIX ст., завдяки збудованому тут заводу «Шкода», місто пережило друге народження.

    Першим місцем, куди діти-студенти повели батьків, була староміська площа, де розміщена чудова пам’ятка архітектури – Стара ратуша. Фасади її оздоблені малюнками з біблійних сцен. Ратуша складається з двох веж, найвища з них становить 32 метри. Оглядова вежа, з якої відкривається мальовничий огляд на Младу-Болеслав, є улюбленим місцем і для гостей міста, і для його жителів.

    Всюди – і в будинках, і на вулицях – вертепи. Чехи їх називають бетлеми. Це ясла з фігурками народженого Ісуса і Діви Марії, оточеними пастухами й ангелами, ослами, верблюдами та іншими тваринами. Колись давно кожна чеська сім’я робила свою власну модель ясел з дерева, соломи, паперу або глини. Сьогодні виготовленням бетлемів все більше займаються професійні художники, виставляючи свої твори в костелах і на міських площах. У Чехії створено цілий культ немовляти Ісуса – тут його ласкаво називають Ежішек.

    Адвент (різдвяний піст) починається в четверту неділю перед Різдвом. Вже до цього дня ставлять на площах ялинки, відкривають різдвяні ярмарки. Крім сувенірів, там продають ковбаски, гаряче вино, гарячу медовуху – це невід’ємна частина різдвяних ярмарків.

    вертеп (2)

    Святкують усі

    24 грудня ввечері вулиці порожніють, тому що люди в цей день хоча б раз на рік збираються вдома цілими сім’ями. Різдво святкують всі. Але більшість чехів святкує його не як релігійне свято, для них це лише приємна традиція зібрати сім’ю і зробити подарунки.

    Декотрі, особливо віруючі сім’ї збираються на спільну вечерю при свічці щосуботи всі 4 тижні перед Різдвом. Для цього виготовляється адвентний вінок з хвої з чотирма свічками, які поступово запалюються – по одній кожного разу.

    В останній день різдвяного посту на святковий стіл подаються лише пісні страви, головною з яких є смажений короп. Чехи впевнені, що саме ця риба приносить щастя й удачу. Для них купівля та приготування коропа – цілий святковий ритуал. Перед святом на вулицях великих міст починається продаж живого коропа прямо з великих бочок.

    Ще одна традиційна страва різдвяного столу – картопляний салат. Його готують з імбиром, цибулею і сметаною. Чехи пов’язують з різдвяним столом безліч різних прикмет. Наприклад, за столом неодмінно повинна бути парна кількість гостей. Якщо так не вийшло, необхідно поставити ще одну тарілку з приборами. Під кожну тарілку обов’язково підкладають лусочку від коропа. Вважається, що вона приносить щастя і багатство, тож багато хто ховає її в гаманець і носить з собою протягом цілого року. Тому дві лусочки з чеського різдвяного коропа в портмоне приїдуть і до Івано-Франківська.

    Перед тим, як сісти за стіл, родина Припханів вирушила з дітьми на берег Їзери, купила живого коропа і відпустила його назад у річку. Так роблять вегетаріанці, порушуючи традицію, але рятуючи життя коропа. А деякі батьки це роблять заради виховання у дітей співчуття до рибок, але традицією є коропа з’їсти.

    Після різдвяної вечері чеська родина збирається навколо ялинки і починає розбирати подарунки. Чехи вірять, що їх приносить малий Ісусик. Коли на небі зійде перша зірка, подарунки вже роздані, а різдвяну вечерю з’їдено, чеські сім’ї вирушають у костели. Церкви бувають переповнені виключно православні і греко-католицькі за рахунок емігрантів.

    У чехів існує традиція приносити в Божий храм у цей вечір солодке печиво і невеликі дари. Діти, наприклад, часто приносять у костели зроблені своїми руками різдвяні прикраси або ангеликів.

    У храмі св. Яна Непомуцького у Младі-Болеславі громада переважно україномовна. Ян Непомуцький був настільки улюблений чеським народом, що на його честь були висвячені вівтарі і церкви. (До речі, в Бучачі є пам’ятник Яну Непомуку роботи Йогана Пінзеля). Віруючі схиляють свої голови в молитві, звертаючись не тільки до Бога, але і до покровителів чеських земель, щоб Чехію в наступному році не спіткали біди.

    Млада-Болеслав

  • Різдво триває

    У день Різдва родина Припханів вирушила до Праги. Почали екскурсію з Карлового мосту, поруч з яким є храм Святого Климента, де збирається греко-католицька громада. Відвідали музей Ежішека, де виставлені плаття, зшиті для немовляти Ісуса королевами і принцесами з усього світу.

    Повернувшись увечері на зйомну квартиру, діти частували батьків чеськими пирогами, млинцями, борошняними кульками з начинкою. На десерт був традиційний різдвяний кекс з мигдалем і родзинками, пряники і маленьке  печиво діаметром 2-3 см, яке спекла Яна напередодні свят. Перед Різдвом у магазинах можна купити більше 20 видів цих ласощів, що продаються у великих квітчастих коробках на вагу і поштучно.

    Тарас розповів батькам, що у Чехії також є чи не єдиний музей вифлеємських вертепів. Розташований він у місті Карлштейн. Напередодні Різдва і на канікулах після нього туди їдуть сімейні та шкільні екскурсійні групи подивитися в дії на «королівський механічний вертеп» площею 80 кв. метрів, де, крім королів-волхвів, розміщені і фігури відомих чеських правителів, починаючи від святого Вацлава.

    А найбільш відомим у Чехії є вертеп Томаша Криза, він складається з 1756 фігурок і розміщений у музеї міста Їндржихов Градец. Завдяки своїм розмірам і кількості деталей він занесений в Книгу рекордів Гінесса.

    День після Різдва, 26 грудня, називають у Чехії днем святого Штефана. В цей день діти та молодь ходять по домівках, співаючи різдвяні колядки.

    Заключним днем різдвяних свят у Чехії є свято Трьох царів 6 січня. В цей день школярі, перевдягнуті трьома мудрецями зі сходу, ходять до осель, збираючи гроші на доброчинність. Ні в якому разі не для себе, а на дитячі будинки чи хоспіси.

    різдвяна Прага

    Новий рік

    Останній день року в Чехії також прийнято називати Сильвестром, оскільки в цей день святкують іменини всі, чиє ім’я Сильвестр. Зустрічати Новий рік у Чехії прийнято з друзями. Стіл накривають так, щоб можна було довго їсти і пити в очікуванні Нового року.

    31 грудня, напередодні Нового року, в Чехії жителі виходять зі своїх будинків і піднімають келихи з шампанським. Слід зазначити, що цього дня вони також відвідують далеких родичів і дарують їм подарунки. Про настання Нового року младаболеславцям сповіщають куранти на ратуші. На староміську площу стікаються тисячі туристів, які, спілкуючись мовами чи не всього світу, святкують Новий рік просто неба. З ними – і наші іванофранківці.

    А ось вже 2 січня в Чехії починають працювати всі державні організації і більшість приватних компаній.

    Юлія БОЄЧКО

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!