Як відпочивали на Карпатських річках майже 90 років тому

  • Літо, сонце, пляж… А моря немає. І нічого страшного, якщо є річки. Глибокі рівнинні або дрібні гірські – неважливо.

    У першій третині ХХ століття спорт і здоровий спосіб життя займали значне місце в житті людей: вперше в людській історії громадяни почали займатися спортом масово. І так само масово облаштовувати пляжі на берегах озер і річок, пише Фокус.

    До того замість пляжів будували купальні – дерев’яні будочки на воді, окремо для жінок і чоловіків. Плавати в них було неможливо, хіба переступав з ноги на ногу, намагаючись не впустити очіпок з голови і не дуже замочити довгий і щільний купальний костюм. У купальні ходили у взутті, а часто і в рукавичках. Знамениті смугасті чоловічі купальні костюми, знайомі по старим комедіям, з’явилися тільки в останні пару років ХІХ століття.

    Тому відкриті змішані пляжі були справжньою міні-революцією і так багатого на початку ХХ століття. Про нудистські пляжі, що з’явилися в 1925 році, говорити не будемо – подивимося, як відпочивали на воді в Західній Україні.


    Один з найпопулярніших пляжів розташовувався на місці занедбаної озокеритної шахти в урочищі Помірки на південному сході курортного Трускавця. До центру можна було дійти пішки за півгодини, але про ділове місто тут, серед хвойного лісу, швидко забувалося.


    Вода в озерці на місці шахти була солоною, як у морі. Площа басейну штучно збільшили на початку 1930-х років – аж до 10 тис. кв. м. По ньому каталися на човнах і каяках.


    Пісок і гальку для пляжу в Помірках привезли з балтійського міста Гдиня. У взутті на пляж не пускали. Щоосені озеро і його береги очищали. Влітку вода прогрівалася до 22-27 градусів Цельсія. На пляжі проводили уроки екзотичних танців і фіззарядки.


    Добре облаштованими пляжами могли похвалитися і Заліщики, супермодний польський курорт міжвоєнного часу. Сьогодні в цьому тернопільському райцентрі майже нічого не нагадує про часи, коли вздовж Дністра росли акуратно підстрижені клени, стояли пальми в діжках, а між доглянутими доріжками на лежаках насолоджувалися теплом курортники.


  • Береги Дністра в Заліщиках в спекотні дні і сьогодні заповнені охочими відпочити. Але від колишнього благоустрою не залишилося і сліду.


    Пляжі облаштовували всі курортні карпатські містечка, навіть ті, де не було затоплених шахт або великих річок. Ось цей берег річки Опір в селі Гребенів недалеко від Славського – теж пляж.


    Делятин і Микуличин, Яремче та Ямна, Гребенів та Косів – купальщикам на Пруті та Черемоші доводилося нелегко. Спробуйте зробити заплив по Пруту на цьому пляжі в Яремче!


    Гострі валуни і швидка течія не зупиняли бажаючих оздоровитися і охолодитися в літню спеку. А при правильному ракурсі навіть карпатський Делятин цілком сходив за море


    У Сколі люди загоряли на пляжі, засіяному камінням.


    А в Косові доводилось розташовуватись на гострих валунах близько невеликої річечки – і все одно засмагали і купалися.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!