Яна Кермощук: карпатська косметика з любов’ю

  • Яна Кермощук (дівоче прізвище – Ушкало) приїхала з Маріуполя до Ворохти на тимчасову роботу в 2010 році. Але велике кохання і карпатські чари в доброму сенсі цього слова зробили свою справу – дівчина переїхала до Карпат назавжди. За 13 років життя у Ворохті Яна двічі стала мамою, ідеально вивчила українську й налагодила виробництво натуральної сертифікованої косметичної продукції.

    Яна Кермощук живе своєю справою

    Російськомовне минуле

    До війни Яні Кермощук вдалося дослідити свій родовід і довідатися, що її прадід говорив українською, а от дідусь і батько – вже російською. Мама натомість, яка родом із Запорізької області, – україномовна. Та російськомовне середовище, в якому зростала дівчина вплинули на її вибір – вона до переїзду в Карпати розмовляла винятково російською.

    «Добре пам’ятаю, як я пішла в перший клас, і потрібно було відповісти якої ми національності. Чимало з однокласників були росіянами, а от мама сказала мені, що я – українка. І мені чомусь стало соромно. Тоді я, на жаль, ще не розуміла своєї національної ідентичності», – згадує своє минуле Яна Кермощук.

    Плани змінило кохання

    Оскільки батьки дівчини більшу частину свого життя працювали на металургійному комбінаті імені Ілліча, майбутнє своєї доньки також бачили на заводі. Адже за освітою вона – інженер-електромеханік. Натомість Яна пішла працювати в супермаркет і там стрімко піднімалася кар’єрними сходинками. Але одного дня все змінилося – мама переконала її подивитися світ, як живуть люди в інших краях. І 13 років тому Яна Кермощук приїхала тимчасово попрацювати в готель «Ворохта».

    «Я не планувала залишатися. Оскільки на роботі в супермаркеті мене чекали. Та я зустріла кохання свого життя – чоловіка Віталія і залишилася. Тут я вивчила українські традиції і загалом зрозуміла, як це круто бути українкою і говорити на рідній мові», – розповідає Яна.

    Родина Яни Кермощук по жіночій лінії

    Дівчина пригадує, що в сім’ї мама завжди використовувала натуральні продукти не лише в харчуванні, але й для догляду за собою. Оскільки в Маріуполі в них був свій приватний будинок, великий город і сад, тож мама частенько робила собі полуничні чи огіркові маски, вдома пили трав’яні чаї. Яна своєю чергою колекціонувала вирізки з глянцевих журналів різних рецептів для щоденної краси. Займалася миловарінням.

    Потяг до натурального через атопічний дерматит

    Та одного дня в Яни Кермощук з’явився атопічний дерматит. Користуватися класичною косметикою, звісно, не могла. Тож дівчина почала шукати шляхи вирішення проблеми.

    Вже у Ворохті Яна познайомилася із тіткою чоловіка. Вона була косметологом і часто дарувала їй креми. На щастя, вони дівчині підходили. Згодом і навчила їх робити. Також не обійшлося і без різноманітних курсів і семінарів. Яна використовувала всі можливі шляхи задля удосконалення своєї майстерності у виробництві косметичної продукції.

    Яна Кермощук з чоловіком Віталієм та дітьми

    «Але все одно на той час це було свого роду невеличке хобі. Я допомагала чоловікові з готелем, навіть закінчила навчання за спеціальністю «адміністративний менеджмент». Та попри все було усвідомлення, що життя минає, а я так нічого й не досягла в житті. Хотілося кимось стати», – згадує Яна Кермощук.

    Вона вирішила спробувати себе як візажист. Були й постійні клієнти. Та незабаром знову загострюється алергія, і Яна знову стоїть на роздоріжжі – що ж робити далі.

    Перші вкладення у справу – 100 доларів

    Шлях до власного бренду розпочався із символічного подарунку знайомій, яка і наштовхнула й дала мотивацію Яні працювати саме в руслі виробництва власної косметики.

    «Я завела сторінки в соцмережах, подруга зробила фотосесію моїх робіт, чоловік розробив етикетки. Перші мої вкладення у справу – це було близько 100 дол. Спершу «чаклувала» над виробами на кухні вдома. А коли моїх інгредієнтів стало на кухні забагато, я переїхала в окреме приміщення. Наразі завершується ремонт магазину на першому поверсі, а на другому – виробництво й відділ пакування.

    Коли 24 лютого почалося повномасштабне вторгнення, дівчину від тривожних думок за своїх рідних рятувала робота. До Ворохти почали прибувати з різних куточків України люди і, за словами Яни Кермощук, сплеск на натуральну органічну косметику значно зріс. Попри думки виїхати за кордон дівчина вирішила залишитися і працювати в Україні, чемно сплачуючи податки, адже вже 5 років оформлена як ФОП. Також паралельно чекала на рідних, які у важких умовах виїжджали з окупованого Маріуполя. Нині, як розповідає Яна, рідний дім зруйнований вщент. Нічого немає.

    «Війна в Україні триває з 2014 року, і маріупольці звикли, що десь недалеко «прилітало» час від часу. Тому коли почалася війна всі думали, що це ненадовго. Й тому не поспішали виїжджати. Ніхто не думав, що все обернеться такою великою трагедією. Спершу рідні  виїхали в село в Запорізькій області. Та його також невдовзі окупували московити. Хотіли виїжджати, та не було бензину. В Оріховому стояли двоє суток. А коли побачили українських військових, всі полегшено зітхнули», – ділиться важкими спогадами Яна Кермощук.  

    Родзинка косметичної продукції – гідролати

    За минулий рік Яна Кермощук виграла два гранти. Взяла на роботу працівників, закупила обладнання і меблі для фабрики. 5 років працює інтернет-магазин, а наразі команда плідно працює, щоб офіційно вийти на світові маркетплейси (торгові інтернет-площадки).

    Найбільша гордість – виробництво гідролатів

    Косметична продукція виготовляється із ворохтянського джерела. Це і вироби по догляду за волоссям, тілом, обличчям.

    «Дуже горджуся своєю продукцією-новинкою – гідролатами. В Україні це справді новинка. Він класний тим, що трави зібрані в екологічній зоні Карпат, по-друге – пар проходить через рослину, і таким чином ця водичка, яка утворюється, вбирає в себе всю силу рослини. Гідролати схожі до ефірних олій, але якщо від ефірних олій можна отримати опіки і їх потрібно розводити, то за гідролати покупці можуть бути спокійні. Їх навіть можна вживати всередину, адже вони без жодних консервантів. Наразі є вже 18 видів гідролатів», – розповідає майстриня.

    Попри труднощі

    Яна Кермощук, керуючи фабрикою й виготовляючи натуральну косметику, постійно вдосконалює свої навики, навчається, щоб бути ще фаховішою у своїй справі. Також веде особисті вебінари, де навчає розрізняти натуральну й класичну косметику. Мріє, щоб про українську косметику почули у всьому світі, й вона могла конкурувати з міжнародними брендами.

    Та найосновніше для Яни Кермощук – це сім’я. Вона безмежно вдячна рідним і особливо чоловікові, який повірив у неї: «Це дуже класно, коли є опора. Ми пройшли різні етапи в нашій родині, але щаслива, що попри всі труднощі, продовжуємо разом рухатися вперед».

    Юлія МАРЦІНІВ

    Читайте також: Якщо не знаєш української – мовчи: як у Ворохті виховують патріотичну молодь

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!