Язик слугує своєрідним дзеркалом організму. Недарма в східній медицині язик вважають «вікном тіла», де видно стан серця, печінки, легень, селезінки, нирок.
Коли зі здоров’ям усе гаразд, язик повинен бути вологим, червоного кольору, покритий легким білуватим нальотом. Різні частини язика пов’язані з певними органами, і якщо робота якогось із них порушена, це відразу видно.
Складка, що посередині язика, вказує на порушення в хребті. Серцю і печінці належить передня третина язика, а середина відводиться шлунку, підшлунковій залозі і селезінці. За станом нижніх відділів кишківника «стежить» корінь язика. А бічні його ділянки відповідають за печінку і нирки.
Легкий білий наліт свідчить про проблеми зі шлунково-кишковим трактом або печінкою. Для більш точного діагнозу (знижена кислотність, виразка шлунка та ін.) варто звернутися до лікаря.
Інтенсивний шар білого нальоту сигналізує, що деякі системи в організмі не виконують повноцінно свої функції. У тому числі це може свідчити про наявність вірусної інфекції.
Жовтий наліт – ознака недуг печінки або жовчного міхура. Також з’являється при поганому травленні, закрепах.
Покритий борозенками і нерівномірно забарвлений язик, або так званий «географічний» язик – ознака шлунково-кишкових недуг. Якщо борозенки такі глибокі, що схожі на тріщинки, то це сигнал про підвищений вміст цукру в крові. Встановити точний діагноз допоможе фахівець.
Блідо-білий язик свідчить про захворювання системи травлення. Ця ознака часто супроводжується рідким стільцем, холодними руками і ногами, втомою, а також іноді здуттям живота. А надмірно блідий і сухий язик нерідко вказує на дефіцит крові, що може супроводжуватися запамороченням, відчуттям тривоги, порушенням пам’яті, безсонням, потрісканими губами, анемією.
Яскраво-червоний язик майже завжди сигналізує про інфекції в організмі. Червоні точки на язику можуть бути ознакою температури або запальних процесів у крові. У дітей так може проявлятися реакція імунітету на інфекцію. А темно-червоний колір – ознака порушення роботи нирок або інтоксикації організму.
Червоний по краях язик свідчить про надмірне захоплення пряною або жирною їжею, алкоголем. На думку східних медиків, так ще може проявляти себе давній гнів або образа.
Фіолетовий язик найчастіше викликаний дефіцитом вітаміну В2. Може також спостерігатися у жінок, які мають проблеми з менструальним циклом, або у людей, що зазнають хронічного болю.
Синюшний язик – серйозний сигнал. Потрібно терміново звернутися до лікаря. Це ознака того, що в тканину надходить недостатньо кисню. А ще це може свідчити про розвиток захворювань серцево-судинної системи, дисфункцію серця або дихальних шляхів.
Зеленуватий наліт може з’явитися при сильному отруєнні, у тому числі алкогольній інтоксикації.
Під час діагностики захворювань за язиком треба звертати увагу на:
- Відбитки зубів по краях язика. Глибокі відбитки зубів на передній і бічній частинах язика свідчать про стреси, неврози, сильну перевтому. Найбільш чіткі відбитки спостерігаються при серйозних захворюваннях центральної нервової системи. Крім цього, відбитки зубів по краях язика вказують на дисбактеріоз, зашлакованість організму;
- «Сухий язик». Відчуття «сухого» язика та загальної сухості слизової оболонки виникає в результаті вироблення недостатньої кількості слини (спрага) і може бути ознакою багатьох захворювань: непрохідності кишечника, перитоніту, підвищення температури тіла, діабету. Найчастіше при сухості язика з’являється коричневий наліт. Якщо слизова оболонка втрачає надто багато вологи, на ній можуть утворитися тріщини. Також сухість язика викликає втрату смаку.
- Збільшення та почервоніння сосочків язика на правій половині, ближче до кінчика, свідчить про ураження печінки, на лівій – про хворобу селезінки, на кінчику язика — про хворобу тазових органів, по краях і в середині язика – про хворобу легень.
- Тремтіння язика – захворювання головного мозку, глибокий невротичний розлад.
- Виразки на язику можуть сигналізувати про захворювання травної системи.