ЄС – Україна: без ілюзій

  • 12 жовтня в Києві пройде черговий саміт «Україна – ЄС», на якому учасники обговорять стан виконання Угоди про асоціацію та широкий комплекс питань у двосторонніх відносинах. Помітних проривів не очікується.

    ЄС представлятимуть голови Європейської Ради та Європейської Комісії Шарль Мішель та Урсула фон дер Ляєн, Україну – Володимир Зеленський. Учасники саміту проведуть обговорення двосторонніх відносин за закритими дверима, підпишуть Угоду про спільний повітряний простір, яка має пожвавити авіаційні перевезення з Україною, та угоди про доступ нашої держави до програм «Горизонт Європа» і «Креативна Європа». Вони допоможуть вченим та митцям з України активніше інтегруватися до спільних з Європейським Союзом проєктів.

    Напередодні подібних самітів учасники зазвичай обмінюються заявами у пресі. Зокрема, керівник дипломатії ЄС Жозеп Боррель роздав низку компліментів, проте ухилився від відповіді про політичне визнання європейської перспективи України. Без нього, як відомо, отримати запрошення вступити до ЄС неможливо. Пан Боррель акцентував увагу на виконанні дійсно амбітної Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Володимир Зеленський днів десять тому наголосив, що Україна не має часу розраховувати, коли її приймуть до Європейського Союзу. Президент України назвав свою дипломатію «нахабною», не уточнивши підстави такої поведінки.

    Перемовини учасників саміту «Україна – ЄС» спочатку пройдуть за закритими дверима. Чи буде спільна заява за підсумками саміту – наразі невідомо, хоча демонстрація політичних успіхів на руку і Києву, і Брюсселю. Проте вже згаданий Жозеп Боррель публічно виступив за розслідування наведених у Pandora Papers відомостей, тоді як офіційний Київ з цього питання обрав тактику мовчання. Ба більше, віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина висловила впевненість, що активне обговорення Pandora Papers пов’язане з ухваленням закону про деолігархізацію в Україні. З чим пов’язаний саботаж засідання з обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури українськими представниками, в уряді та Офісі Президента уточнювати не стали.

  • Україні важливо позбутися як ілюзій стосовно євроінтеграції, так і уявлення про можливість потрапити до ЄС «малою кров’ю, єдиним ударом». Європейський Союз зараз переживає не найкращий час для стрімкого розширення, і не його провина, що Київ згаяв час для проведення необхідних реформ. Реально змінюватися та чекати сприятливого моменту для подачі заявки на вступ до ЄС – ось реальний рецепт європейської інтеграції для України.

  • Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!