За григоріанським календарем розпочався Різдвяний піст: правила

  • 15 листопада Українська Греко-Католицька Церква починає Різдвяний піст. Цього року вперше за григоріанським календарем.

    Щоб із користю використати цей час для своєї душі, важливо знати його правила, розуміти сенс, а також налаштуватися на тривалу роботу над собою, нагадують в Івано-Франківській Архієпархії УГКЦ.

    Піст – це інструмент очищення серця від надмірних прив’язань, час духовного підготування до зустрічі з народженим Христом.

    Різдвяний піст – це період, який розпочинається 15 листопада і триває до 24 грудня зокрема, коли Церква за допомогою молитов та духовних практик допомагає підготуватися до зустрічі з новонародженим Христом. 

    Правила посту зафіксовані у приписах партикулярного права УГКЦ (кан. 115 (кан. 882 ККСЦ). Відповідно до них, упродовж посту вірні зобов’язані в усі середи й п’ятниці утримуватися від споживання м’ясних продуктів і страв. В інші дні дозволені всі види їжі (стосується вірних УГКЦ). У всі дні посту потрібно утриматися від організації та участі в гучних забавах, весіллях, танцях, розвагах та інших подібних заходах.

    Від посту звільняються:

    • діти до 14 років та особи, яким виповнилося 60 років;
    • важкохворі;
    • вагітні;
    • матері після пологів і ті, що годують грудьми;
    • ті, що подорожують (якщо час подорожі перевищує 8 годин);
    • ті, що важко працюють;
    • ті, що харчуються зі столу інших;
    • убогі, що живуть із милостині.

    В інших окремих випадках звільняти від обов’язку постити може місцевий ієрарх (єпископ або довірений священник), заохочуючи в цьому разі до діл побожності та милосердя.

    Святий Іван Золотоустий навчає: «Ти не їси мʼяса? Не споживай нескромностей своїми очима. Нехай постить і слух; а піст слуху в тому, щоб не приймати лихослівʼя та наклепів. Нехай і язик постить від сквернослівʼя і лайки… Яка користь, коли ми стримуємося від споживання птиці й риби, а братів угризаємо та пожираємо?».

    Піст нерозривно повʼязаний із милостинею: «У день, коли постиш, споживай лише хліб та воду. А те, що ти звичайно споживав би, маєш віддати вдові, сироті чи потребуючому. Таким чином ти мусиш самому собі в чомусь відмовити, щоби з твоєї відмови хтось інший отримав користь, щоб наситився й помолився за тебе Господеві».

    Милостиня як вияв любові до ближнього є наслідуванням самого Бога, який першим виявив Своє милосердя до людини.

    До теми: В Угриневі запрацювала недільна катехитична школа

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!