«Західний полюс»: 20 років у ритмі з містом

  •  

    Завжди молодий і молодіжний «Західний полюс» ось-ось святкуватиме поважний ювілей – 20 років ефірного життя. За цей час виросло кілька поколінь відданих слухачів, змінювалися програми, ведучі та діджеї, музика набувала різноманітних форматів, приходили сотні відомих гостей, а ще відбулося кілька українських революцій, десятки епохальних новин місцевого значення та сотні притрафунків – і все в прямому ефірі!

     

    Піонери радіоефіру

    Це зараз «Західний полюс» – найвпізнаваніша музична радіостанція західного регіону зі своєю історією, стилем, слухацькою аудиторією. А в 1995 році, коли все тільки починалося, ніхто з організаторів та ініціаторів достеменно не знав, як воно має бути. У місті на той час існувала лише одна «ефемка», також місцева «Бойчук-Студія».

    Директором радіо в 1995 р. став Володимир Фомін, він залишився першим і незмінним – й зараз успішно веде «Західний полюс» уперед, мудро оминаючи суспільні кризи й конкурентів і при цьому зберігаючи автентичне обличчя радіо. Головним редактором на початках став Ігор Маслов, який обіймав цю посаду впродовж 12 років. Зараз він є представником Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення в Івано-Франківській області, однак й надалі працює на «Західному полюсі» й вважає, що якщо людина якийсь час працювала на радіо, то піти з нього майже неможливо: «Це вже стиль життя».

    Розпочався ефір о 14.00 25 грудня 1995 року композицією «Енігми», після якої голосом Федота радіо привітало перших слухачів. Тоді воно називалося просто за хвилею – 104.3 FM. «Полюс» починався буремно: в одній кімнатці студії запускали перший ефір, в іншій ще тривав ремонт, а окрім усього, необхідного технічного обладнання було мінімум. Музику вмикали з компакт-дисків, а от рекламу – з аудіокасет, які часто доводилося перемотувати вручну олівцем, що зараз здається кам’яним віком.

    Перші зміни діджеїв тривали по рекордних 12 годин, адже їх було тільки двоє: Капітанов (Сергій Пахомов, зараз «корінний канадієць») і Федот (Андрій Федотов, екс-вокаліст «Перкалаби»).

    155042_182575048422288_100000093825068_649493_2933108_n

    Присутність людини на радіо тоді була в рази більшою, доводилося стежити, щоб «ефір не зупинився», виходити на нічні чергування. Піонери радіоефіру вчилися на ходу – дехто вже працював на радіо чи телебаченні, але справи з прямим ефіром не мав. Окрім Капітанова та Федота, в перші ефірні плавання «Полюсу» виходили й тодішній головний редактор Ігор Маслов, який очолював інформаційну службу, телеоператор і продюсер Олег Гнатів (нині продюсер гурту «Перкалаба») та ін. Це були дійсно аматори з неординарним мисленням, які працювали на ентузіазмі й інтуїції. Вже пізніше за досвідом почали їздити на різноманітні курси та програми у Львів, Київ, а то й за кордон – у Польщу, Німеччину, Великобританію, Америку…

    Дуже швидко радіо стало популярним завдяки неформатним авторським програмам, різним за тематикою. Проте спільною родзинкою була жива мова, спілкування он-лайн та «проживання» ефіру в ритмі міста – і це об’єднувало ведучих і слухачів в одне ціле.

    Починали з «Західним полюсом» Маша Ведмідь і Юля Меніжарко, учасники першого складу гурту «Фактично самі» – Бирчик МС та Вітаміна, телеведучий Жора Жужунадзе, DJ Shura, Руслан Котигорошко, Ростик Сліпенчук, ведучі першого в Івано-Франківську ранкового шоу «Спросоння» – Андрій Санрайз та Вікторія Хіґґінс, а ще DJ DиRA й Володимир Калин, про яких – пізніше.

    Радіотериторія не ділилася по два боки від радіопульта, не було «тут», в студії, і «десь там», де хтось слухає. Було спільне поле цікавої бесіди, слухачі телефонували в ефірах, надсилали в редакцію листи, які відтак зачитували ведучі, вболівали за улюблених виконавців в хіт-парадах, слухали новини. Радіо жило в одному ритмі з містом. І, що головне, ця ключова засада за 20 років не змінилася.

    «Що дав мені «Полюс»?.. Досвід і відчуття свободи креативу, – розповідає Олег Гнатів-Мох. – Думаю, аналогів цьому радіо за форматом тоді мало де було. Робити культовий продукт завжди цікавіше, ніж масовий. «Полюс» був культовим, і я тішусь, що приклав до цього свої мізки і вміння. Що дав я «Полюсу»?.. Частину своєї особистості».

     

    Культові програми

    Перше, з чим асоціюється «Західний полюс» тих часів, – «Калинова Діра». Це був проект двох діджеїв, хоча на той час цей рух тільки зароджувався. Співавтор текстів пісень гурту «Фантом-2» Олег Ланяк (DJ DиRA) та тоді ще КВНщик і телеведучий Володимир Калин (Калина Вавило) вели щотижневе гумористичне вечірнє шоу, яке било всі рекорди популярності. Саме «Калинова Діра», по суті, розкрутила «Західний полюс».

    img022

    «Якщо хтось не чув чи не знає, що таке «Калинова Діра», то пояснити це нереально. Це явище було суто в тому часі, для тих людей і саме в тому соусі. Тільки люди того покоління розуміють, що це таке. Тоді на радіо з’явилося щось нове: чуваки почали говорити молодіжним сленгом на теми, на які говорив кожен собі вдома і в компанії», – згадує Володимир Калин.

    Шалену популярність «Калиновій Дірі» принесла дотепність, простота і неформатність у прямому ефірі, доповнені настроєвою музикою.

    З вечора середи, з 22-ї години, починалося «діро-калинове» свято повного експромту: анекдоти, цікаві теми, підколювання. Ведучі завдяки відкритості та щирості стали для слухачів, як самі кажуть, «своїми в дошку». Слухачі дарували ведучим сувеніри, також писали на програму листи – по 20-30 на тиждень (в сумі назбиралося до чотирьох тисяч), а Калина і Дира їх зачитували, коментуючи й стібаючись. Паралельно Калина й Дира вели хіт-паради «Козирна сімка» («Коза» – скорочено). Калина був ведучим «Хору глухонімих» – коли люди дзвонили в ефір, вмикалася фонограма і треба було заспівати. Хто краще заспіває – отримував подарунки. Кілька разів вигравала Таня Ліберман (Тіна Кароль).

    Кілька тижнів тому після тривалої перерви Олег Ланяк повернувся на «Західний полюс» і зізнається, що й зараз щоразу, «як виходиш в прямий ефір – мурашки пробігають по шкірі, хоча все до болю знайоме». Просто для кожного, хто працював на радіо «Західний полюс», воно стало частинкою життя. До речі, нещодавно на «Полюс» повернувся і Федот з авторською програмою особливої музики.

    До культових програм «Полюсу» тієї епохи належить і нічна «Висадка в піжамі», яку вели Федот і Бирчик; «Нічні метелики» з Оленою Аністратовою та Ольгою Олійник на пікантну тематику; «Проїзди» про загублені та знайдені речі та ін.

     

    Революції в прямому ефірі

    У прямих ефірах оперативно відбивається все, що відбувається в суспільстві. На пам’яті радіо – вже дві української революції, які позначилися на діяльності «Полюсу». У 2004 році, на другий день протестів проти фальсифікації президентських виборів, на студії «Західного полюсу» записали пісню, яка стала гімном Помаранчевої революції. Хіт «Разом нас багато» створили та виконали тоді ще маловідомі за межами Прикарпаття «Ґринджоли» в особах Романа Калина та Романа Костюка. За перший день кількість завантажень сягнула понад 10 тисяч, а згодом гурт поїхав на «Євробачення»…

  • У Революції гідності радіостанція теж брала найактивнішу участь, всіляко підтримуючи проукраїнську позицію. І якщо ще донедавна в прямі ефіри виходили дайджест новин шоу-бізнесу (Павло Долик), екскурс в історію музики (Павло Бабій), програми «Кіноманія» та «Глянц» (Оксана Квітнева), «Мильна опера» (Юля Меніжарко) та ін., то після Майдану-2014 практично всі розважальні «легкі» проекти на радіо скасували. «Під час війни це як мінімум недоречно», – коментує Оксана Квітнева.

    65773_182567075089752_100000093825068_649381_7777486_n

    Творчий арсенал «Полюсу»

    У творчому арсеналі «Західного полюсу» – маса цікавих та пізнавальних програм, якісна вітчизняна україномовна та іноземна музика; частка програм власного виробництва – понад 10 годин на добу.

    Слухачі дізнаються оперативні та достовірні новини з життя міста та регіону, інформацію про загублені та знайдені речі, новини спорту (DJ DиRA), слухають розмови на актуальну тему представників влади та бізнесу, культури та мистецтва (Оксана Моспанюк) та ін. Ранкове шоу «Спросоння» з понеділка по п’ятницю з Оленою Колотенко та Романом Сорокою налаштовує на позитивний лад та заряджає енергією. Варто згадати мистецький проект Оксани Квітневої (Оксана Пілянська): радіомалювання з Яремою Стециком, коли у прямому ефірі синхронно зі слухачами ведучі малювали цікаві образи. Хоча, насправді, всіх цікавих проектів «Полюсу» просто не злічити.

    Ведучі ефіру Мар’яна Заклінська, Ліка UA, Віка Петрова, Андрій Скипенко, Оксана Квітнева та інші дотримуються твердої проукраїнської й проєвропейської позиції «Західного полюсу». В ефірах радіостанції повністю відсутня не тільки російська, а й російськомовна музика, натомість директор запровадив тренд європейської музики: не тільки звичної англійської чи французької, а й фінської, польської, болгарської та ін. Окрім того, станція завжди була відкритою до місцевих виконавців, сприяючи «розкрутці» якісних пісень.

    У сьогоднішніх ефірах більше новин. Тому й на ведучих лягає більша відповідальність, адже, як зазначає Ліка UA (Ксенія Кондратова), «діджеї можуть впливати і коригувати настрій людей, тим більше в тих умовах, в яких ми перебуваємо зараз».

    Також «Західний полюс» періодично готує гуманітарні вантажі воякам на Схід. Батальйон «Київ-2», яким безпосередньо опікується радіостанція, навіть назвав свій блокпост «Західний полюс», а минулого року в результаті щоденного місячного радіомарафону вдалося зібрати тонну допомоги, яку відправили під Волноваху. Безпосередньо організацією допомоги на Схід займається незмінний директор радіостанції Володимир Фомін, хоча й не любить про це розповідати.

    Фоміна шанують і люблять як керівника і просто як людину за те, що вміє згуртувати колектив, знає, що коли кому сказати і як підтримати, дає кожному проявити себе.

     1995

    Свято наближається

    На святкування 20-річчя «Західного полюсу» запрошені усі! Місце зустрічі незмінне – хвиля 104,3 FM.

    До чергової річниці радіостанції для слухачів приготували масу несподіванок та розіграшів, а також вже записали нову пісню у виконанні працівників «Західного полюсу». Презентація пісні відбудеться в прямому ефірі 25 грудня, 20 років по тому, як усе починалося…

     

    Наталія ТКАЧИК

    Цікавинки про «Західний полюс»:

    * В ефірі радіостанції відсутня російськомовна музика.

    * Перші випуски новин, зокрема, зачитували в ефір актори драмтеатру Юрій Горбунов та Сергій Романюк.

    * У перші роки роботи радіостанція здійснювала адаптацію українською мовою передач офіційного представника «MTV Networks».

    * «Західний полюс» з 1996 р. до 2010 р. офіційно співпрацював з Бі-Бі-Сі.

    * До 350-річчя міста радіостанція, вперше у Франківську, провела рок-концерт у прямому ефірі.

    * Святкова вечірка на 15-річчя станції, що відбувалася в одному з місцевих клубів, транслювалася наживо в ефірі. Це перший досвід організації такої трансляції в Івано-Франківську.

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!