ЖЕО проти ОСББ, люди – в заручниках

  • Жителі одного з франківських дворів захотіли взяти свою долю в свої руки і створили ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків). Втім, за це на них… подали до суду. Як ЖЕО (житлово-експлуатаційна організація) вставляє людям палиці в колеса і до чого тут депутат-мільйонер із міської ради?

    «Нам просто не віддають документи»

    У вересні 2020 року жителі будинку №34 по вулиці Юліана Целевича створили об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. Головою ОСББ обрали Галину Зозулю. Жінка розповідає, одразу ж після створення ОСББ у них почалися проблеми із компанією «Ролекта» (ЖЕО), яка займалась обслуговуванням будинку з 2015 року.

    «Впродовж останніх п’яти років ця «Ролекта» постійно піднімала нам тарифи, при тому обслуговували вони територію погано і нічим не обґрунтовували свої рішення. У 2019 році ми зрозуміли, що нам це набридло, в результаті і виникло наше ОСББ «Квартал Різдвяний», ­ – каже Галина Зозуля. – Я пройшла навчання, отримала відповідний сертифікат. Процес створення був тривалим: спершу ми цікавилися думкою людей, потім провели інформаційні збори, згодом вже зробили й установчі збори. На цих зборах ми офіційно прийняли рішення про реєстрацію ОСББ».

    У жовтні цього ж року ОСББ провело загальні збори, в порядку денному яких було питання про відмову від послуг ЖЕО з 1 грудня, – і присутні висловилися за таку ідею. Люди надіслали в «Ролекту» лист, але відповіді і досі не отримали, хоча пройшло вже понад три місяці.

    «Вони просто не віддають нам технічну документацію, і в результаті «Прикарпатенерготрейд» не може укласти з нами договір про поставку електроенергії, адже немає цих документів. Схожа ситуація з ліфтами. «Ролекта» й далі продовжує надсилати людям платіжки, надає нам послуги, як то кажуть, у примусовому порядку. Це при тому, що ми вже уклали договори з іншими компаніями, які обслуговують наші ліфти, прибирають територію і так далі», – додає керівниця ОСББ.

    Галина Зозуля згадує, що нещодавно в будинку стався витік газу і газовикам вдалося його ліквідувати. Але з причиною витоку – старими кранами, які вже давно мала поміняти ЖЕО – і досі ніхто нічого не зробив.

    Втім, історія отримала неочікуване продовження. На «Квартал Різдвяний» подали до суду, і вимогою позивача є скасування державної реєстрації ОСББ, щоб «Ролекта» могла й далі заробляти на цьому будинку.

    Підозрілі збіги та «депутатська» ЖЕО

    За словами голови ОСББ Галини Зозулі, саме представники ПП «Ролекта» знайшли людину, яка погодилась подати позовну заяву до господарського суду. Позивачем у справі виступає Андрій Гимон – підприємець, який є власником приміщення площею 31,2 кв.м в цьому будинку. Згідно з позовною заявою, його не повідомили про проведення установчих зборів, чим порушили його права як співвласника будинку.

    Також у справі є заяви двох свідків про те, що їх теж не повідомили про місце і час проведення зборів співвласників багатоквартирного будинку. Одним із цих свідків є Анатолій Тисак – нинішній директор ПП «Ролекта», іншим – Роман Харук, депутат міської ради, який декларує мільйони гривень на банківських рахунках. У 2014-2015 роках Роман Харук також обіймав посаду директора ПП «Ролекта», а після Харука цю посаду зайняла його дружина. Причому текст заяв обох цих свідків практично однаковий.

    «Все це робить саме Роман Харук, він цим керує і підштовхує людей. Це колись була земля його тестя, він мав тут багато приміщень, потім продав майже все, далі його ЖЕК «Ролекта» отримав ці будинки і обслуговував їх, заробляючи гроші. І зараз, я впевнена, саме він не хоче віддавати будинок ОСББ, адже втратить ласий шматок. З нашого кварталу є дохід 74 тисячі гривень на місяць, і при цьому жодних послуг, крім прибирання, нам не надають. У нас навіть частина лампочок не горить», – каже Галина Зозуля.

    Підозрілих збігів у цій ситуації не бракує. Наприклад, адвокатом позивача у цій справі виступає Олег Кучкуда. Зі слів Галини Зозулі, Кучкуда також є другом і адвокатом Романа Харука. Це частково підтверджується тим фактом, що Олег Кучкуда є одним із п’яти членів ГО «Науково-аналітичний центр Івано-Франківської ОТГ», головою правління якої є Роман Харук.

    Керівниця ОСББ запевняє: підприємець Андрій Гимон був особисто присутній на установчих зборах. Крім того, і йому, і всім іншим власникам приміщень були направлені сповіщення про проведення зборів рекомендованими листами. Тож, вважає Галина Зозуля, вся судова справа проти ОСББ є брехнею від самого початку.

    «Я виступала на одній із попередніх сесій міськради. Тоді пан Харук сказав, що, мовляв, пані Зозуля просто хоче працевлаштуватися і через це створює ОСББ. Його навіть мер міста Руслан Марцінків попросив так не говорити, адже це образливо. І справді, не Роману Харуку вирішувати, де я маю працювати: люди сказали своє слово – ми створили ОСББ, і все», – говорить Галина Зозуля.

    Додзвонитися у саме ПП «Ролекта», щоб дізнатися їхню позицію, виявилось неможливим: після першого ж гудка дзвінок автоматично «збивається». Це досить дивно, враховуючи, що на балансі компанії є близько 15 будинків. Втім, ЖЕО не відповідає і на письмові звернення ОСББ.

    Що ж каже влада і закон?

    28 січня відбулася чергова сесія Івано-Франківської міської ради. Жителі ОСББ «Квартал Різдвяний» прийшли на неї та пояснили свою ситуацію депутатам. Після цього слово взяв сам Роман Харук.

    «Хочу пояснити: ця ситуація не є суперечкою між ОСББ та депутатом Романом Харуком, як і не може бути предметом розгляду міської ради. Має місце чисто господарське питання, а я є лише співвласником будинку, як і десятки інших людей. Це питання зараз розглядається у господарському суді, тому вважаю, що і рішення має виносити суд», – лаконічно сказав Роман Харук, заперечивши свою пряму участь у конфлікті.

    У свою чергу, начальник міського управління житлової політики Геннадій Пономаренко, який також є депутатом міськради, зазначив: ОСББ було створене відповідно до всіх законодавчих норм.

    «За процедурою було зроблено абсолютно все, чітко. Підготовчі збори, установчі збори, все решта. Я знаю, що в цій ситуації є свої нюанси, але вважаю, що можна сісти, домовитися і все вирішити. Наразі ОСББ чекає на свої документи і буде обслуговувати будинок. А юридична особа як така вже існує», – сказав Геннадій Пономаренко.

    За словами Пономаренка, тут справді має місце фінансовий конфлікт – між інтересами управляючої компанії «Ролекта» та новоствореним «Кварталом Різдвяним». Представники нового ОСББ знали, що буде конфлікт, і готувалися до цього, тож всю підготовчу роботу зробили правильно, все провели, всіх повідомили, каже фахівець.

    «Зараз, згідно з законодавством, нема потреби, щоб на зборах була більшість мешканців – така норма була років 10 тому. Потрібні лише підписи більшості мешканців, які в цьому випадку просто були зібрані пізніше. Тож позовні заяви щодо скасування реєстрації ОСББ справді можу вважати дещо юридично неграмотними. Адже рекомендовані листи були відправлені, а чому отримувач їх не отримав, це вже інше питання. Позивач міг би подати заяву про порушення його прав, але його права не були порушені, бо він особисто був на зборах», – пояснює ситуацію Геннадій Пономаренко.

    Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків зайняв нейтральну позицію та закликав не використовувати міську раду для вирішення своїх суперечок, а знайти компроміс. Адже суд – це вже конфлікт і крайнощі.

    «Я хочу, щоб ця ситуація вирішилась, але також хочу, щоб руками депутатів міської ради ніхто не вирішував свої приватні питання. Я просто досить часто бачу такі ситуації, коли люди виступають у публічному просторі, перед нами, щоб отримати якісь преференції для себе. Будь ласка, не втягуйте міську раду в такі суперечки, знайдіть якийсь компроміс», – висловився мер Франківська.

    Наступні судові засідання у цій справі мають відбутися в лютому. Мешканці готові відстоювати своє ОСББ до кінця.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!