Життя серед птахів

  • Щороку Михайло та Олексій Кулики з Князівського майструють шпаківні

    Покоління українців трохи старшого віку добре пам’ятає уроки праці в школі, на яких доводилося майструвати шпаківні для птахів. Така шпаківня може вирішити багато проблем. По-перше, завдяки такому рукотворному будиночку птахи будуть мати можливість швидко вивести своє потомство ще до настання холодів. А по-друге, у такий спосіб можна ефективно захистити власний сад від всіляких паразитів і шкідливих комах, якими живляться шпаки.

    Колонія Михайло&Олекса розростається

    Добру справу для природи та людства ось уже понад 20 років робить житель села Князівське, що на Рожнятівщині, Михайло Кулик. 62-річний чоловік власноруч виготовляє шпаківні і розставляє їх навесні по деревах.

    “Перші наші старожили прилетіли ще 22 лютого, – каже пан Михайло. – Пригадую, що минулого року ми їх побачили швидше, 17 лютого. Видовище неймовірне! То треба бачити на власні очі, як прилітають птахи. Навколо шум і гамір, сварки – то птахи ділять між собою старі і нові будиночки. І так з року в рік, тижнів два-три. Порозселяються, повизбирують по всіх сусідах гніздовий матеріал і виспівують раненько, лиш сонце блисне, через обід трохи менше, і під вечір. Це чудова картина, коли по верхівках найвищих дерев відспівують шпаки прожитий день… Вдячні птахи, старожили, дуже виділяються і по кормушках, і по пеньках. Вони частуються розмоченим у воді хлібом, горіхами, яблуками, крупами. Аристократи садів – це я їх так величаю”.

    Князівчанин розповів, що лише на його городі розміщено понад 40 шпаківень, у сусідів та на прилеглих вулицях – ще зо 20. А його син Олекса майструє навіть більше шпаківень за батька. “У сина мої гени, – сміється Михайло Кулик. – Ми птахів бавимо усім сімейством. Моя дружина Люба, дочка Соломія, син Олекса, четверо онуків – практично усі задіяні у підгодівлі птахів. Колонія Михайло&Олекса набирає обертів, весна крокує дзвінкими струмками і свіжим вітром, а біля нашого будинку чуємо різноголосий спів-подяку пташок за домівки”.

    Птахи створили колонію

    Чоловік раніше проживав у Перегінському. Він з упевненістю говорить, що може порівняти два населені пункти: одне – мегатісне, інше – комфортне і затишне, заросле садами й узліссям. Михайло розповідає, що, поселившись у Князівському, зумів проявити повною мірою свою любов до природи. Перша шпаківня зроблена ним уже в Князівському ще у далеких 80-х роках.

  • А коли поселились у збудованому домі, біля нього було всього кілька старих високих дерев. Нині на обійсті Куликів росте понад 40 дерев – черешня, горіхи, яблуні, ялини, смереки, липи, берези, клени. І головне, на кожному з них по шпаківні чи то синичнику. Михайло пестливо називає будиночки для птахів квартирами.

    Син пана Михайла, Олекса, понад 15 років також щозими майструє нові шпаківні. Цієї весни сім’я Куликів прилаштувала біля свого будинку лише одну шпаківню, всі решта розвісили вгору по вулиці, де вони проживають. Чоловік жартома каже, що хоче, аби співочий хор птахів було чути на різних околицях Князівського.

    “Є в нашій пташиній колонії шпаки-старожили – підгодовані, одомашнені, які перші після зими залітають, – розповідає чоловік. – 24 лютого частувалось біля нашого дому понад 100 птахів: шпаки, чорні дрозди, синиці, дятли, горіхівка, сойки, повзики, щиглики, горобці, горлиці, іволги, солов’ї . Птахи відчувають безпеку і створили свого роду колонію, а ще прикорм дає результат, бо летять поснідати чи повечеряти. Так і живемо серед птаства. Коли вже всі порозселяються, тоді повноцінно починають співати від зорі до зорі”.

    Ніжний спів вартий праці

    Батько і син запевнили, що сам процес створення шпаківні досить простий і під силу практично кожному, хто має хоч якісь навички роботи зі столярним інструментом. Для цього потрібні цвяхи, молоток, плоскогубці, ножівка, олівець та ін. Чоловіки кажуть, що за допомогою цих простих інструментів створити шпаківню можна власними руками без особливих зусиль. А ще це захопливе заняття можна розділити зі всією сім’єю, залучаючи до роботи дітей та онуків.

    Маючи неабиякий досвід, Кулики поділилися тонкощами майстрування шпаківень. Кажуть, дно має бути, як мінімум, 15×15 см і ширше, загальна висота – 30 см, отвір від дна на відстані 17-21 см і в діаметрі 45-50 мм, до стелі 50 мм, покрівля різна. Князівчани роблять дашок із бляхи. Батько і син зазначають, що стеля обов’язкова, щоб не пекло молодняк. Отвір повинен бути спрямований на схід, південь або південний захід, тому що у нашому регіоні переважно вітри, дощі чи град йдуть із заходу та півночі, дощі , град і т .д. Розміщати треба шпаківню на висоті 4 м і вище. Птахи люблять оселятися в нетрях і чагарниках, бо саме там вони почувають себе у безпеці.

    “Не полінуйтеся, зробіть і ви шпаківню, – закликає Михайло Кулик. – Зробивши квартиру для пташок, ви точно не пошкодуєте, бо їх ніжний спів вартий тої праці”.

    Мар’яна ЛОКАТИР

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!