Життя як боротьба: від спорту до політики

  • Журналісти «Галицького кореспондента» продовжують знайомити читачів із кандидатами у народні депутати в місцевих округах. Третя стаття циклу «Парламентські: остання мажоритарка» розповідає про 85-й виборчий округ із центром у місті Калуш.

    Загалом на цьому окрузі балотувалися 10 кандидатів. Переможцем став представник президентської партії «Слуга народу» Едуард Прощук із 30,65% голосів. Зовсім трохи йому поступився самовисуванець Віктор Шевченко, який набрав 28,98% голосів, упритул до лідерів фінішував чинний нардеп, міністр палива та енергетики Ігор Насалик, за нього проголосували 24,13% виборців. Замикає четвірку представник політичної партії «Голос» Роман Кобильник – 6,84% голосів. Решта кандидатів набрали менше 5 відсотків голосів: самовисуванці Михайло Гресько, Віталій Кінаш, Анатолій Чумичкін, представник Аграрної партії Мирослав Мельник, а самовисуванець В’ячеслав Кредісов та опозиціонер Олександр Попадин набрали майже однакову кількість голосів і опинилися на останніх місцях відповідно.

    37-річний Едуард Прощук родом із Калущини. Спортсмен, президент Федерації вільної боротьби Івано-Франківської області, з 2018 року – віцепрезидент Асоціації спортивної боротьби України, а також приватний підприємець. Місію нового обличчя у владі він не виконав – Едуард Прощук уже був депутатом Тисменицької районної ради від «Батьківщини».

    Свою передвиборчу програму кандидат формував із побажань мешканців округу, говорив, що постійно працює із молоддю, а головним завданням називав законопроект, котрий повертатиме заробітчан із-за кордону. Також кандидат обіцяв звернути увагу на екологічні проблеми та дорожню інфраструктуру, хоч попереднього досвіду у цій сфері у нього немає. «Переконаний, що успіх будь-якої справи залежить від вмотивованості та професійності команди», – запевняв Едуард Прощук.

    Щодо професійності кандидата у виборців з’явилися питання. Щоправда, вже після оприлюднення результатів голосування. Знаючи про екологічні проблеми Калущини, на які тепер активно звертає увагу, він ніяк не реагував на них раніше, маючи при тому вплив у рідному краї (його родина упродовж 20 років є власниками пекарні, яка обслуговує цілий район).

    Передвиборчу кампанію кандидат проводив оригінально. Едуард Прощук не возив людей на «Буковель», а розвозив їх задурно з обласного центру по селах. На даний момент відомо про два рейси маршрутних автобусів з Івано-Франківська у села Галицького району, куди в останній передвиборчий тиждень мешканців району возили безкоштовно (вартість проїзду до 20 грн.) та  роздавали календарики з іменем Едуарда Прощука. Також на адреси виборців надходила агітаційна продукція. Едуард Прощук не надсилав SMS-повідомлення своїм виборцям, він надсилав їм листи, мабуть, демонструючи, що йому не шкода грошей для своїх виборців.

    26 червня, через день після того, як Едуарда Прощука зареєстрували кандидатом у нардепи, у Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника підписали угоду про співпрацю із Федерацією вільної боротьби в Івано-Франківській області, яку представляв Едуард Прощук. За угодою, у ПНУ планують створити Академію з вільної боротьби імені Василя Федоришина, для якої проведуть реконструкцію спортивного залу. Гроші на цю справу надають меценати, серед яких – Едуард Прощук. Такий щедрий жест під час виборів можна би було розцінити як приховану агітацію.

    Після перемоги Прощука його виборці у соцмережі активно обговорювали свій вибір: «Головне, що ті двоє олігархів не пройшли, бо ж кого було обирати?». А політичний оглядач Ігор Ткач описує вибір калушан  так: «…Мені здається, вони вибирають собі такого екстравагантного нардепа, щоб потім у цехах було кого обговорювати. (…) То був Сушко, то Сікора, Насалика умудрилися двічі вибрати, тепер Прощук».

    Едард Прощук

    Попри це, Едуард Прощук був чи не єдиним представником від партії «Слуга народу», за кого не агітували на «Буковелі». А все тому, що у 85-му окрузі балотувався рідний брат власника “країни Буковель” Віктор Шевченко.

    Віктор Шевченко – народний депутат 8-го скликання, був обраний на проміжних виборах у 2016 році від партії “УКРОП” на 85-му окрузі (Івано-Франківська область) як член партії. Цього року балотувався як самовисуванець.

    За даними «Чесно», Віктор Шевченко фігурував у антикорупційному розслідуванні, його підозрювали у численних підкупах виборців на пару з братом Олександром. У Верховній Раді його двічі зловили на кнопкодавстві: перший раз під час голосування за продаж сільськогосподарських земель, а вдруге – під час голосування за обмеження продажу пива.

    Також ім’я Віктора Шевченка фігурує в кількох скандальних історіях, зокрема він не дозволив притягнути до кримінальної відповідальності регіонала Олександра Вілкула, який, за даними прокуратури, наніс державі збитків на понад 5 млн. грн., захистив від арешту народного депутата Борислава Розенблата, який фігурував у «бурштиновій справі», допоміг уникнути кримінальної відповідальності Євгенові Дейдею – нардепу, якого Генпрокуратура звинуватила у незаконному збагаченні. Такі дані зафіксував «Антикор».
    За час агітаційної кампанії кандидата Шевченка його виборці з 85-го округу встигли побувати на Буковелі декілька разів. З власних джерел “ГК” відома програма перебування там виборців: спершу всі охочі мали можливість безкоштовно проїхатися на підйомнику, потім безкоштовний обід (в день, коли там перебували наші респонденти, на обід і справді подавали гречку), а вже опісля всіх запрошували у клуб «Buka», де зі сцени із виборцями спілкувалися спершу Олександр, а потім Віктор Шевченко. Віктор розповідав про свої здобутки, а також відповідав на запитання виборців. На даний момент заяву про підкуп виборців розглядають у поліції.

    Віктор Шевченко під час передвиборної кампанії маскувався під представника партії «Слуга народу», використовуючи елементи брендингу партії. Пізніше з офіційною заявою до жителів 85-го округу звернувся Едуард Прощук, наголошуючи, що він єдиний представник партії.

    «У 85-му окрузі з центром у місті Калуш я є єдиним кандидатом від партії «Слуга народу». Прикро, що конкуренти вдаються до таких низьких та примітивних кроків і намагаються маніпулювати вами, вдаючи з себе “Слугу народу», – заявляв Едуард Прощук. Поза тим Шевченко лише на два відсотки відстав від переможця.

    Тричі нардеп, ексмер Калуша і міністр енергетики Ігор Насалик не наздогнав лідерів гонки, але скандалів з ним було не менше. Ось тільки три найбільших. Неповернення діловим партнерам боргу на суму 3 мільйони доларів – відповідне судове звернення було оприлюднено у ЗМІ. Зараз на майно нардепа накладено арешт.
    Також міністр не задекларував офшорний бізнес на Віргінських островах. Ще в 2015 році кінцевим бенефіціаром значився Ігор Насалик, а зараз – його дружина Насалик Гузяль Есгастівна.

    У 2016 році в мережі з’явилося відео, як Насалик проводить переговори із представниками ДНР щодо постачання вугілля. Насалик виправдовувався, що насправді то старе відео і він тоді ще не був міністром, але трохи пізніше виступив із заявою, що відмова від вугілля з ДНР змусить Україну шукати додаткові 15 млрд. грн.
    Те, що, попри всі ці скандали, Насалик став третім у виборчих перегонах, свідчить, що у Калуші йому не перестали довіряти.
    Замикає четвірку лідерів Роман Кобильник. Ще до травня 2019-го він був представником політичної партії «Народний контроль», а вже цього року увійшов у список мажоритарників від політичної партії «Голос». Активної політичної агітації не проводив, а харизма Святослава Вакарчука не допомогла йому здобути прихильність виборців. Пан Кобильник у ефірі телеканалу «UA: Карпати» розповідав, що першим своїм завданням він бачить раціональне проведення медичної та освітньої реформи, запевняючи, що буде підтримувати реформу медицини, яка до кінця не доведена. Мабуть, кандидат ще не знає, що  від початку було передбачено, що реформа буде вважатися успішно завершеною лише у 2023 році.

    Христина ДИЧАКОВСЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!