Зміни до ПДР: нові штрафи і більше прав для поліції

  • В Україні набули чинності нові зміни до Правил дорожнього руху. За словами правоохоронців, їх прийняли для боротьби з п’яними водіями. Втім, у новому законі прописано і розширення повноважень самих поліцейських.

    П’яні водії не зможуть «відкосити»

    Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху» №1231-IX.

    Закон посилює відповідальність за порушення Правил дорожнього руху. Зокрема, посилено відповідальність за керування транспортними засобами або річковими суднами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння. Перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції України Олексій Білошицький розповів, на які зміни варто розраховувати всім учасникам дорожнього руху.

    «Якщо раніше відповідальність за керування у стані алкогольного сп’яніння вперше передбачала штраф 10 200 гривень і позбавлення права керування на рік, то тепер таке ж правопорушення вперше тягне за собою штраф у розмірі 17 тисяч гривень. Якщо особа вдруге протягом року скоює таке правопорушення, то вона мусить заплатити штраф 34 тисячі гривень, транспортний засіб вилучається на три роки. При третьому такому порушенні штраф зростає до 51 тисячі гривень з адміністративним арештом до 15 діб, а також передбачається конфіскація транспортного засобу – безоплатне вилучення», – розповів він.

    Крім того, нетверезим водіям тепер буде значно складніше уникнути покарання під час судового розгляду їхньої справи. Адже новий закон усуває низку прогалин у законодавстві, які існували раніше. Тисячі справ за статтею 130 КУпАП закривалися у зв’язку із малозначністю, у зв’язку із передачею на розгляд трудового колективу і найбільше – за строками. Тепер законом передбачається, що розгляд справи за статтею 130 буде тривати протягом одного року, а не трьох місяців, як раніше. Крім того, виключається можливість закриття такої справи за малозначністю чи у зв’язку із передачею на розгляд трудового колективу.

    Що ще змінюють і для чого

    У патрульній поліції Івано-Франківська пояснили, що нові зміни до ПДР покликані збільшити відповідальність і за інші порушення, які також часто призводять до аварій та смертей.

    «Минулого року на Прикарпатті сталося 3511 ДТП, в яких загинуло 118 людей та майже 1000 отримали травми. А ці заходи покликані знизити аварійність, адже значну частину аварій скоюють саме п’яні водії та водії, які перевищують швидкість. Також нові зміни стосуватимуться і пішоходів та велосипедистів: тепер штрафи щодо них у разі порушення ПДР збільшаться», – розповів заступник начальника обласного управління патрульної поліції Андрій Киричук.

    Зокрема, законом підвищуються такі штрафи:

    – за перевищення швидкості: до 340 грн (перевищення на 20-50 км/год) і до 1700 грн (більше, ніж на 50 км/год);

    – за втечу з місця ДТП: до 3400 грн;

    – за відмову проходити тест на наявність у крові алкоголю або наркотичних речовин: 17 000 грн;

    – за порушення правил користування ременями безпеки і мотошоломами: до 510 грн;

    – за відсутність під час водіння водійського посвідчення: 425 грн, а за відсутність посвідчення водія як такого – 3400 грн;

    – за водіння в період, коли водій позбавлений права керування: 20 400 грн;

    – за перехід дороги у невстановленому місці (для пішоходів і велосипедистів): 255 грн.

    «Підвищення штрафів не є самоціллю. Наша мета – зменшити аварійність і смертність на дорогах, а ці зміни до Правил дорожнього руху можуть виконати певну застережну функцію. Адже число аварій з року в рік зростає. Тепер люди задумаються, перш ніж порушувати ПДР», – додав Андрій Киричук.

    «Руки на кермо! Сидіти в машині!»

    Крім всього цього, новий закон суттєво розширює повноваження правоохоронців та дає їм нові можливості. Зокрема, тепер у випадку подання поліцейським сигналу про зупинку водій зобов’язаний зупинити транспортний засіб, тримати руки в полі зору поліцейського і не виходити з транспортного засобу без дозволу.

    Схожі правила діють в США – там ви зобов’язані в разі зупинки перебувати в авто і робити лише те, що скаже вам правоохоронець, інакше можете навіть отримати кулю чи постріл із тейзера. В Україні ж раніше таких правил не було.

    Крім того, відтепер поліцейський має право вимагати у водія пред’явлення документів, що посвідчують особу, в спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в документах. Мета цього правила – уникнути ситуації, коли водій на секунду показує права і одразу ховає, а після цього каже, що вже надав документи.

    Також закон дозволяє поліції використовувати автомобілі без розпізнавальних знаків та написів, тобто, по суті, замасковані під звичайні. Мова йде про так звані автомобілі «Фантом». Поліція України вже закупила чотири автомобілі, на них встановлюється обладнання, і скоро вони будуть працювати у тестовому режимі. Такі автомобілі будуть виявляти правопорушення безпосередньо у русі, їздячи дорогами загального користування.

    Ці зміни почали діяти з 17 березня 2021 року.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!