Знову укол

  • Українцям дозволили отримувати бустерне щеплення від коронавірусу: воно доступне всім охочим із 8 січня 2022 року. Фахівці кажуть, що це потрібно для того, щоб наш імунітет не забував, що таке COVID-19, і міг з ним впоратися, особливо зараз, коли у світі лютує новий штам “Омікрон”. Та противники вакцинації вперто переконані, що на них продовжують робити експерименти: спочатку йшлося лише про дві дози, а тепер змушують до третьої.

    Хотіли Pfizer

    Франківці Андрій Гольченко та Дар’я Горяча серед тих, хто вже отримав третю, бустерну, дозу вакцини від COVID-19. Молоді люди розповідають, що вирішили знову вакцинуватися, оскільки у них вже виходив термін їхньої попередньої вакцини, а вони хочуть подорожувати і вести звичне життя. Та й попереднього разу щеплення було вакциною Coronavak, а третю дозу вже отримали Pfizer.

    “Вакцинувалися для себе і своєї безпеки. CoronaVac від «Омікрону» не дуже допомагає. Ну, і як бонус, можна буде подорожувати до країн Європейського Союзу, бо з попереднім сертифікатом десь половина країн була недоступна”, – зазначає чоловік.

    Щодо того, як перенесли вакцину, кажуть, якихось особливих відмінностей не було: вже усім відомі реакції. Хоча Дар’я зауважує, що, порівняно з першою вакциною, укол Pfizer здався таки важчим.

    “Перші дві ночі були з температурою 37. Боліла рука три дні”, – пригадує франківка.

    В Андрія трохи боліло у місці уколу, на другий день важкувато було, під вечір температура піднялась до 37.

    “На третій день, здається, вже майже нічого не відчувалось, крім місця уколу. Але, порівнюючи з CoronaVac, було трохи відчутніше все-таки”, – ділиться Андрій.

    Вакцинувалися молоді люди в центрі вакцинації на Короля Данила, 15. Цікаво, що їм до закінчення терміну попередньої вакцини було ще декілька днів, але у центрі не відмовили.

    “Якщо точніше, то не вистачало рівно тижня. Можливо, комусь і відмовлять, якщо не вистачає більше днів”, – додає Андрій.

    На Прикарпатті бустерну дозу вакцини від COVID-19 отримали вже 2754 особи.

    Бустерна доза

    Як пояснює сімейна лікарка Івано-Франківської обласної лікарні, регіональний тренер щодо організації проведення щеплень від гострої респіраторної хвороби COVID-19 Уляна Шпільчак, бустерна доза, або можна її назвати ще «ревакцинація», має посилити ефективність вакцини та імунну відповідь організму.

    “Вчені визначили, що імунітет від двох доз рік не працює, максимум 9 місяців. Після цього періоду імунна пам’ять організму знижується. Тому і ввели цю бустерну дозу, щоб імунітет краще працював, – говорить лікарка. – У моїй практиці є люди, які захворіли вже з третьою вакциною, то у них взагалі клініка мінімальна: немає уражень легень, температури, лише трохи заклало ніс. Тобто мова йде про легкий перебіг”.

    Оптимально ввести бустер у період з 6 до 9 місяців із дати отримання другого щеплення від COVID-19.

    “Дві дози вакцини зменшують тяжкість перебігу хвороби, тобто якщо людина навіть і захворіє на ковід, то цей перебіг буде середньої тяжкості або легкий. Плюс бустерна доза через 180 днів — це ще краще, бо людина якщо і захворіє, то не буде потребувати амбулаторного лікування, і це розвантажить медичну систему. Особливо актуальним це є для літніх людей, адже вони мають супутні патології. Тому бустер особливо рекомендують людям 60+”, – пояснює відповідальний за імунізацію від COVID-19 в області Микола Стовбан.

    Якщо з часу завершення повного курсу вакцинації вже минуло пів року, ви можете отримати бустерну дозу в будь-якому пункті чи центрі вакцинації. Люди, які не можуть пересуватися самостійно, можуть викликати мобільну бригаду додому за допомогою сімейного лікаря.

    Микола Стовбан зазначає, що чи не єдиним протипоказанням до бустеру є алергічна реакція на попередні дві дози або температура тіла вище 38 градусів.

    І навіть якщо ви перехворіли на ковід після двох доз вакцини, бустер можна вводити. Наявність антитіл, пояснює фахівець, не має жодного стосунку до вакцини. У такому випадку щеплення рекомендують робити через 28 днів з часу перенесеного COVID-19.

    “Антитіла до вакцинації не мають ніякого відношення. Вони просто свідчать про те, що організм контактував з тим чи іншим штамом коронавірусу. Навіть якщо ви перехворіли, то бустерну дозу потрібно отримувати, особливо це стосується медиків, людей 60+ та працівників соціальної сфери”, – наголошує відповідальний за імунізацію від COVID-19 в області.

    Також Микола Стовбан додає, люди, яким вводять додаткову дозу вакцини, теж можуть отримати бустерну дозу через три місяці після додаткової.

    “Оптимальний термін введення – від 3 до 6 місяців”, – пояснює медик.

    Вакцини для бустеру

    За словами Уляни Шпільчак, для бустерної дози перевагу надають мРНК-вакцинам (матричним вакцинам), тобто Moderna або Comirnaty від Pfizer-BioNTech. В Україні дозволені такі схеми введення вакцини:

  • *якщо перші дві дози Moderna або Pfizer, то бустер – Moderna або Pfizer;

    *якщо перші дві дози AstraZeneca (Covishield, SKBio), то бустер – Moderna або Pfizer;

    *якщо перші дві дози CoronaVac, то бустер — Pfizer,

    *якщо перші дві дози за змішаною схемою, тоді бустер – Moderna або Pfizer.

    Додаткова доза

    Важливо не плутати бустерну дозу з додатковою. Додаткову дозу вводять виключно за призначенням лікаря окремим категоріям людей.

    Вона необхідна для того, щоб убезпечити тих людей, чия імунна система не могла сформувати належний захист після двох перших доз вакцини від COVID-19. А вже після додаткової дози така людина може отримати бустер.

    Мова про людей з ВІЛ-інфекцією, деякими формами онкології, після трансплантації органів, які проходять імуносупресивну або імуномодулюючу терапію, та людей з низкою інших імунодефіцитних станів.

    Як пояснює Уляна Шпільчак, її можна робити вже через 28 днів після другої дози, незалежно від того, якою вакциною людина щепилася раніше.

    “Оптимально ввести додаткову дозу вакцини у період з 28 дня до 3 місяців”, – акцентує фахівець.

    Щоб отримати додаткову дозу, має бути скерування від сімейного або лікуючого лікаря.

    “Сімейний лікар має визначити, чи потрібна додаткова доза, чи не потрібна. Чи є медичні покази до цього. Тоді пацієнту видають довідку, скерування, у якому йдеться про те, що людина потребує третьої дози. Тоді людина йде у пункт щеплення, пред’являє направлення і отримує вакцину”, – говорить Уляна Шпільчак.

    Сертифікат діє менше

    Тим часом уряд скоротив термін дії “зелених” COVID-сертифікатів про вакцинацію.

    Тепер він дійсний не 360 днів, як було раніше, а 270 — тобто 9 місяців.

    Таке рішення про скорочення терміну дії ковід-сертифіката в Україні ухвалили після того, як такий крок зробили у ЄС.

    Новий термін дії цифрового сертифіката змінюється для усіх трьох типів документа: внутрішнього, іноземного та міжнародного. Їх чинність становитиме 9 місяців і рахуватиметься від моменту отримання людиною другої дози щеплення.

    Окрім того, уряд затвердив клінічні підстави для формування сертифіката на підставі отримання бустерної дози вакцини від COVID-19. Зокрема, цифровий документ можна буде сформувати після отримання вакцини, що відповідає затвердженим схемам введення бустерної дози.

    Можливість сформувати COVID-сертифікат для вакцинованих бустерною дозою від коронавірусної хвороби з’явиться у застосунку «Дія» наприкінці січня. До того часу чинним буде сертифікат про попередню повну вакцинацію.

    В оновленому ковід-сертифікаті будуть дані лише про бустерну дозу вакцини.

    Цікаво, що термін дії сертифіката про вакцинацію продовжує тільки бустерна доза, а ось додаткова не вноситься у систему, а є тільки для внутрішнього інформування медичної системи щодо стану пацієнта.

    Марія ЛУТЧИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!