Гарячі слухання

  • 16 вересня в Івано-Франківську врешті-решт відбулися громадські слухання щодо коригування детального плану території  (уточнення положень чинного генерального плану м. Івано-Франківська) в межах вулиць Крайківського-Макогона-Промислова, де планують звести 33 багатоповерхівки. 

    Представники влади переконували, що промислову зону варто забудувати житловими будинками і що ніякої шкоди від цього не буде, однак мешканці мікрорайону рішуче виступили проти. Відтак сторони не порозумілися і вирішили провести ще одні громадські слухання. До слова, як міський голова Руслан Марцінків, так і його заступник Олексій Кайда та головний архітектор міста Дмитро Нижник громадські слухання проігнорували.

     

    Хто головуючий?

    Непорозуміння з представниками міськради розпочалися ще до початку зборів. А все тому, що люди хотіли обрати головуючим зборів активіста Олексія Замкового, а депутат міськради від ВО «Свобода» Петро Гавриш півгодини переконував їх, що це незаконно і ним може бути тільки представник органу місцевого самоврядування. Він навіть запропонував кандидатуру голови патронатної служби міськвиконкому Вікторії Дротянко.

    «Якщо присутні тут громадяни мікрорайону хочуть, щоб збори були такі, що відбулися, то вони мають бути згідно з регламентом, який прописаний чинним законодавством. На сьогоднішній момент процедурою не передбачено, щоби визначати на місці проведення слухань інших головуючих. Я прошу, щоб ви не ставили в негатив те, щоб Вікторія Дротянко, працівник органу місцевого самоврядування, проводила ці громадські слухання, бо в іншому випадку… – намагався пояснити Гавриш, однак невдоволена громада його перебила і вимагала призначити головуючим зборів Олексія Замкового. «Для того, щоб ці збори мали якесь значення для міста Івано-Франківська і для їх реєстрації як такими, що відбулися, будь ласка, увіруйте – так буде правильніше», – знову наголосив Гавриш.

    На думку ж активіста Замкового, депутат Гавриш таким чином намагався зірвати збори. Проте мешканці не здавалися і почали вимагати від Дротянко  документи, де вказано, що саме вона уповноважена проводити збори. Однак своє право проводити збори Вікторія Дротянко доводила тільки усно. Врешті-решт, всупереч доводам Гавриша, люди таки обрали головуючим зборів Олексія Замкового.

    Тільки після того, як громада визначилась з головуючим, представники міськради сказали, що треба проводити збори «там, де є мікрофони». Відтак вони сказали усім йти на територію харчосмакової фабрики. Таке рішення трохи обурило мешканців. «Це для того, щоб люди погубилися по дорозі», – викрикнув хтось із натовпу. Проте Дротянко пояснювала, що збори відбуваються на території харчосмакової фабрики, щоб ті, хто ще не бачив цієї території, могли її побачити.

     «Промислова клоака»

    Однак уже з перших хвилин на новому місці проведення зборів усіх вразив жахливий сморід. Громада знову побачила в цьому підступ влади, мовляв, вона хоче таким чином вплинути на них. Проте хоч люди і скаржились на сморід та головний біль, від перших відкритих громадських обговорень вони не відмовились та були налаштовані рішуче.

    Начальник міського управління земельних відносин Кирило Обладан розповів, що одна ділянка, площею 0,75 га, перебуває в оренді ТОВ «Івано-Франківська дорожня служба», а інша, площею 3,5 га, – у користуванні ПРАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика». Також він запевнив, що жодних питань до проекту його управління немає і що все відповідає закону.

    Після цього слово взяв начальник відділу охорони культурної спадщини Володимир Ідак, який зауважив, що ще з радянських часів стояло питання про реконструкцію території промзони, яка врізається у житлову забудову. «Місто працювало весь час, щоб промислові підприємства були винесені з центральної частини міста. Я тут не бачу ніяких проблем у реконструкції цих територій. Те, що нарешті стоїть питання про реконструкцію цих територій під житлову забудову, – це нормально, це позитивні речі. Цей район завжди був промисловою клоакою в місті», – сказав Ідак.

    У той же час він зазначив, що мешканці малоповерхових будинків не постраждають від цього. Мовляв, якщо багатоповерхівка розташована за 50 метрів від будинку, то яка від цього може бути шкода?

    Член містобудівної ради Назар Чулуп також наголосив, що нічого поганого у забудові цієї промзони немає. «Я впевнений, що тут все дотримано, інакше ДПТ (детальний план території – ред.) би не затвердили. Як практикуючий архітектор, хочу сказати, що є методи забудови, які не будуть шкодити навколишнім будинкам», – сказав він, водночас зауваживши, що до цього проекту не має відношення. Крім того, Чулуп додав, що ДПТ цієї промзони розроблявся ще з 2005 року.

     

    Ляпас «свободівцю»

    Відтак захотів висловитися і «свободівець» Петро Гавриш, проте головуючий Олексій Замковий не надав йому слова. Але Гавриш не звернув на це уваги, підійшов до мікрофона та продовжив говорити. Громаді таке нахабство депутата не сподобалося: люди почали свистіти і казати, що він хоче зірвати збори, а Замковий дав йому ляпаса.

    На захист Гавриша одразу ж підбіг очільник Муніципальної варти Богдан Кухарук, а сам Гавриш відбіг убік та до кінця зборів більше не з’являвся. Після цього між мешканцями мікрорайону та Кухаруком ледь не зав’язалася бійка: вони не розуміли, хто він такий та чому став на захист депутата.

    «Є поліція, а ти хто такий? Йди звідси», – звернувся до нього хтось із натовпу. «Я просто собі дивлюся», – відповів їм Кухарук і таки відійшов убік. До слова, хоч офіційно КП «Муніципальна варта» ще не працює, проте, як пояснив Кухарук, вартові ходять на такі події, щоб «вивчати людей».

    Після того, як Петро Гавриш покинув збори, а Богдан Кухарук відійшов вбік, Олексій Замковий попросив у всіх вибачення. «Я не втримався, вибачте мене», – сказав він.

    Відтак слово надали колишньому архітектору з 40-річним стажем Лукії Лукомській. На її думку, міська рада дуже помилково винесла рішення забудовувати промислові території житловими будинками. В Івано-Франківську й так багато будинків, які не заселені.

    «Тут колись макарони випускали. Я вважаю, що краще відновити це виробництво, ніж забудовувати територію. Те, що запроектоване, зовсім неправомірне. Не варто чіпати промислову зону», – заявила пані Лукомська, додавши, що міська влада могла б стати інвестором цієї промисловості.

    У той же час представник харчосмакової фабрики Тарас Головенко попросив врахувати, крім своїх інтересів, ще й чужі. «Все майно на цих 3,5 га є власністю акціонерів, тож я повинен захищати їхні права», – сказав він, додавши, що при ущільненні території менша частина залишиться під цехи, а більшу – забудують.

    Юрист Андрій Кузь, який виступив від ТОВ «Івано-Франківська дорожня служба», пригадав, що брав участь разом з Любомиром Волосянком у слуханнях щодо забудови озера і забудова зеленої зони не відбувається, зокрема, і завдяки їм. А от стосовно забудови промислової зони вважає, що це непогано і потрібно рухатися у цьому напрямку.

    «Особисто я вважаю, що такі виробництва не мали би розташовуватись у місті», – сказав він. Також Кузь наголосив, що забудова потрібна, а от стосовно поверховості і того, що тут має бути, вже можна дискутувати.

     Пропозиції громади

    Зрештою, депутат Володимир Олійник зазначив, що на цих слуханнях люди нічого нового не побачили, ніхто не сказав, чи буде 16 поверхів, чи ні, чи буде садочок, та запропонував завершити слухання, а наступного разу вже говорити з конкретними пропозиціями. Втім громада таки подала свої пропозиції наприкінці слухань.

    Зокрема, громада проголосувала і одноголосно не підтримала цей ДПТ. Відтак мешканці вулиць Макогона, Подільської, Кобилянської, Лермонтова, Гарбарської, Косівської та Промислової вимагають врахувати пропозиції щодо соціального розвитку території забудови та мікрорайону. Так, вони пропонують у проекті забудови передбачити спорудження дитсадка та школи, ігрових і спортивних майданчиків для дітей та дорослих, велодоріжок, альпін-парку, критого спортивного басейну, поля для міні-футболу та баскетболу, зеленої зони відпочинку.

    Кількість будинків має розраховуватися після внесення в ДПТ попередніх пропозицій, а поверховість забудови, безпосередньо наближеної до приватних будинків, повинна бути зменшена до 3-4 поверхів та не більше 5-6 – до решти будинків. Окрім того, будівництво має вестись із дотриманням санітарних норм щодо шуму та чистоти повітря, виключно у денний час, але не раніше 8-ої ранку та не пізніше 18-ої вечора. При цьому внаслідок будівельних робіт не мають постраждати вже наявні будівлі мешканців мікрорайону, а в разі невиконання вимог вони звернуться в суд.

    49-ма голосами «за» громада підтримала ці пропозиції. Крім того, було вирішено створити робочу групу, куди б увійшли мешканці мікрорайону і яка надалі буде займатися розробкою нового ДПТ в межах вулиць Крайківського-Макогона-Промислова.

    Наталя КОЗАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!