Ігри розуму

  • Як поєднати приємне з корисним? Розслабитися після напруженого робочого дня, здобути нові знання та отримати порцію азарту? І все це – без зайвих зусиль? На ці питання є лише одна відповідь: ігри розуму, або ж ігри інтелекту. В Івано-Франківську цей вид дозвілля, чи то пак вид спорту, за останній рік набув шаленої популярності. Найбільший попит мають пабні вікторини, або ж пабквізи. Та не забувають франківці і про старе добре «Що? Де? Коли?». «Галицький кореспондент» розповідає про різноманіття інтелектуального спорту в Івано-Франківську.

    Mind Game

    «Якось хлопці сиділи в одному львівському закладі і подумали: а чому б не об’єднати приємне з корисним? І придумали таку гру, як Mind Game.  Як не дивно, перший Mind Game грали не у Львові, а в Тернополі. Так розпочалася історія одного з найпопулярніших паб-квізів Західної України.

    Ідея привезти франшизу Mind Game зі Львова до Івано-Франківська належить Сергієві Савчюку. Сталося це два роки тому. Сергій розповідає – працював з 13 років, здебільшого, у сфері торгівлі. І коли вперше зіштовхнувся з інтелектуальними іграми, подумав – а чому б їх не продавати?

    «Я почав з малого – спершу корпоративні ігри. Потім – сезонні для гравців нашого міста. А далі все закрутилося», – згадує Сергій.

    Сергій Савчюк«Починалося все як хобі, адже перші плоди важко було назвати великими прибутками. Це так – аби з голоду не померти (сміється). Але на даний момент воно приносить пристойний дохід», – додає він.

    «Mind Game», або ж «Ігри розуму» – це розважально-інтелектуальний проект у стилі паб-квізу. Тут акцент ставиться на розважальну частину. Від «Що? Де? Коли?» ця гра відрізняється побудовою питань. Якщо у першому випадку гравці дають відповіді, ґрунтуючись на поглиблених знаннях, то у квізі більшість завдань можна «взяти» логікою.

    «Mind Game» сміливо можна вважати спортом, – переконує Сергій Савчюк. – В Івано-Франківську пройшло вже 5 сезонів гри. Також, місто є 4-кратним чемпіоном всеукраїнської ліги Mind Game».

    Крім Івано-Франківська, франшиза «Mind Game» діє у Тернополі, Луцьку, Львові та Трускавці.

    «В кожному місті є сезон, який складається з 10 ігор. Після цього проводиться загальна гра в одному з міст, де є цей квіз. Минулого сезону в нас грало 25 команд. З них 10 ми відправили на всеукраїнську гру», – розповідає Сергій Савчюк.

    Правила гри прості – користуватися знаннями і логікою, не користуватися ґаджетами. За використання «всезнаючого гугла» передбачена дискваліфікація.  Тобто, команда взагалі покидає гру, або ж не бере участь в одному з турів.

    «Тут яскраво діє спортивний принцип чесності. Нема змісту грати, коли ти маєш за спиною «дядька гугла», який знає все. Це переходить усі рамки, і ти не відчуваєш кайфу від перемоги. А команди-суперниці не сприймають тебе, як справжнього переможця», – пояснює Сергій Савчюк.

    “В Івано-Франківську «Mind Game» з’явився два роки тому. Першу гру тут провели самі ж львів’яни. Згодом, свої організаційні послуги запропонував Сергій Савчюк, який і почав розвивати франшизу у Франківську.”

    Завдання для рейтингових ігор «Mind Game» приходять від організаторів паб-квізу у Львові. А от «злими геніями», які вигадують 90% питань на позарейтингові та міжсезонні ігри, є сам Сергій Савчюк та співорганізаторка квізу в Івано-Франківську Наталя Вірстюк.

    «Сидиш в інтернеті, наче не цікаво, а потім відкриваєш бозна яке посилання, а там купа інформації. І думаєш: ага, це може бути запитанням, і це може бути», – каже Сергій.

    Організатори наголошують – підказка є в самому запитанні. Головне – уважно його прочитати. Наприклад:

    Існує більше 10-ти можливих варіантів ЙОГО.  ЙОГО назва походить від латинського слова, що означає в перекладі «боргова книжка». Найпоширеніші в нас отримали імена давнього політичного діяча та Папи Римського. Назвіть ЙОГО.

    Правильна відповідь: календар.

    Хоча організатори «Mind Game» і роблять ставку на розважальну частину, кожна гра переповнена азартом та конкуренцією.

    «Не раз бувало так, що стою біля команди, а хтось із гравців на емоціях кричить: «Я знаю правильну відповідь!». А потім сам же хапається за голову і думає «Боже! Біля мене сидять 3-4 команди і хтось міг почувати», – розповідає Сергій Савчук.

    В Івано-Франківську є своя турнірна таблиця «Mind Game», або ж рейтинг. Він діє протягом одного сезону. Ті команди, які брали участь у сезоні в інших містах, займають свої позиції за рейтингом, які вони здобули на останній грі. За підсумками сезону, команда-переможець отримує грошовий приз і безліч подарунків від партнерів.

    Також, «Mind Game» відзначається оригінальними назвами команд-учасниць: «Біблос», «Погнута каска», «Тай Таке», «Тівово». В цілому, таких зараз налічують більше 30.

    Новорічна гра МГ«ГлуздоГерць»

    А от для любителів складніших завдань в Івано-Франківську існує «ГлуздоГерць» – суміш пабквізу та «Що? Де? Коли?». Ця гра до нас також прийшла зі Львова. Її організаторами в Івано-Франківську стали троє друзів: Артем Колосов (він же ведучий ігор – ред.), Кіріл Дьох та Олексій Тунтула.

    «Ідея привезти франшизу з’явилася у Львові. Від інших квізів «ГлуздоГерць» відрізняється контентом. Скажімо, в нас теж є інтерактивні тури – фото-, відео-, аудіо-. Та, попри все, наголос ми робимо на текстові запитання, які моментами нагадують «Що? Де? Коли?». Але в турах вони об’єднані певною темою, тож у гравців більше підказок, ніж у «Що? Де? Коли?», – розповідає Кіріл Дьох.

    Назва квізу, на перший погляд, складна, а насправді легко пояснюється: «глузд» – розум, «герць» – козацький поєдинок. Організатори кажуть, тут акцент роблять на інтелектуальну частину.

    «Мотивація організувати щось своє у нас з’явилася через відсутність вибору дозвілля. На той час в Івано-Франківську існував лише «Mind Game». Спортивного «Що? Де? Коли?» уже не було. Ми почали думати, як організувати свій квіз. Хотілося щось робити, аби у гравців було більше можливостей», – пояснює Артем Колосов.

    «ГлуздоГерць» в Івано-Франківську з’явився трохи більше року тому. Його правила такі ж прості, як і в «Mind Game» – ніяких ґаджетів.

    Учасники тематичного ГГ Хеллоувін

    «Це спорт. Ми за те, щоб змагання були чесними. Якщо в класичному спорті є допінг, то тут це ґаджети. Ми все-таки думаємо, що всі гравці шляхетні, відповідно, вони не будуть цим займатися. Та час від часу все ж перевіряємо учасників», – каже Кіріл Дьох.

  • «Поки що в нас не було випадків, коли хтось скаржився на використання суперниками ґаджетів. Але якби таке сталося, наприклад, було помічене використання додатка «Шазам» у музичному турі, то класичний підхід – ануляція туру для команди-порушника. Щодо дискваліфікації – коли буде прецедент, тоді можна буде про це говорити», – додає він.

    Кіріл Дьох

    Структура «ГлуздоГерцю» нагадує «Mind Game»: вісім турів по 10 запитань. Серед них графічні та аудіотури. Родзинкою квізу є «конекшн» – тур, коли, окрім відповіді на питання, потрібно відгадати ще й спільну тему.

    Зараз в Івано-Франківську триває другий сезон. Проводяться і тематичні тури, як-от на тему «Поттеріани», або ж музичний квіз «ГлуздоГреммі». Справжньою новинкою у світі інтелектуальних ігор Івано-Франківська став «ГерцьФМ» – квіз, який повністю складався з аудіотурів.

    Питання на ігри здебільшого приходять зі Львова. Та івано-франківські організатори не дають їх гравцям, поки не перевірять особисто.

    «ГлуздоГерць – це, перш за все, увага до дрібниць. Ми – не абсолютна франшиза. До нас приходить пакет (питань – ред.), і ми починаємо його тестувати. Якщо зустрічаємо сумнівне питання, перепитуємо у львівських організаторів. Часто міняли навіть цілі тури. Хочемо бачити такий кінцевий продукт, який би ми самі хотіли придбати», – каже Кіріл Дьох.

    «Питання писати важко. Хоч це і хобі, ми хочемо робити продукт якісно, приділяти увагу деталям. Якщо говорити про того ж Гаррі Поттера, то цей пакет писали дуже довго – з весни до літа. Під нього робили абсолютно новий дизайн слайдів, усю поліграфію. Все це розробляли під один-єдиний квіз, який грали лише раз і більше не будемо. Це дуже непросто. І це стосується кожної гри «ГлуздоГерць», – наголошує Артем Колосов.

    Приклад запитання:

    В’язниця міста Менсфілд, штат Огайо, функціонувала з 1910 до 1990 року, а відомою стала вже після її закриття завдяки Френку та Стівену. Назвіть прізвище хоча б одного з цих людей.

    Відповідь: Френк Дарабонт, Стівен Кінг. Йдеться про в’язницю «Шоушенк».

    А от команди-учасниці «ГлуздоГерцю» переважно ті ж, що і в «Mind Game». Серед найсильніших – «Погнута каска», «Якби не райтер», «Тівово», «Борсук-єретик», «Тай таке».

    Хлопці поділилися ексклюзивними планами на початок 2019 року – мають на меті організувати «інтелектуальну битву» між «ГлуздоГерцем» та «Mind Game». Та в якому форматі це відбудеться, наразі не розголошують.

    А от стосовно прибутковості, організатори кажуть: «ГлуздоГерць» важко назвати бізнесом. Втім у них зовсім інша місія.

    «Коли організовуєш інтелектуальні ігри і допомагаєш людям провести дозвілля, щось почерпнути для себе – це все­-таки щось хороше. І такого хорошого в Івано-Франківську хотілося б бачити більше», – каже Кіріл Дьох.

    «Дев’ятий вал»

    «Наймолодшим» квізом в Івано-Франківську є «Дев’ятий вал». Організовує його однойменна студія квізів. Окрім цього, вона є майданчиком для проведення ігор спортивного «Що? Де? Коли?» української ліги «Bee Clever».

    Її засновниками стали активні гравці «Mind Game» та «ГлуздоГерцю» – капітан команди «Тай таке» Максим Чкадуа та гравець команди «Погнута каска» Григорій Федосенко.

    9 вал

    «В якийсь момент ми зрозуміли, що готові не просто грати, а й організовувати власні квізи», – розповідає Максим Чкадуа.

    «Мій досвід гравця налічує уже 8 років. І я бачу, наскільки Івано-Франківськ наразі потребує такої інтелектуальної розваги. Тому вирішив не тільки користуватися продуктом, який хтось надає, а й дати свій додатковий продукт, щоб у людей був вибір. Хоча при цьому ми ні з ким не конкуруємо. Тобто це ще один додатковий захід, де можна гарно відпочити», – додає Григорій Федосенко.

    Григорій Федосенко

    Хлопці пояснюють: їхні квізи від «Mind Game» та «ГлуздоГерцю» нічим принципово не відрізняються. Різниця лише в структурі гри та складніших питаннях. «Дев’ятий вал» схиляється до формату класичного британського пабквізу, що поєднує в собі логічне мислення і точні знання.

    А от спортивне «Що? Де? Коли?» має свій сталий формат. Гра складається з трьох турів по 12 питань. На відміну від квізів, питання на екран не виводяться – їх зачитує ведучий. А це значно складніше. Найчастіше запитання бувають текстовими, дуже рідко – з якимись роздатковими матеріалами (аудіо-, фото-, відео-).

    Питання на «Що? Де? Коли?» готують організатори ліги «Bee Clever» у Києві. Вони ж відповідають за якість.

    І хоч студія квізів «Дев’ятий вал» з’явилася порівняно недавно, вона вже встигла провести три етапи «Що? Де? Коли?» та кілька однойменних квізів.

    Стрімка популярність

    Не можна не відзначити стрімкий ріст популярності інтелектуальних ігор в Івано-Франківську. Ці ігри викликають бурхливе обговорення у соціальних мережах, залучають все більшу кількість учасників різних вікових категорій та професій. Організатори квізів пояснюють цей феномен по-різному, але сходяться на одному – інтелектуальний спорт уже став справжнім трендом.

    «Можна сказати, що інтелектуальні ігри стали трендом в Івано-Франківську. Ми були першими в місті, і спочатку було дуже важко. Стартували з 6-7 команд, а в другому сезоні їх стало 14. Зараз між гравцями є налагоджений контакт, тож все відбувається набагато простіше», – каже організатор «Mind Game» Сергій Савчюк.

    «Можна говорити, що цей вид відпочинку набирає обертів. У нас немає якихось PR-кампаній, ми не висимо на сітілайтах. Тут все відбувається з уст в уста. Ріст популярності – це результат роботи всього попереднього року», – вважає співорганізатор «ГлуздоГерцю» Артем Колосов.

    Артем Колосов

    «Всі люди люблять змагатися, всі люди люблять вправлятися в інтелекті, всі люди є азартними. І пабквізи, і «Що? Де? Коли?» – це спосіб провести час корисно, спосіб частково реалізувати свій інтелектуальний потенціал і можливість провести час з азартом. Це захоплює», – переконаний співорганізатор студії квізів «Дев’ятий вал» Максим Чкадуа.

    Максим Чкадуа

    Роман СТЕЛЬМАХ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!