Індивідуальне опалення стає доступнішим

  • Як результат, тарифи для інших абонентів можуть зрости

    Отримати дозвіл на від’єднання від централізованого опалення стало легше. Скільки коштує облаштування індивідуального опалення та чи вигідно це, дізнавався «Галицький кореспондент».

    Раніше, щоб відключитись від централізованого опалення, потрібна була 100% згода всіх співвласників будинку. Втім минулого року це змінилось. Якщо у вашому будинку понад 50% абонентів уже мають індивідуальне, то інші власники житлових і нежитлових приміщень можуть відключатись окремо. В Івано-Франківську таких будинків є 78 – 51 з них обслуговує ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго», ще 27 – ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія». Жителі деяких з цих будинків вже отримали свої дозволи на відключення.

    Щоб перейти на індивідуальне опалення, решті іванофранківців потрібно отримати згоду на відключення у 75% співвласників житла. Як пояснює директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак, цей відсоток рахуватимуть не від кількості квартир у будинку, а від кількості квадратних метрів. «Відсоток трикімнатної квартири буде рахуватись трохи вищим, ніж однокімнатної», – зауважив головний комунальник міста.

    «Бо дорого»

    Франківець Сергій Соколов вже почав від’єднуватись від центрального опалення, зокрема отримав відповідний дозвіл від виконавчого комітету. Чоловік розповідає, що зараз тепло до його квартири подає «Станіславська теплоенергетична компанія», її роботою він не задоволений.

    «Дорого платити. Минулої зими, коли був мороз, за місяць ми платили три тисячі гривень. Ця зима тепла, і виходить дві тисячі. Коли не треба, вони так палять, що кватирки відкриваємо. А коли треба, наприклад, у холодну осінь, – не включають», – каже франківець.

    Якщо ж буде індивідуальне опалення, то включати і виключати котел можна, коли заманеться. А ще, зауважує Сергій, є можливість економити. Мовляв, у нього колега в морозну зиму платив до тисячі гривень, а зараз – заледве п’ятсот. «Де дві тисячі, а де п’ятсот! Різниця є», – порівнює чоловік.

    Раніше він не робив спроб відключитись від центрального опалення. Адже потрібна була 100% згода власників квартир у їхньому будинку, хоча на той час вже понад 50% абонентів мали індивідуальне. Зі вступом у дію нового закону люди змогли поквартирно подавати заяви на відключення. Сергій також це зробив і після завершення опалювального сезону планує розпочинати зміни в себе вдома.

    Франківка Оксана Будзак також вирішила відключитись від центрального опалення. Жінка виховує дитину сама і каже, що зараз оплачувати тепло для неї задорого. Наразі її помешкання обслуговує ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго». Оксана ще не подавала документи, аби отримати дозвіл. Пригадує, що десь два роки тому вона з сусідами хотіли відключитись цілим «стояком», проте зробити їм це тоді не дозволили.

    «Про нові правила я чула. Але в нас у будинку немає 50% жителів з індивідуальним, а 75% згідних на відключення ми навряд чи зберемо, у нас багато пенсіонерів. Вони не матимуть змоги це зробити», – каже франківка.

    Наразі Ольга шукає інші шляхи, як отримати дозвіл на відключення від центрального опалення. Згадує, що того року її тітка навіть писала у Київ звернення, аби їй допомогли вирішити схоже питання… Та результату не було.

    Як відключитись?

    Для того, щоб отримати дозвіл на відключення від централізованого опалення, власнику окремої квартири або представнику співвласників потрібно звернутись у Центр надання адміністративних послуг та написати заяву на відключення. Її буде розглядати комісія з питань щодо відключення споживачів від систем централізованого опалення та гарячого водопостачання. Якщо вона погодить питання, то за нього має ще проголосувати виконавчий комітет.

    Після цього потрібно звернутись до теплопостачальної компанії за технічними умовами на відключення та почати розробляти проєкт. Наступний етап – власне відключення: треба знайти спеціалізовану компанію, яка буде виконувати роботи згідно з проєктом. Компанія повинна мати ліцензію на провадження господарської діяльності з будівництва об’єктів, що за класом наслідків належать до об’єктів із середніми та значними наслідками, з обов’язковим переліком робіт із монтажу внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання. До речі, такі роботи може виконувати і сама теплопостачальна компанія.

    Після проведення всіх робіт складають акт на відключення. Його мають підписати всі сторони. Дата складання цього акта стане датою припинення нарахування плати за послуги централізованого опалення.

    Ціна питання

    Наразі дозволи на влаштування індивідуального опалення отримав 51 будинок та 63 окремі квартири. Як пояснює Михайло Смушак, почати від’єднання люди зможуть після закінчення опалювального періоду. Завершити всі роботи потрібно до нового опалювального сезону. «Часу вистачить», – запевняє Смушак.

    Якщо хтось цьогоріч отримав дозвіл, але з певних причин не може відключитись, то про це потрібно повідомили теплову компанію. І наступного року не потрібно буде робити новий дозвіл – діятиме попередній.

    Михайло Смушак розповідає, що ціна за середньостатистичну систему опалення для однокімнатної квартири буде 26-27 тисяч, для двокімнатної – 30-31 тисяча, а для трикімнатної – десь 35 тисяч.

    За певних умов, наприклад, якщо не буде вистачати тиску, жителям будинку доведеться поміняти фасадний газопровід. Ціна цього – близько 80 тисяч гривень. Суму поділять на всіх мешканців будинку.

    Можливо, доведеться також поміняти внутрішньобудинкові стояки, а це коштуватиме десь 2-2,5 тисячі з однієї квартири. Поставити лічильник та провести реконструкцію труб у квартирі – ще десь 5 тисяч гривень.

    «Головна перевага автономного опалення у тому, що ви маєте можливість економити. Наприклад, можеш якусь кімнату взагалі не опалювати», – наголошує Смушак.

    На його думку, встановлення індивідуального опалення може окупитися за 7-8 років.

    Не все так добре

    Директор ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» Євгеній Герасименко каже, що масове відключення споживачів від центрального опалення загрожує великими збитками підприємству і призведе до заборгованості за газ. А ще доведеться підвищувати тарифи для абонентів, які у них залишаться.

    «Ми не проти відключень, але вони мають бути розумні. Ми мали б сідати з владою і приходити до рішень, що не шкодитимуть підприємству та місту. Ми за відключення будинків, у яких залишилось мало абонентів. Але треба не забувати людей, у яких немає можливості перейти на індивідуальне опалення», – каже Герасименко.

    Він додає, що вже є випадки, коли вони змушені на одну-дві квартири подавати тепло. Мовляв, місто б мало допомагати таким людям від’єднатись, бо в інакшому випадку ТКЕ матиме додаткові збитки.

    «Поки йде опалювальний сезон, відключень немає, але наразі виконком вже дав 36 дозволів. Це дуже багато. Ми для себе підрахували, що збитки будуть десь 14 мільйонів гривень за рік», – наголошує керівник підприємства.

    Людмила ОЛЕНЮК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!