Не дай собі засохнути

  • Влітку, коли від спеки стікаємо потом, рука сама тягнеться до пляшки з водою. А от взимку багато хто страждає від зневоднення, навіть не здогадуючись про це.

    Здавалось би, у холодну пору року пити треба менше, бо ж холодно. Але батареї шпарять під підвіконням і висушують повітря в офісі, де ми проводимо цілі дні, та у спальні, де ми проводимо ночі. Звідси – суха шкіра, потріскані губи (а ми списуємо це на авітаміноз), поява зморшок, головний біль (так, часто він виникає саме від зневоднення, і замість пігулки достатньо випити склянку води).

    Це лише видимі прояви. З невидимих – загущується кров, що провокує утворення тромбів, посилюється навантаження на серце, сповільнюються обмінні процеси. Наш організм взимку так само потребує вологи, як і в інші пори року. То скільки і що саме потрібно пити взимку?

    Як вирахувати “дозу”

    Є різні способи вирахувати, скільки води нам потрібно. Наприклад, існує відома “формула восьми склянок”: протягом дня людина повинна випити щонайменше вісім склянок води. Та спеціалісти сходяться на тому, що кількість спожитої рідини має бути індивідуальною – різною для дитини та дорослого, для чоловіка важкої фізичної праці та для офісного працівника. Ось кілька формул для вирахування вашої дози.

    “Одна з головних функцій рідини в організмі – це зв’язування і виведення токсинів. А для цього треба забезпечити відповідну циркуляцію, – каже терапевт і натуропат Борис Скачко. – Добова потреба у рiдинi – 5% вiд маси тiла. Тобто людина вагою 60 кілограмів має вживати не менше, ніж три лiтри рiдини. Це оптимальна кількість. Критична нижня межа складає 3% від маси тіла – якщо ви п’єте менше, ваш організм стає схожим на пустелю. Ця кількість має включати тільки воду, каву-чай, супи, соки, компоти, узвари. До слова, вода з витяжкою рослин (компоти, узвари, овочеві бульйони) насичує кров вітамінами, мікроелементами, антиоксидантами. Крім того, ці напої мають високий темп руху в організмі, прискорюють кровообіг та нормалізують кислотно-лужний баланс організму”.

    Відома дієтологиня Світлана Фус зазначає, що впродовж дня в організм має надходити рідина з розрахунку 40 міліграмів вологи на кілограм ваги. Тобто для людини, яка важить 60 кілограмів, доза становить 2400 міліграмів рідини. Щонайменше половину з цього має становити вода, решту – супи, морси, фрукти, молочна сироватка.

    “Магазинні соки і газовані напої не входять у перелік корисних і потрібних організму рідин, адже є прикладом рідкого цукру, – наголошує Світлана Фус. – А якщо ви п’єте чай, каву, лате, капучино, до того ж із цукром та вершками, знайте: це не напій, а їжа. Наприклад, у каві з молоком – 84 калорії. Крім того, продукти з кофеїном ще й виводять вологу з організму. Молоко і кефір, кисіль, смузі – це також їжа. Наприклад, у склянці молока 2,5% жирності – 133 калорії. Тому звикайте пити просту воду. І багато”.

    Як пити правильно

    Дієтологиня Світлана Фус радить такий питний режим: перша склянка води має бути випита після пробудження – це активізує роботу травного тракту і розбудить організм. Упродовж дня воду краще випивати по склянці за 30-40 хвилин до їжі та через годину після.

    “Склянка води після пробудження виконує відразу кілька функцій, – підтримує колегу Борис Скачко. – По-перше, це відразу вас збадьорить. Адже навіть невелике зневоднення призводить до втоми. Вночі ж ви, природно, не пили, тому зранку організм потребує поповнення водних запасів. По-друге, ви ніколи не замислювалися, чому вранці не хочеться їсти? Таке буває, якщо між вечерею та сніданком минуло менше 12 годин, і шлунково-кишковий тракт не готовий до нового прийому їжі. Щоб стимулювати вироблення ферментів, його треба “запустити”. Саме для цього слід випити склянку води кімнатної температури. Можна додати до неї чайну ложку лимонного соку та чайну ложку меду. Тоді за 20-30 хвилин з’явиться апетит”.

    Крім того, вживання води зранку є прекрасним засобом для покращення стану шкіри та збереження молодості. Адже перші ознаки старіння (зморшки) з’являються саме через зневоднення шкіри. Зрештою, ранкова порція води добре виводить з організму токсини та шлаки.

    Найкраща – заморожена

    Часто виникає питання, яку саме воду пити. Фахівці стверджують, що одним із найпростіших способів отримати якісну воду є її замороження.

    “Найкориснішою для організму є та вода, яка за основними фізико-хімічними характеристиками відповідає воді, що є у клітинах. Єдиним доступним методом отримання такої структурованої води є її заморожування, – радить Оксана Доценко, сімейна лікарка. – Саме тала вода за своєю молекулярною структурою найближча до внутрішньоклітинної води організму людини. Така вода додає заряд енергії, бадьорості, яких часто не вистачає організму, особливо під час напруженої розумової активності людини або в певні пори року, наприклад, взимку та на початку весни”.

    Найпростіший спосіб отримання структурованої води – спочатку якісну питну воду поставити у морозилку, а через 2-3 дні – розморозити.

    Чи можна запивати їжу

    Багато хто звик під час трапези запивати їжу – чаєм, компотом, водою. А діти навіть борщ умудряються запивати. Втім лікарі кажуть, що таким чином ми розбавляємо шлунковий сік.

    “Напої потрібно вживати окремо – до або після їжі, але не під час. Ба більше, деякі напої (наприклад, соки, кефір, ряжанка тощо) прирівнюються до окремого прийому їжі, – пояснює

    Володимир Родіонов, провідний науковий співробітник Інституту педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. – Зокрема, звичка запивати їжу дуже часто призводить до патологій шлунка (гастритів, виразок тощо), особливо у дітей. Адже, коли шлунок приймає їжу, починається виділення шлункового соку, необхідного для травлення цієї їжі. Якщо людина в цей час вип’є рідину, це розбавить соляну кислоту та зменшить концентрацію ферментів”.

    Крім того, каже лікар, рідина додає об’єму, а тому у любителів запивати шлунок розтягується. Це, у свою чергу, призводить до того, що людина змушена їсти більше, ніж потрібно, щоб відчути ситість. А це з часом призводить до ожиріння, розвитку цукрового діабету, серцево-судинних хвороб та патологій шлунково-кишкового тракту.

    Ще один нюанс. Рідина, випита натще, швидко минає шлунок. Відповідно, швидше засвоюється, постачаючи організм необхідною вологою. А коли шлунок заповнений харчовою масою, яка має перетравитися, а зверху ще й надходить порція рідини, їжа

    перемішується з водою та розбухає. А переповнений шлунок виштовхує її далі. В результаті неповністю перетравлена їжа потрапляє у верхній відділ кишківника, де відбуваються зовсім інші процеси. Таким чином, порушується процес травлення та засвоєння їжі.

    За правилами здорового харчування, корисно випити склянку води за пів години до їжі та за 30-60 хвилин після їжі.

    Головне – без фанатизму

    Надмірне споживання рідини так само небезпечне, як її нестача. Зокрема, нещодавно дослідники з університету Пенсильванії розкритикували відому “формулу восьми склянок”. Вони провели низку експериментів, i жоден з них не довів, що середньостатистичній людині необхідно щодня випивати таку кількість води.

    Зокрема, при вживанні надмірної кількості води з організму вимивається, насамперед, йод та інші мікроелементи.

    Як можна визначити, достатньо чи недостатньо людина п’є? Борис Скачко радить звернути увагу на такий показник, які колір сечі. Вона має бути помiрно жовтою та не повинна мати різкого запаху. Якщо сеча має яскраво-жовтий чи навіть свiтло-коричневий колiр, що вказує на її високу концентрацію, – це сигнал того, що ви п’єте замало. А це, у свою чергу, загрожує утворенням кристалів сечової кислоти у сечовому міхурі та сечовивідних шляхах. Коли ж сеча майже безколірна, це означає, що варто обмежити споживання рідини. До речі, якщо ви п’єте багато, але відчуття спраги не втамовується, то це може бути ознакою розвитку цукрового діабету.

    “Про надмір рідини в організмі свідчать набряки. Якщо набрякає обличчя та верхня частина тулуба, це може вказувати на погану функцію нирок. А набряки нижніх кінцівок часто свідчать про патологію серцево-судинної системи. При серцевій недостатності можуть також набрякати кисті рук, а при недостатній нирковій функції – пальці рук, – каже лікар. – Коли ж ви п’єте замало, може виникнути патологія суглобів (на їх поверхні відкладається сечова кислота, що кристалізується і робить болісним кожен рух), загущення крові (а звідси – утворення тромбів, атеросклероз), у нирках вiдкладатиметься пісок, який згодом перетворюватиметься на камінці… На тлі постійного зневоднення страждатиме й щитоподібна залоза – утворюватимуться вузли. У жінок, якi п’ють недостатньо рідини, частiше розвивається мастопатiя та фіброміома, у чоловiкiв – простатит”.

    Симптоми недостатностi води в організмі фахівці радять ліквідовувати, потроху пiдвищуючи кiлькiсть спожитої рiдини, протягом місяця доводячи її до норми відповідно до маси. Але не треба робити це вiдразу, iнакше це вплине на нирки.

    А для того, щоб запобігти вимиванню йоду при рясному питтi, варто збагатити раціон йодовмісними продуктами. Це особливо актуально для гірських районiв, де десятиліттями

    фіксується йододефiцит. Використовуйте йодовану сiль, включайте до рацiону морську рибу, ламiнарiю, морепродукти.

    І – пийте! Не дайте собі засохнути, але й не перевищуйте індивідуальну дозу.

     

    Марина ФРОСТ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!