Після того як торік народні депутати та міністри шокували українців своїми електронними деклараціями, з нового року їх також заповнюватимуть дрібніші держслужбовці. Під час другої хвилі е-декларування це, зокрема, мали робити і ректори вузів та директори шкіл. Втім, для останніх таку необхідність нещодавно скасували.
З 1 січня 2017 р. електронні декларації повинні подавати всі держслужбовці середньої ланки або особи, які надають публічні послуги. Зокрема, в цю категорію потрапляють директори держпідприємств, керівники держустанов, комунальних підприємств та їхні заступники, поліцейські, військові посадові особи ЗСУ, депутати місцевих рад тощо. Тобто всі без винятку особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також прирівняні до них по закону «Про запобігання корупції» посадові особи, юридичні особи публічного права. Під другу хвилю е-декларування, яка триватиме три місяці, до 1 квітня, потрапляють також особи, які вже заповнювали е-декларації за 2015 рік.
У відповіді Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) на інформаційний запит порталу «Освіта.ua» йшлося про те, що з 1 січня зобов’язані подавати е-декларації також керівники управлінь освіти обласних, Київської міської, районних державних адміністрацій, а також керівники навчальних закладів державної і комунальної форми власності та їхні заступники. НАЗК повідомило, що відповідно до закону «Про запобігання корупції», суб’єктами декларування є посадові особи юридичних осіб публічного права. В агентстві наголосили, що під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями на постійній основі здійснювати організаційно-розпорядчі функції, зокрема обов’язки щодо здійснення керівництва трудовим колективом, та адміністративно-господарські функції – обов’язки з управління або розпорядження державним та комунальним майном.
Е-декларації – це добре чи погано?
Ми поцікавилися в імовірних декларантів, що вони думають з цього приводу. Майже всі відзначили, що заповнення е-декларацій – це цілком нормальний процес, та додали, що їх повинні подавати всі громадяни.
Директор департаменту освіти і науки ОДА Віктор Кімакович зазначив, що якщо є норми закону, то їх потрібно виконувати. Директори шкіл чи чиновники, на його думку, мають подавати декларації задля відкритості суспільства, державної служби та освітньої системи. «Добре це чи погано – хай оцінює громада. Я вважаю, що декларувати повинні всі й обов’язково, незважаючи на те, чи це директор школи, чи звичайний громадянин, чи державний службовець», – наголосив він.
Втім Кімакович зауважив, що хоч декларувати повинні всі, але відкриті декларації мають бути тільки у політиків. Бо при нинішньому рівні злочинності людина, яка декларує, що вдома має якусь цінність, одразу наражає себе на небезпеку. Хоча, на його думку, шоку декларації директорів шкіл у людей не викличуть. «Директори – не олігархи, а школа – це не те місце, де можна нулі в декларації додати. В більшості директори – це відповідальні, хороші працівники, які не дають занепасти освітній галузі. Якщо буде один-два директори, які задекларують щось більше, то думаю, що це буде пов’язано з діяльністю сім’ї», – міркує Кімакович.
Директор міського департаменту освіти і науки Ігор Смаль такої ж думки. Каже, якщо все-таки з’ясується, що спосіб життя директора чи його видатки не відповідають доходам, то цим уже мають займатися правоохоронні органи. Департамент освіти і науки не має ані таких функцій, ані бажання це робити. Разом з тим, він висловив припущення, що, знаючи вміння наших людей знайти вихід з будь-якої ситуації, зараз стикнемося з тим, що майно буде записане на родичів декларанта. «Чи готовий департамент до скандалів? Готовий! Своєрідною підмогою стануть контракти. Я не хочу нікого налякати, але, можливо, декларація також буде враховуватись при укладанні контракту», – додав він.
В е-деклараціях Смаль не бачить нічого надзвичайного. Каже, що в американців заповнювати декларації стало вже звичкою, а тепер це починається і в Україні. Він заявляє, що декларації заповнює не перший рік, тому й цієї не боїться: «Що стосується особисто мене, то питання виникнуть з іншої причини: ні квартири, ні машини, ні дачі, лише заробітна плата та якісь премії».
Ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенеда вважає, що все має бути відкрито, тому ставиться до е-декларацій позитивно та без застережень. «Так працюють на Заході, у Європі, в яку ми так прагнемо. Всі керівники повинні показувати свої доходи. Я готовий до цього і розпочав роботу», – запевняє він та додає, що з декларацій людей, які десятки років працюють на різних посадах у науці, немає чого дивуватись.
А от директор ЗОШ №22 Михайло Калинюк, схоже, не дуже зрадів можливості заповнювати е-декларацію. Він вважає, що це нормальне явище, але спершу правоохоронні органи мають дати відповіді на запитання щодо декларацій нардепів, які викликали суспільний резонанс. «На мою думку, хай правоохоронні органи спершу дадуть відповідь на питання по тих деклараціях, які вже оприлюднені, щоб суспільство це бачило, а тоді хай переходять на нижчий рівень – людей мого прошарку, – каже Калинюк. – Я вважаю, що це було б чесно, відверто і справедливо. Бо зараз не зовсім морально виглядає те, що там, де дійсно є питання і давно пора робити якісь висновки, нічого не робиться. Тому зараз ці декларації є недоречними».
Калинюк переконаний, що декларації директорів шкіл не зможуть здивувати людей. Мовляв, директор чи місцевий чиновник, який проробив вже багато років, не може бути жебраком, тому цілком нормально, що в нього є машина чи квартира. «Треба, щоб суспільство це адекватно розуміло», – акцентує він.
До слова, декілька років тому саме цей директор наробив у місті шуму своїми автівки. Люди були вражені тим, як часто він міняє дорогі машини (то «Лексус», то «Тойота Корола»), і дивувалися, звідки у простого директора такі гроші.
Звільнені від е-декларування
Новина про те, що коло декларантів з 2017 р. значно розширюється, швидко розлетілася Інтернетом і викликала чималий резонанс. Однак несподівано стало відомо про зміни у списку декларантів. Так, 5 січня набув чинності закон «Про вищу раду правосуддя», у заключних положеннях якого зазначено, що директори шкіл звільнені від заповнення електронних декларацій про доходи.
Відповідно до закону, норма про обов’язкове заповнення електронних декларацій не поширюється на посадових осіб установ і організацій, що здійснюють основну діяльність у сфері соціального обслуговування населення, соціальної й професійної реабілітації інвалідів і дітей-інвалідів, соціального захисту ветеранів війни й учасників АТО. Крім того, скасована необхідність заповнювати електронні декларації для керівників установ освіти (крім керівників вузів та їхніх заступників), науки (крім президента Національної академії наук України і національних галузевих академій наук, перших віце-президентів, віце-президентів і головних вчених секретарів НАНУ й національних галузевих академій наук, інших членів президії НАНУ й президій національних галузевих академій наук).
Звільнені від електронного декларування і керівники установ охорони здоров’я, крім керівників установ охорони здоров’я центрального, обласного, районного, міського (міст обласного значення, міста Києва) рівня. Також не подаватимуть електронні декларації керівники закладів культури, мистецтв, відновлення й збереження національної пам’яті, фізичної культури, спорту й національно-патріотичного виховання.
Перевантажена система
На думку голови КВУ в Івано-Франківській області Максима Лисюка, низку категорій звільнили від заповнення декларацій, оскільки існує загроза, що з 1 січня реєстр призупинить свою роботу. Наразі система може проводити до 5 тис. одночасних сесій та зберігати й обробляти до 1 млн. е-декларацій на рік. Втім, за підрахунками держпідприємства «Українські спеціальні системи» (УСС), яке рішенням НАЗК визначено адміністратором Єдиного державного реєстру, обсяг декларацій з 1 січня 2017 р. може сягнути до 2,5 млн., а кількість одночасних сесій – до 70 тис. Відтак ще в грудні УСС попередило про можливі збої у роботі реєстру електронних декларацій у зв’язку із запуском 1 січня другого етапу електронного декларування.
«Можливо, кількість декларантів зменшили, щоб розвантажити систему. Та й самим працівникам НАЗК перевіряти таку кількість інформації буде складно», – припускає Лисюк. Крім того, за його словами, категорія директорів шкіл чи закладів культури не несе таких великих корупційних ризиків, аби вони заповнювали е-декларації. «Тим більше, директори шкіл все одно подають до 1 квітня паперову декларацію. Можливо, зараз їх звільнили від заповнення е-декларацій, але вони будуть це робити під час третьої хвилі заповнення декларацій, коли збільшаться потужності реєстру», – вважає Лисюк.
Наталя ДЕРКЕВИЧ