Стриганецький кар’єр з видобутку вапняку планує стати одним з найтехнологічніших в Україні

  • Представники кар’єру презентували під час зустрічі з мешканцями прилеглих сіл  проєкт нового комплексу з переробки та випалу вапна, який обіцяє стати найтехнологічнішим у галузі.

    16 лютого, керівники ТОВ «Стриганецький кар’єр», спеціально запрошені експерти із проектування та постачальники обладнання зустрілися з мешканцями сіл Довге та Стриганці. Аби розвіяти страхи людей, які починаючи з 27 січня перекривали дорогу до кар’єру через початок будівництва на його території комплексу з випалу вапна. На вимогу громади представники підприємства презентували повний проєкт майбутнього комплексу,  залучили до обговорення всіх задіяних у процесі будівництва учасників, а також незалежних експертів. Жителі сіл отримали можливість поспілкуватися та отримати відповіді на свої питання від голови правління заводу «Квалікал» Карло Селлі, обладнання якого планується використовувати, директора ТОВ «Стриганецький кар’єр» Єгора Чикшеєва та інвестора і основного власника кар’єру Іллі Марчевського. Також у зустрічі взяли участь відомі екологи – голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко та професор кафедри екологічного аудиту “Державної екологічної академії” Анатолій Антонов. 

    Мешканці обох сіл, на межі яких розташований кар’єр, виступають проти зведення на його території комплексу із переробки та випалу вапна. Оскільки побоюються імовірних викидів у атмосферу від роботи газових печей, якими планують устаткувати завод. А все через те, пояснює директор ТОВ «Стриганецький кар’єр» Єгор Чикшеєв, що люди не володіють інформацією щодо самого проєкту майбутнього будівництва, втілених технологій та економічної вигоди для місцевих громад.  Так, наразі в кар’єрі працює лише одна дробарка 1960-х років випуску, яка залишилася від попередніх власників. Натомість тут планують звести повний закритий комплекс переробки вапняку на місці за сучасними італійськими технологіями.

     «У Стриганцях ми хочемо збудувати сучасний завод з випалу вапняку. Ми створюємо повністю замкнутий цикл виробництва і оновлюємо все основне обладнання. У результаті реконструкції ми ставимо аспірацію і практично мінімізуємо пил, зменшуємо рівень гучності від дробарки та поліпшуємо її продуктивність. Наявність печей дозволить нам зменшити ще й кількість автомобілів, які їздять через село. Все це разом зробить виробництво абсолютно європейським та безпечним. До того ж, селяни зможуть працювати у себе вдома на сучасному європейському виробництві, отримуючи гідну зарплатню, а не шукати роботу на таких саме заводах за кордоном» – говорить новий власник кар’єру Ілля Марчевський.

    Сьогодні більшість вапняку, який добувають на кар’єрі, продається у вигляді сировини. Частина транспортується для випалювання в Бовшів, за 40 кілометрів від місця видобутку. Відповідно поява власного заводу на території кар’єру матиме значний економічний ефект для сіл.

    «Планується створити додаткових 80 робочих місць на підприємстві, а податки до місцевих бюджетів виростуть мінімум в чотири рази» – наголошують представники кар’єру.  І додають – боятися шкідливих викидів селянам не варто. Адже проєкт будівництва комплексу з переробки та випалювання вапняку розробляли спільно з італійською компанією «Квалікал», яка успішно працює на території Німеччини, Італії та Франції.

    «Я знаю, що люди які не знайомі з промисловим виробництвом, а особливо з випалюванням вапняку, дуже часто мають упередження і необґрунтовані страхи –  розповідає Карло Селла, голова правління італійської компанії «Квалікал», який спеціально приїхав на зустріч із громадою. – Проте я кожного разу наводжу їм приклади успішної роботи заводів з випалу вапняку, які ми побудували в Європі. Таких є уже 9. Вони розташовані безпосередньо у населених пунктах та відповідають найвищим екологічним стандартам. Я гарантую, що в Стриганцях буде саме такий завод, обладнаний найсучаснішими фільтрами, вмонтованими датчиками та електронною системою контролю викидів».

    За словами очільниці Всеукраїнської екологічної ліги Тетяни Тимочко, головною проблемою більшості кар’єрів в Україні сьогодні є відсутність обробки ресурсів на місці. Тож зведення тут заводу є цілком логічним і обгрунтованим. «Якщо печі з випалу вапна будуватимуться за італійським проєктом та з дотриманням норм екологічної безпеки, то виробництво не матиме жодного негативного впливу на довкілля, – запевняє еколог. –  Проєкт передбачає потужну систему фільтрів, які мають вловлювати пил від виробництва. Потім він  перетворєються в певну вапняну масу та в подальшому акумулюється в спеціальних накопичувачах. І щонайважливіше – це перше підприємство в Україні, де датчики обліку викидів будуть вмонтовані в саме обладнання, що дозволятиме моніторити всі показники в онлайн-режимі».

  • Довідкова інформація: 

    Стриганецький кар’єр розташований на межі сіл Довге та Стриганці Тисменицького району Івано-Франківської області. Початок видобутку вапна на кар’єрі розпочато у 2011 році. Наприкінці 2019 року новими власниками кар’єру розпочато реалізацію інвестиційного проекту з будівництва нового виробничого комплексу з випалу вапна, обладнаного печами італійської компанії QualiCal, продуктивністю 800 тон на добу.

     

    Загальна вартість проекту становить 22 млн євро, його реалізація розрахована на три роки і передбачає три етапи будівництва. За даними інвестора, новий комплекс значно підвищить рівень технологічності видобутку та переробки вапна у відповідності зі світовими стандартами, а також розширить цикл виробництва, що дозволить створити до 100 додаткових робочих місць та значно збільшити податкові надходження у місцеві бюджети.  

     

    ТОВ «Стриганецький кар’єр» є одним з найбільших платників податків у Тисменицькому районі. У 2019 році компанія сплатила 9 540 000 грн податків, в тому числі понад 7 млн грн у місцеві бюджети сіл Довге та Стриганці.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!