TEDxWomenIvanoFrankivsk: Жіночі історії успіху

  • Вже понад 30 років у різних куточках планети відбуваються TEDx-конференції. Сама абревіатура TED (з англійської Technology Entertainment Design) означає «технології, розваги, проекти». Це відомі щорічні конференції, присвячені «ідеям, вартим поширення».

    Перша конференція формату TEDx відбулася в Івано-Франківську 2013 року. Серед спікерів були теперішній президент України Петро Порошенко та мер Львова Андрій Садовий. Далі був TEDxIvanoFrankivsk2015, який створив фурор у столиці Прикарпаття.

    Цього року TEDx повертається у місто, але в новому цікавому форматі, якого досі ще не було на теренах області. Особливість TEDxWomenIvanoFrankivsk полягає в тому, що спікерами будуть виключно жінки. Вони розповідатимуть свої історії успіху та ділитимуться інноваційними ідеями.

    Журналісту «Галицького кореспондента» вдалося поспілкуватися з керівником проекту TEDxWomenIvanoFrankivsk Михайлом Джоголою та його ліцензіатом Христиною Вінтонів, які розповіли про свій досвід і про те, як TEDx вплинув на їхнє життя та життя міста.

     

    Михайло Джогола та Христина Вінтонів
    Михайло Джогола та Христина Вінтонів

    – Як ви познайомилися з TEDx?

    Михайло Джогола: Це трапилось випадково. Якщо чесно, то я точно не пам’ятаю. Я просто шукав шляхи саморозвитку, цікаві ідеї та наткнувся на просторах Інтернету на відео з однієї із конференцій. Потім, у 2013 році, Дмитро Романюк запропонував організувати таку штуку в Івано-Франківську. Я без вагань долучився до цього. Цьогорічний TEDx вже буде моїм третім.

    Христина Вінтонів: Я працюю у сфері освіти і часто переглядаю відео, пов’язані з нею. Мені трапилось відео міжнародного експерта з освіти Кена Робінсона про те, як школи «вбивають» творчість. Потім мене зацікавив сам формат TED, захотілося більше і більше дізнаватися про це. Перший TEDx, який я відвідала, був у Львові, а потім чисто випадково я помітила заявку про те, що шукають волонтерів на TEDx2013 в Івано-Франківську, зареєструвалась і так опинилась в TEDx.

    – Як, на вашу думку, TEDx впливає на наше місто?

    М.Д.: Минулорічний TEDx зробив фурор. Та кількість відвідувачів, на яку ми сподівались, стала набагато більшою в день проекту. Я думаю, що на Франківськ воно б мало впливати дуже позитивно, особливо на молодь. Коли мені було 18 років, я не міг подумати, що в такому віці вже можна бути цілком успішним.

    Х.В.: Про це можна судити за зворотнім зв’язком. Волонтери TEDxIvanoFrankivsk2015 часто пишуть та питають: «А коли наступний TEDx буде?» Тобто їх зачепила та атмосфера, яка існує в команді. Вони хочуть знову і знову його організовувати.

    – Що таке TEDx Women IvanoFrankivsk і чому саме такий формат?

    Х.В.: Ми єдині, хто має ліцензію на проведення TEDxWomen в Україні цього року. Оскільки два попередні TEDх були стандартні, то зараз захотілося спробувати щось нове. Його особливість у тому, що спікерами можуть бути тільки жінки, які мають порушувати теми, що показують їх у різних ролях в суспільстві. Зокрема, в умовах прописано й те, що в період із 26 по 28 жовтня, коли відбувається всесвітня конференція TEDWomen Global в Каліфорнії, повинно бути пряме включення зі штаб-квартирою TED.

    М.Д.: Ми хочемо показати, що жінка, попри певні стереотипи в суспільстві, повинна займатися не тільки народженням і виховуванням дітей. Ця думка, яка особливо побутує в нас, на заході України, не йде у ногу з часом. Ми покажемо багато стартапів, які запустили представниці прекрасної половини людства і які стали мегауспішними.

    – Чи не означає це те, що цьогорічна конференція є виключно для жінок?

    Х.В.: Ні, не означає. Наша цільова аудиторія – не тільки жінки. Багато хто може подумати, що якщо це для нас, то й учасниками можуть бути тільки жінки. Насправді наша мета спрямована не тільки на жіночу, а й на чоловічу аудиторію.

    М.Д.: Багато хто каже, що цей формат дуже звужує аудиторію. Але я думаю, що нам важливо по максимуму залучити чоловіків, щоб показати, що успішна та розумна жінка – це сексуально і дуже круто.

  • Чим ви керувалися при обранні спікерів для конференції?

    Х.В.: Ми підбирали спікерів з різних сфер, щоб це було максимально цікаво. Тобто різні професії, різні історії, різні ідеї. У нас їх більше десяти, двоє – з Івано-Франківська. Так трапилось, що у цьогорічний рейтинг найвпливовіших людей міста, який складають інформаційні ресурси, не потрапила жодна жінка. Тому, шукаючи місцевих спікерів, ми виявили, що у нас жінки відчутно пасивніші і не зовсім знають, як себе проявити. А от по Україні їх багато. Саме тому TEDxWomen. Щоб надихнути та мотивувати наших прикарпатських жінок.

    М.Д.: Нам хотілося витягнути з нових і досить широких та актуальних для України сфер саме жінок, що досягли успіху. Я думаю, що в Івано-Франківську дуже багато жінок, яких варто запросити на сцену TEDx, щоб вони розповіли свою історію успіху. Але ми не можемо його проводити три-чотири дні. Тому понад десять спікерів – це нормально для одноденної конференції. І якщо двоє з них будуть місцеві, то, думаю, цього буде цілком достатньо.

    Х.В.: Хочу додати, що якщо провести дослідження, контент-аналіз статей та публікацій, то тут можна порушити гендерне питання. Тому що в більшості випадків інтерв’ю беруть у чоловіків. І ми хочемо вирівняти цей перекіс.

    – Ви говорите про емансипацію?

    Х.В.: Ні, ми не говоримо про емансипацію, ми не говоримо про фемінізм. Ми просто хочемо мотивувати та активізувати жінок, щоб вони були впевненіші в собі, щоб не боялися виступати на сцені чи давати інтерв’ю. Бо коли я займалася пошуком спікерів, то багато франківчанок, з якими я говорила, відмовлялися, оскільки боялися виходити на сцену. При тому, що вони досить успішні та активні. Більша частина жінок, з якими ми вели перемовини щодо виступу на конференції, нам відмовили. Тільки не тому, що вони не хочуть, а через певні труднощі чи страх сцени.

    Чи були такі, хто вам відмовив, тому що це їх не цікавить?

    Х.В.: Тільки менеджер Джамали сказав, що співачка займається лише сольною кар’єрою. Сам формат виступу як спікер вона не розглядає. Правда, потім дописав, що сам готовий розказати багато цікавого. Шкода, що він – чоловік (сміється).

    – Чи були якісь курйозні моменти під час організації та проведення попередніх TEDx конференцій в Івано-Франківську?

    Х.В.: Так, був один. Мене забули в залі філармонії. Я заснула. Після конференції в 2013 році я сіла собі в зал, а там почалась репетиція камерного оркестру. І от я собі розслабилась, задрімала під класичну музику і заснула, поки мене не розбудив охоронець (сміється).

    А Ігор Сусяк, який тоді відповідав за технічну частину, півночі промучився з виступом Порошенка. За планом, у виступі на екрані мала стрибати жаба, але що він не робив, вона навідріз відмовлялася стрибати (сміється). Так він і казав, що в нього дотепер перед очима та жаба. Але в результаті все вийшло і виступ вдався.

    Також був випадок, коли спікер мало не запізнився на свій виступ у 2015 році. Він мав виступати у першій частині, але його не було на ранковій репетиції. Майже перед самим виступом він з’явився. Виявилось, що по дорозі в нього спустило колесо і розрядився телефон. Але він якимось чином таки добрався до філармонії.

    Цілком можливо, що цього року теж трапиться щось цікаве, що можна буде потім згадати.

    Розмовляв Максим ВЕПРИК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!