Тролейбуси міняють маршрути

  • Незабаром у деякі маршрути франківських тролейбусів внесуть зміни. Як наслідок, два з них припинять існування, а ще два – змінять назви та схеми сполучення. Таким чином на «Електроавтотрансі» хочуть оптимізувати роботу тролейбусів для зручності пасажирів.

     «Одинички» не буде

    Директор КП «Електроавтотранс» («ЕАТ») Віталій Голутяк розповідає, що 1 лютого в Івано-Франківську запрацювала зворотна тролейбусна лінія через залізничний вокзал. Тож тепер тролейбуси №6 і №8 рухаються до Європейської площі через Привокзальну, а раніше сполучення було по вул. Гаркуші. Однак після цих змін помітили, що тролейбусні маршрути №1, №6 та №8 їдуть з Пасічної через вокзал і багато в чому дублюють один одного. Результати транспортного моделювання показали, що маршрути №1 та №6 на 92% збігаються, але останній ще заїжджає на вул. Гаркуші і продовжує рух на Європейську площу.

    Оскільки на «ЕАТ» не бачили необхідності у трьох маршрутах, які дублюють один одного, то вирішили об’єднати маршрути №1 та №6. Таким чином, з 2 квітня тролейбусний маршрут №6 отримає назву «Радіозавод – Європейська площа». Схема руху залишиться незмінною, а от маршрут №1 «Вул. Хіміків – Вокзал» перестане існувати. На підприємстві переконані, що це буде тільки на краще, адже на лінії працюватиме вже 10 тролейбусів, тому інтервал між ними складатиме 7-8 хв. у пікові години.

    Голутяк зауважує, що при таких змінах є два нюанси: не буде пересадки на вул. Гаркуші і тролейбус заїжджатиме також на АС-2. Однак новий маршрут залишить можливість здійснити пересадку тим пасажирами, які бажають їхати далі з вокзалу та від «Кроку». Щодо заїзду на автостанцію, на «ЕАТ» дослідили, що так робить, наприклад, автобус №22, але залишається популярним.

    «Ми провели аналіз, чи стане гірше людям. З точки зору інтервалу руху – не стане. З точки зору сполучення – також. Тобто переваг у цьому набагато більше, тому що на лінії працюватимуть десять тролейбусів. Я вважаю, що такі зміни на краще», – підкреслює директор «ЕАТ».

     «Трійка» замість «вісімки»

    Зміни також стосуються маршрутів №3 «Вокзал – АТ «Родон» та №8 «Обласна лікарня – Європейська площа». Керівник «ЕАТ» розповідає, що у 2016 р. підприємство збудувало нову лінію до обласної лікарні. Однак тоді все робили дуже швидко і не мали достатньо часу, щоб прорахувати і провести транспортне моделювання, аби визначити, який маршрут туди курсуватиме. Тож вирішили, що маршрут №8 буде їхати від обласної лікарні до Європейської площі, хоча туди також їхав маршрут №6 «АС-2 – Європейська площа».

    Вже згодом, проаналізувавши рух цих тролейбусів, на підприємстві з’ясували, що новий маршрут №8 є не зовсім вдалим. По-перше, там малий пасажиропотік, а по-друге, інтервал руху тролейбусів складає 26 хв. Тож він не виправдав сподівань, і «ЕАТ» вирішило його реформувати: або продовжити рух до АС-4, або об’єднати з маршрутом №3, який сполучатиме мікрорайони Пасічна та Позитрон.

    Тож з 2 квітня маршрут №3 отримає назву «Обласна лікарня – АТ «Родон». Відтак буде створено нове тролейбусне сполучення «Обласна лікарня – м-н «Пасічна» – Вокзал – Незалежності – Івасюка – АТ «Родон» і зворотний рух. На оновленому маршруті працюватиме сім тролейбусів, а інтервал між ними буде 14 хв. у пікові години в робочі дні.

    Начальник служби організації та аналізу руху Максим Сич розповідає, що згідно з результатами транспортного моделювання, маршрут №3 мав своїх пасажирів, однак на ньому було тільки три тролейбуси, які курсували з інтервалом у 20 хв. А от схеми руху маршрутів №6 та №8 збігалися на 87%.

    «Бувало, що йде «шістка», а за нею напівпорожня «вісімка». Ми не можемо собі дозволити таке нераціональне використання рухомого складу. Отримуючи оновлений маршрут №3, ми створюємо нове транспортне сполучення, бо бічні вулиці від Івасюка не мають ніякого сполучення з Пасічною», – наголошує Сич.

    Однак, як зауважує Віталій Голутяк, тут також є декілька нюансів. Зокрема, постійні затори на Пасічній. У такому випадку тролейбуси №3 будуть їхати за старим маршрутом «Вокзал – АТ «Родон», а люди пересідатимуть на тролейбус №6. Також пасажирам тепер потрібно перевчитися, що для того, аби їхати в напрямку АТ «Родон», потрібно сідати на вокзалі та біля «Кроку» на зупинках з іншого боку. Крім того, наразі в «ЕАТ» не можуть сказати, наскільки буде виправданий такий довгий маршрут. Тому, якщо зміни, що стосуються маршрутів №1 та №6, будуть безповоротними, то за оновленим маршрутом №3 півроку стежитимуть, аналізуватимуть, а потім приймуть рішення, залишати його чи повертати все, як було.

    «Нічого не робити – це також не вихід. Тому мусимо якось оптимізувати роботу рухомого складу, водіїв та покращувати інтервал руху», – підкреслює Віталій Голутяк.

     

    Пізно побачили

    Незважаючи на зміни в маршрутах, нумерація тролейбусів залишиться незмінною. Тож з 2 квітня в Івано-Франківську діятимуть такі тролейбусні маршрути: №2 «Вокзал – Пресмаш», №3 «Обласна лікарня – АТ «Родон», №4 «Вул. Дністровська – «Барва», №6 «Радіозавод – Європейська площа», №7 «М-н «Каскад» – Європейська площа», №10 «Вул. Симоненка – АС-4».

    Максим Сич зазначає, що був причетний до реформи транспортної маршрутної мережі, яка була сприйнята здебільшого негативно. Все тому, що її впроваджували з 1 січня 2016 р., коли був великий мороз і люди довго чекали на зупинках, але не так через зміни, як через те, що багато маршруток «замерзли» і не змогли виїхати на лінії.

    «Ми відтермінували зміни і робимо їх з квітня, бо зима – проблемний період для тролейбусів. Але ми вже потім побачили, що ці зміни будуть відбуватися в останній тиждень перед Великоднем, коли в місті величезний рух. Проте будемо мінімізувати незручності і просити пасажирів ставитися з розумінням до цього», – зазначає Сич та додає, що у цей тиждень через затори деякі маршрути будуть їхати не Дністровською, а по Василіянок.

     

    Брак водіїв

    Наразі в «ЕАТ» є 54 тролейбуси. Однак тих, які реально виїжджають на лінії, – 35 і два резервних. Віталій Голутяк запевняє, що для того обсягу робіт, який вони виконують, машин вистачає. Однак проблема в тому, що багато з них старі і часто ламаються. До того ж, на підприємстві не вистачає водіїв.

    За словами директора, підприємство може збільшити кількість тролейбусів на лініях, але не буде кому ними керувати. «Люди працюють відповідно до нормативів – з перервами, у нас немає таких графіків, як у приватних перевізників. У нас є 74 лінійні водії. Зараз бракує 15, але, зважаючи на те, що будемо розширюватися, треба ще 20-30 водіїв», – зазначає Голутяк.

    Тож в «ЕАТ» відновили навчання для водіїв, яке є безкоштовним і триває півроку. З перших 16 «учнів» залишилося працювати лише шестеро. Зараз триває навчання другої групи, з якої, як сподіваються на підприємстві, залишиться більше.

    «Ранній підйом, робота непроста, бо бачите, яка ситуація в місті з транспортом, пасажири не завжди доброзичливі, та й керування великогабаритним транспортним засобом складне. Тому, можливо, не всі хочуть йти до нас», – каже директор «ЕАТ», але при цьому наголошує, що «середня зарплата водія 9 тис. грн. і він має весь пакет соціального захисту».

    Також Голутяк додає, що для того, щоб на підприємство йшли працювати водії з області, для них облаштовують хостел на базі готелю «Бандерштадт».

     

    Нові перспективи

    Керівник «ЕАТ» розповідає, що цього року підприємство поповниться новими тролейбусами. Зараз середній вік їхніх машин становить 23 роки. Однак є багато таких, яким вже за 30. Та навіть тролейбуси, які закуповували раніше, були вже не нові, а мали приблизно 20 років. Тож вже у жовтні тут очікують першу партію з п’яти тролейбусів, а через деякий час ще 25, якими замінять старі.

    Крім того, «ЕАТ» закупило шість автобусів великого класу, які прибудуть вже у квітні. Очікується, що незабаром відбудеться конкурс на маршруті №27, і підприємство сподівається виграти його, оскільки матиме нові автобуси.

    Також оголошений тендер на закупівлю 24 нових автобусів 2018 р.в. Одна з умов – пасажиромісткість, що має бути не менша, ніж 90 осіб, серед яких 28 місць сидячих. Згідно з тендером, 12 автобусів переможець має доставити до 31 серпня, а решту 12 – до 20 грудня.

    За словами Віталія Голутяка, для «ЕАТ» розробляють три нові маршрути, про які вже раніше заявляв міський голова Руслан Марцінків: «Каскад – Пасічна», «Пасічна – БАМ», «БАМ – Позитрон».

    Наталя ДЕРКЕВИЧ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!