“Жирово-вуглеводна бомба” для організму

  • Для багатьох магазинне печиво є звичним варіантом перекусу на роботі. Ще й дітям до школи даємо – на випадок, якщо зголодніють. Це швидко і зручно.

    Проте часто не замислюємося, а що саме вживаємо у вигляді готового продукту під назвою “печиво”. Між тим, печиво – це продукт глибокої промислової переробки, який насправді не несе жодної поживної користі. Так вважає відома дієтологиня Оксана Скиталінська.

    “Давайте проаналізуємо, з чого воно складається: основою печива є очищене борошно, перемелене з вихолощеного зерна, в якому нема ні твердих оболонок (висівок), ні ендосперми (зародку, багатого на вітаміни і мінерали), – каже лікарка. – Крім того, печиво – це велика доза цукру, який миттєво потрапляє в кров. І третя складова печива – жири. У промислову випічку ніхто не додасть якісне вершкове масло, бо це зменшує термін придатності продукту (масло швидко окислюється, і вже за короткий час таке печиво буде гірчити). Тому в нього додають у кращому разі пальмову олію (це насичений жир), в гіршому – маргарини, в яких є трансжири. Часте вживання маргаринів і трансжирів порушує обмін речовин, підвищує ризик інсулінорезистентності, цукрового діабету, ожиріння, атеросклерозу та їхніх наслідків – інсультів, інфарктів, онкологічних захворювань, хвороби Альцгеймера”.

    Та й справді, якщо прочитати етикетку, то там знайдеться перелік підсилювачів смаку, емульгаторів, стабілізаторів, консервантів…

    “Печиво не має харчових волокон, не має клітковини, його споживання дає швидкий підйом енергії, але вже за короткий проміжок часу, коли рівень цукру в організмі падає, нас знову тягне щось перекусити. І так непомітно ми можемо з’їсти пачку печива. А це вуглеводно-жировий удар по печінці та підшлунковій залозі”, – попереджає Оксана Скиталінська.

    Найбільш шкідливим, на думку дієтологині, є цукрове печиво (воно найбільш калорійне – до 500 кілокалорій на 100 грамів продукту), далі – печиво з пісочного тіста, печиво з різноманітними начинками, кремами, шоколадом (замість шоколаду печиво покривають не надто корисним кондитерським жиром).

    Найменш шкідливе з усіх – сухе печиво (його ще називають галетним). У ньому найменший відсоток жиру, цукру та солі, а калорійність – 250-300 кілокалорій на 100 грамів.

    А як стосовно вівсяного? Ми ж вважаємо його корисним так само, як і печиво з висівками? Виявляється, теж ні.

    “Додавання висівок не робить його більш корисним. Виробник, хоч і намагається зробити продукт здоровішим, не може додати багато висівок, бо тоді печиво не триматиме форму і не буде таким смачним. Те, що додають – крапля в морі, – каже лікарка. – Стосовно вівсяного печива, все залежить від того, чи зроблене воно з вівсяного борошна, чи з вівсяних пластівців. Другий варіант корисніший, бо там є і харчові волокна, і вітаміни та мінерали. У такому печиві маленька частка жирів (лише 5%, тоді як у цукровому чи пісочному – до 20%)”.

    А от від популярних нині крекерів варто триматися подалі. Особливо їх люблять діти, бо вони мають різні смаки та яскраву обгортку. Але у крекерах є надмір жиру та харчових додатків (глутамату натрію, додатків, що надають смаку сиру, бекону тощо). Його калорійність – 500 кілокалорій.

    “Без шкоди для здоров’я час від часу можна з’їсти декілька печеньок. І все. Печиво – далеко не найкращий перекус. Нерідко за калорійністю це окремий прийом їжі, – зауважує дієтологиня. – Якщо вже не можете жити без печива, готуйте його краще самі. Робіть сухе печиво з борошна грубого помелу з висівками (краще брати вівсяні), додаючи свіжомелений мак (там багато магнію, клітковини), сухофрукти (містять клітковину), какао, цедру лимона, макуху від ягід – і якомога менше цукру та жирів”.

    І, звісно, не робіть печиво, навіть домашнє, щоденним продуктом. Готуйте його зрідка, на свята, а перекушувати краще горіхами, хрумкими овочами, фруктами чи сухофруктами.

    Марина ФРОСТ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!