17 травня президент Європарламенту підписав законодавчий акт щодо запровадження безвізового режиму для українських громадян, який набуде чинності через 20 днів з дня підписання. 22 травня рішення опубліковане в «Офіційному журналі Євросоюзу», тож безвіз запрацює орієнтовно з 11 червня. «Галицький кореспондент» з’ясував, куди саме можна буде їхати без оформлення візи, які суми готівки провозити при перетині кордону, які мінімальні кошти необхідні для в’їзду в ту чи іншу країну, які товари можна ввозити в Україну та вивозити за її межі.
Майже вся Європа
Безвізовий режим передбачає можливість в’їзду в 30 країн Європи. Це країни-члени Євросоюзу, а також Швейцарія, Норвегія, Ісландія та Ліхтенштейн. Британія та Ірландія до переліку не входять, бо мають право на самостійну візову політику, і наразі про безвіз для України там мова не йде. Тож зі вступом у дію безвізу українці зможуть відвідати Австрію, Бельгію, Болгарію, Грецію, Данію, Естонію, Ісландію, Іспанію, Італію, Кіпр, Латвію, Литву, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальту, Нідерланди, Німеччину, Норвегію, Польщу, Португалію, Румунію, Словаччину, Словенію, Угорщину, Фінляндію, Францію, Хорватію, Чехію, Швейцарію, Швецію, а також Монако та Ватикан.
Основною умовою перетину кордону без візи є біометричний паспорт. Не зайвими будуть документи, які підтверджують мету подорожі, запрошення, бронювання готелю, зворотний квиток, страховий поліс. Особа повинна чітко знати, куди їде і для чого, а також на вимогу прикордонника назвати контакти приймаючої сторони. Діятимуть також і паспорти старого взірця, без чіпів, проте у такому випадку візу доведеться оформляти. Віза також необхідна для довготривалого перебування – навчання, роботи тощо.
У в’їзді на територію ЄС можуть відмовити, якщо особа не представила достатньо документів, що підтверджують ціль перебування; має підроблений, перероблений проїзний документ, візу або карту постійного проживання; не має документа, що підтверджує наявність медичного страхування; використала допустимий час перебування на підставі візи; не має необхідних коштів на своє утримання у співвідношенні до тривалості і цілі планованого перебування; дані особи перебувають в SIS (Schengen Information System – Шенгенській Інформаційній Системі); перебування особи може становити загрозу для публічних інтересів, а також загрозу для оборони і безпеки держави.
Заборонено ввозити
Студент з Івано-Франківська Андрій Попадюк навчається у Варшавському університеті. Щоразу приїжджає додому на канікули, а повертаючись на навчання, бере домашні продукти, копченості, закрутки. Хлопець розповідає, що нещодавно при перетині кордону працівники прикордонної служби попросили всіх вийти з автобуса, щоб перевірити багаж пасажирів. У нього конфіскували майже всі продукти: м’ясні вироби, запаковані у вакуумні упаковки, ковбасу, м’ясні закрутки, бутерброди. Крім того, хлопець заплатив штраф 20 злотих. Та прочитавши перелік того, що не можна ввозити, він визнає, що не дотримався правил.
Ірина Кошіль, яка часто перетинає кордон, зауважує, що продукти тваринного походження заборонено ввозити на територію ЄС. Можуть не тільки забрати м’ясо, а й оштрафувати. Розмір штрафу – чималий. Жінка особисто була свідком того, як людині довелося заплатити 600 злотих.
Катерина Шаповал, яка проживає та працює в Польщі, розповідає, що днями у її знайомої на кордоні забрали навіть дві канапки для дитини. «Як на кого попадете. Але всі продукти тваринного походження ввозити не можна. М’ясо, молоко, сир… Тут все продається теж», – пояснює жінка.
Ті, хто має чималий досвід перетину кордону, радять не везти картоплю та інші овочі. А також наголошують, що все необхідне продається в магазинах, ціни там невисокі, тож ризикувати провозити продукти не варто.
Перетинаючи кордон, контроль доведеться пройти двічі – з українського боку та зі сторони країни, в яку в’їжджає турист. На обох пунктах перевірять паспорти і особисті речі – паспортний та митний контролі. Якщо при виїзді з України митники не дуже прискіпуються, то приймаюча сторона не буде надто лояльною – за порушення митних правил можуть конфіскувати речі, оштрафувати або відмовити у в’їзді.
У Польщу, як і в інші країни ЄС, заборонено ввозити молоко, молочні продукти (йогурти, сири, масло тощо), м’ясо, м’ясні продукти, сало, шоколад, консерви. При перевезенні консервації чи інших продуктів, які мають довгий термін зберігання, прикордонник може на власний розсуд вилучати ці продукти. При собі можна мати стандартний набір ліків – знеболювальні, жарознижувальні, засоби від застуди, від розладів шлунково-кишкового тракту, антибактеріальні пластирі та серветки.
Щодо алкоголю та тютюну, дозволено літр міцних алкогольних напоїв, два літри напоїв середньої міцності, дві пачки цигарок. Порушення норми ввезення загрожує конфіскацією продукції, штрафом або анулюванням візи.
Заборонено ввозити наркотики, наркотичні, психотропні речовини; зброю, боєприпаси, вибухові, ядерні та радіоактивні речовини, хімічні та токсичні продукти; тварини та рослини, що перебувають під загрозою зникнення; порнографічні матеріали, піратську продукцію та товари, які порушують права інтелектуальної власності.
Українські правила
В Україну можна ввозити продукти для власного споживання на суму, яка не перевищує 200 євро на особу. Заборонено ввозити харчові продукти без сертифікату відповідності; друковані та відеоматеріали, що пропагують насильство, расизм та війну; наркотики, наркотичні та психотропні речовини; вибухонебезпечні та отруйні речовини. Можна ввозити не більше п’яти упаковок одного найменування лікарських засобів, для психотропних та наркотичних засобів потрібний дозвіл Міністерства охорони здоров’я.
Перетинаючи кордон на територію України автотранспортом, дозволяється ввозити без оподаткування товар на суму загальною вартістю 500 євро та вагою до 50 кг на людину, авіатранспортом – на суму 1000 євро. Повнолітні особи можуть ввозити 200 цигарок або 50 сигар, 5 л пива, 2 л вина, 1 л міцних алкогольних напоїв.
Готівка: не менше і не більше
Для кожної країни ЄС мінімальна сума готівки, яку подорожуючий повинен мати з собою, різна. В Австрії та Люксембурзі ця сума не визначена, в Угорщині – три євро на день, а от у Швейцарії чи Ліхтенштейні – 91. У будь-якому випадку, щоб проблем при перетині кордону не виникало, краще мати при собі кошти готівкою з розрахунку не менше 50 євро на добу, або ж виписку з банку про стан рахунку, рух коштів за останніх три місяці, дорожні чеки, копію пластикової картки з чеком із банкомату про залишок готівки.
Скільки слід мати грошей при перетині кордону в такі країни: Норвегія – 500 норвезьких крон (1580 грн.); Фінляндія – 30 євро на день (880 грн.); Швеція – 47 євро на день (1370 грн.); Естонія – 86 євро на день (2,5 тис. грн.); Латвія – 14 євро на день (400 грн.); Литва – 40 євро на день (1100 грн.); Нідерланди – 34 євро (1 тис. грн.); Польща – 300 злотих (2 тис. грн.) – перебування до трьох днів; Німеччина – 45 євро на день (1300 грн.); Бельгія – 45 євро (1300 грн.) для туристів, які зупинилися у приватних осіб, і 95 євро (2800 грн.) для тих, які зупинилися в готелі; Люксембург – мінімальна сума коштів визначається індивідуально; Чехія – 40 євро на день (1100 грн.) до 30 днів; Словаччина – 56 євро на день (1600 грн.); Франція – 32,50 євро (1 тис. грн.) якщо особа має підтвердження наявності житла, 120 євро (3500 грн.) – якщо житла не має; Швейцарія – 91 євро (2600 грн.); Ліхтенштейн – 91 євро (2600 грн.); Австрія – мінімальна сума коштів визначається індивідуально; Словенія – 70 євро (2 тис. грн.), 35 євро (1 тис. грн.) для неповнолітніх у супроводі батьків; Угорщина – 3 євро (90 грн.); Італія – 269,60 євро (7,8 тис. грн.) на одну людину на строк до 5 днів; Іспанія – 71 євро (2 тис. грн.); Португалія – потрібно мати при собі 75 євро (2,2 тис. грн.), а також суму з розрахунку 40 євро (1100 грн.) на день перебування; Мальта – 48 євро на день (1400 грн.); Греція – 50 євро (1400 грн.) на день, мінімум 300 євро (8,7 тис. грн.) на 5 днів.
Працівник митного поста в Івано-Франківську Ірина Лесів зауважує, що максимальна сума готівки, яку можна при собі мати, не повинна перевищувати 10 тис. євро. Чи будуть якісь зміни у правилах після вступу в дію безвізового режиму, службовець наразі не знає. Прес-аташе ЄС в Україні Девід Стулік запевняє, що з боку Євросоюзу жодних змін щодо перевезення коштів чи товарів безвіз не принесе.
Ірина ФЕДОЛЯК