Реформа децентралізації влади – це позитивний чи, навпаки, негативний процес? Відповідь на це питання «Галицький кореспондент» вирішив шукати в об’єднаних територіальних громадах, що вже мають певний досвід господарювання. Ми побуваємо у всіх об’єднаних громадах нашої області і поцікавимося основними напрямками їхньої життєдіяльності. Цього разу це Переріслянська ОТГ, одна з «наймолодших» громад на території Івано-Франківської області.
До цієї громади увійшли Перерісль, Гаврилівка, Волосів та Фитьків. У ній налічується 8314 жителів. Вибори тут відбулися 29 жовтня 2017 р., головою громади обрано Івана Мельника. Відстань від Івано-Франківська до центру ОТГ – Перерісля – 29 км.
Інфраструктура
Перерісль розташований на шляху між Івано-Франківськом та Надвірною, до центру села від центральної дороги орієнтовно півкілометра. Тут компактно розміщені дитячий садочок, сільська рада та школа (нині ліцей). З протилежного боку – амбулаторія, трохи далі – будинок культури.
У кожному населеному пункті, що увійшов до складу ОТГ, є дитсадки, ліцеї, у Волосові – навчально-виховний комплекс. Дітей тут багато: понад 300 учнів у Гаврилівці, ще більше у Переріслі, у Фитькові та Волосові – по 200.
Будинки культури теж є в кожному селі. Однією з новацій тут стала пропозиція скоротити кількість їх директорів, а натомість взяти на роботу художніх керівників, які безпосередньо працюватимуть з дітьми і розвиватимуть галузь культури.
Бюджет
Бюджет громади – 41 млн. гривень. З них власних коштів – 5,3 млн. грн., освітня субвенція – 19 млн. грн., медична субвенція – 6,7 млн. грн. Є також базові дотації. Інфраструктурна субвенція складає 2,7 млн. гривень.
Великих бюджетоутворювальних підприємств на території громади немає. У Переріслі функціонує підприємство «Добробут Прикарпаття», решта – дрібні приватні підприємства. Поблизу Фитькова є ще кар’єр, але він розміщений за межами населеного пункту, тож і податки від нього надходять у бюджет Надвірнянського району.
Проблеми
Чи не основна проблема у громаді, як і в багатьох інших, – це дороги. Через усі населені пункти ОТГ проходять шляхи, які нині перебувають на балансі обладміністрації.
«Сподіваємося, що скоро ці дороги почнуть ремонтувати. Нас включили у програму на 2018-2020 роки, але коли відбудеться ремонт, поки що невідомо», – каже голова ОТГ Іван Мельник.
Відсутність доріг гальмує і розвиток громади: ні бізнес не може розвиватися, ні люди не хочуть сюди їхати.
Неочікуваним навантаженням на бюджет стала необхідність придбати комп’ютерну техніку для лікарів, які вже з 1 квітня укладають угоди з пацієнтами.
Громада повинна забезпечити умови для роботи поліції – облаштувати поліцейську станцію. Окрім виділення приміщення, слід закупити все необхідне для роботи правоохоронця. Для діяльності пожежної команди теж потрібне приміщення, а також гараж для пожежної машини, ліжка тощо.
В ОТГ актуальною є проблема зі сміттям, його збором та утилізацією. Багато відходів викидається в ліси, людям слід змінити ставлення до цього.
У Гаврилівці потрібно перекрити дах ліцею, а в Переріслі – збудувати спортзал, якого зараз взагалі немає. Актуальним є будівництво спортивних майданчиків зі штучним покриттям у Волосові та Гаврилівці, щоб діти мали можливість займатися спортом.
У Фитькові є низка проблем, зокрема з вуличним освітленням. Якщо раніше був денний і нічний тарифи, то нині тарифи збільшили, вирівняли під денний, який більший.
«Доводиться вимикати світло в населених пунктах уночі. Це вважається, що ми йдемо кроками вперед. Це крок вперед, а п’ять назад! Чому не відновлять денний і нічний тариф, коли нічний був значно нижчим?» – запитує староста села Фитьків Марія Дмитрук.
За її словами, спершу вкладали кошти, щоб освітити вулиці, а нині доводиться вимикати світло, бо коштів на освітлення не вистачає. Відтак світло буде ввімкнуте з 22-ї до 1-ї години ночі. Але дехто з місцевих жителів працює в нічні зміни, тож вони будуть змушені повертатися додому в темряві. Світло в будь-якому випадку потрібне, адже село не завмирає саме о першій ночі, каже голова.
Ще одне актуальне питання – фінансування роботи техпрацівників у школах та дитсадках –переклали на плечі громади, а коштів на це не вистачає. Повністю на утриманні ОТГ і культура, бібліотеки. У Польщі, наприклад, культура на себе заробляє, зауважує староста. Для цього повинні бути фахові педагоги та менеджери. Якщо в громаді буде танцювальний колектив, то ті кошти, які батьки платять за заняття в інших населених пунктах, залишалися б у громаді.
«Складається враження, що об’єднання громад проводиться по польській програмі на радянський лад. Владу людям віддати ніхто не хоче, всі податки забрані в державний бюджет. Рентна плата не надходить у громаду, транспортний збір також. Не всі громади на території мають заправні станції, у кого вони є, той отримує акцизний збір, а в кого немає – за що жити?» – додає пані Марія.
На думку старости Фитькова, внаслідок децентралізації податки мали б залишатися в селах. Державний бюджет, звісно, мав би наповнюватися, та все ж більша частина податків мала б осідати в громадах.
Проекти
В ОТГ мають намір реалізувати чимало проектів. У першу чергу, це побудова моста у Фитькові. Там є також і залишки старої ГЕС, фундаменти, на яких вона була розміщена. Наразі в громаді збирають матеріали, сподіваються, що когось з інвесторів зацікавить це місце. Там дуже красива природа, хороше місце для відпочинку. Крім того, зростає ялівець, що можна використати для оздоровлення людей із захворюваннями органів дихання. У громаді мають намір облаштувати централізовані зони для відпочинку.
У будинку культури планують створити інтернет-кафе. У приміщенні сільради, де раніше була бібліотека, невдовзі запрацює Центр надання адміністративних послуг для населення. Вхід буде окремий. Для функціонування ЦНАПу виділили чотири кабінети на першому поверсі. Облаштувати його планують за рахунок державної програми. Загалом тут працюватиме четверо людей.
Молодь
Оскільки громада створена зовсім недавно, молодіжної ради у ній поки що немає. У Гаврилівці діє молодіжна громадська організація. Раніше і в Переріслі функціонувала ГО «Молодь Перерісля», що здійснювала різноманітні заходи, здебільшого спортивного спрямування.
Перспективи
Перспективу в громаді вбачають у землях за межами населених пунктів, передача яких запланована на середину року. Тоді можна буде вести мову про здачу земель в оренду під сільське господарство або облаштування сонячної електростанції, це допоможе наповнити бюджет. Деяке комунальне майно – стару школу в Гаврилівці, адмінприміщення – мають намір здати в оренду для швейних цехів чи іншого виробництва.
Також у Переріслянській ОТГ розглядають можливість приєднання до неї довколишніх сіл. І сподіваються, що невдовзі громада стане успішною і заможною.
Ірина ФЕДОЛЯК
Також читайте: Громада під мікроскопом: Старобогородчанська ОТГ