За декілька днів до другого туру президентських виборів країну сколихнула новина: Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов Ігоря Коломойського до Національного банку України та Кабміну щодо націоналізації «ПриватБанку». Рішення суду наразі оскаржують. «Галицький кореспондент» дізнавався, з яким настроєм зустріли іванофранківці таку несподівану новину.
Попрощатися з «Приватом»
Мало хто очікував, що суд може визнати націоналізацію незаконною. Тому серед людей почали ширитися різні думки щодо подальшого розвитку подій. Наприклад, франківка Олександра З. вирішила взагалі попрощатися із «ПриватБанком», щоб не ризикувати своїми грошима. Її історію розповідає син Любомир, який попросив зберегти анонімність.
Олександра користується кредитною карткою «ПриватБанку» понад п’ять років. Любомир пригадує, що колись їм потрібні були додаткові гроші, а умови, які запропонував банк, здались дуже вигідними. «А далі, як в американців – мама почала жити в кредит. Тобто вона використовувала ліміт кредитки, а потім покривала його зарплатою», – каже хлопець. За останній час Олександра змогла менше позичати в «ПриватБанку», проте повністю попрощатися із кредиткою була не готова.
Любомир згадує, коли банк націоналізували, то мама навіть не зрозуміла, що трапилось. Для неї зовсім нічого не змінилося – вона надалі продовжувала спокійно користуватись кредиткою. «А тепер у неї з’явився страх», – зауважує хлопець. У сім’ї побоюються, що якщо «ПриватБанк» визнають неплатоспроможним, то їм одразу доведеться повернути кошти, яких на той момент може й не бути…
Щоб вберегти себе і заспокоїтись, Олександра вирішила попрощатися із «ПриватБанком». «Мама каже, що при нагоді взагалі закриє карточку», – зазначає Любомир.
Голос соціальних мереж
У соціальній мережі Facebook ситуацію довкола «ПриватБанку» люди обговорюють охоче. На питання, чи варто забирати гроші з банку і чого чекати надалі, надходять десятки відповідей за декілька годин. Часто люди відповідають саркастично та з іронією. «Не забирати ні в якому разі! Валерійовичу (Ігорю Коломойському – прим.ред.) звідки два мільярди віддати?» – пише Андрій Девда. Інший користувач Олег Сапіщук «радить» обов’язково зняти все: всі гроші з усіх рахунків і оплатити комуналку наперед. Анатолій Дубей запропонував зняти всі гроші і накупити на них цукерок, бажано від фірми «Рошен».
Дехто з людей пише, що просто не варто панікувати. «Не думаю нічого забирати. Все буде нормально», – впевнена Марія Артиш. Роман Микинюк додає: якщо всі вкладники раптово почнуть знімати кошти, тоді й почнуться проблеми. «Не панікуйте, бо паніка ще нічого доброго не зробила!» – просить чоловік.
У свою чергу, Леся Стручкова впевнена, що в подальшому з «ПриватБанком» нічого не станеться, але от в країні може бути дефолт. Мовляв, якщо скасують націоналізацію банку і почнуть віддавати Коломойському два мільярди доларів, то МВФ «пошле нас гуляти». «А тоді привіт, покращення», – пише жінка.
«Ні черг, ні паніки»
В «ПриватБанку» заспокоюють: жодних проблем немає. «Банк працює в стандартному режимі. Ні черг, ні паніки немає», – акцентує прес-секретар «ПриватБанку» в Івано-Франківській області Тетяна Задер. Вона визнає, що наприкінці квітня люди частіше знімали готівку, проте у цьому немає нічого дивного. Мовляв, така ситуація трапляється завжди перед Великодніми святами, бо потреба у готівці зростає. «Та ці показники не перевищують наші стандартні прогнози», – наголошує Задер.
Також вона зазначає, що рішення Окружного адміністративного суду Києва будуть оскаржувати. За словами пані Тетяни, саме рішення про націоналізацію «ПриватБанку» приймалось відповідно до норм чинного законодавства. «Його законність очевидна, і зворотна процедура – неможлива. Для цього немає ні правових, ні економічних підстав», – каже речниця банку. Вона додає, що єдиний можливий законний спосіб змінити власника банку – продати його міжнародному інвестору з бездоганною репутацією. Саме це є стратегією банку до 2022 року.
Ліквідація або приватизація
Доцент кафедри теоретичної і прикладної економіки Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника Сергій Васильченко каже, що справа «ПриватБанку» швидко не закінчиться, оскільки в будь-якому випадку буде апеляція. «Це така справа, що затягується, тому наразі нічого чекати не варто», – підкреслює економіст.
Науковець стверджує, що рішення про націоналізацію банку було законним. Мовляв, «ПриватБанк» серйозно постраждав, коли в 2016 році київська філія перевела на Кіпр близько 5,5 мільярда доларів. Дехто вважає, що це була помилка і такі звинувачення – необґрунтовані. Проте, на думку пана Сергія, підтвердженням афери є те, що Центральний банк Кіпру 3 жовтня 2016 року оштрафував кіпрську філію «ПриватБанку» на 1,5 мільйона євро через звинувачення у відмиванні грошей.
Економіст пригадує, що у 2014 році чистий прибуток банку становив майже 750 мільйонів гривень за рік – в три рази менше, ніж у 2013 році. Наступного року прибуток склав 216 мільйонів гривень. «А в 2016 році збитки банку сягали майже 136 мільярдів гривень. Це рекорд для банківської системи України. Такого ще не було», – наголошує Васильченко. За його словами, така ситуація свідчить про те, що у банку справді були проблеми. Тому він вважає, що немає сенсу сперечатися, чи законною була націоналізація, чи ні… «ПриватБанк» став неплатоспроможним, це підтвердив навіть аудит незалежної фірми», – каже економіст.
До речі, у 2017 році, коли банк став національним, він теж зазнав збитків – 23 мільярди гривень. «Проблеми у «ПриватБанку» були спричинені виведенням з нього капіталу», – підсумовує Сергій Васильченко.
За словами економіста, якщо банк визнають неплатоспроможним, то існує два варіанти подальших дій: його ліквідація або приватизація. Якби «ПриватБанк» ліквідували, то це завдало б непоправних збитків українській економіці, оскільки це найбільший банк України. За словами економіста, навіть у 2016 році, коли почалися проблеми, «ПриватБанк» займав 16-те місце серед найбільших банків Центрально-Східної Європи. В ньому розміщені 20% усіх активів банківської системи України, він має 30 мільйонів платіжних карток. За чисельністю відділень він поступався тільки «Ощадбанку». «Позбутися «ПриватБанку» – це було б катастрофою для України та її фінансової системи», – наголошує Васильченко.
Також науковець пояснює: коли один банк стає банкрутом, то люди починають забирати гроші в інших, цілком стабільних банках. Скажімо, так трапилося після закриття невеликого банку «Михайлівський» – виникла фінансова паніка. Якщо б закрили «ПриватБанк», у якого величезна кількість клієнтів, то ситуація була б значно гіршою. «Тому в держави не було іншого виходу. Тільки докапіталізувати «ПриватБанк» на суму 155 мільярдів гривень і перевести його у власність держави», – стверджує пан Сергій.
Головне – без паніки
Які будуть наслідки рішень суду, Васильченко поки що сказати не береться, адже вся ця історія ще не закінчилась. Але наголошує: якщо доведеться віддавати Ігорю Коломойському два мільярди доларів, це може серйозно вплинути на економіку України. Всі ці кошти ж доведеться заплатити з кишені держави.
«У нас виникне дефіцит бюджету, який не можна буде покрити через майбутні надходження», – зазначає економіст. Через це, ймовірно, ми не зможемо покривати зовнішні облігації, і тоді мова йтиме про дефолт. Якщо ж будемо це робити, то доведеться скорочувати інші статті видатків бюджету, наприклад, зменшувати соціальні виплати, заморожувати заробітні плати тощо. «Окрім того, бюджет виступає гарантом пенсійного фонду, тож це загрожує ще й проблемою з виплатою пенсій», – додає Васильченко. Однак він сподівається, що до цього не дійде.
Експерт попереджає, що найбільш небезпечною в банківській сфері є саме паніка. Якщо раптом почнеться масове закриття рахунків, зняття грошей з банкоматів, то НБУ намагатиметься втримати ситуацію. Регулятор буде надавати кредити проблемним банкам, як це робив, зокрема, і для «ПриватБанку».
«В короткостроковій перспективі ніяких змін не відбудеться, тому людям не варто хапатися за кишені і бігти в банк. Справа розглядається, апеляція ще триватиме довго», – наголошує Сергій Васильченко. Зрештою, «ПриватБанк» наразі працює стабільно і статистика показує, що після рішення суду напередодні виборів люди не почали активно закривати рахунки чи масово знімати кошти.
Людмила ОЛЕНЮК