Нещодавно в Івано-Франківську відбулося відкрите обговорення щодо встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення у 2019 році.
На засіданні виконавчого комітету Івано-Франківської міськради директор підприємства Роман Кімачук повідомив про можливі зміни тарифу для споживачів КП “Івано-Франківськводоекотехпром”.
Причини та плани
Головними причинами підняття тарифів є зростання мінімальної заробітної плати, а також подорожчання електроенергії.
Головний інженер КП «Івано-Франківськводоекотехпром» Микола Вабіщевич каже, що енергопостачальна компанія підняла ціну на електроенергію на 47 копійок за один кіловат. Водоекотехпром за місяць використовує приблизно мільйон кіловат. Таким чином, КП «Івано-Франківськводоекотехпром» буде змушене платити на 470 тисяч гривень більше.
«Наразі послуга водопостачання коштує 6,58 грн. без ПДВ, у планах – збільшити її вартість до 9,35 грн. Тариф на водовідведення на сьогодні становить 8,11 грн., заплановано збільшити його до 11,50 грн. Остаточне рішення щодо збільшення тарифу має прийняти Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг”, – повідомив заступник головного інженера КП «Івано-Франківськводоекотехпром» Іван Палімон.
Погодинної подачі не буде
Від погодинної подачі води в Івано-Франківську відмовилися. Таке питання навіть не розглядалося.
«Водоекотехпром не може піти на цей крок. Якщо буде необхідність переходити на погодинну подачу води, то це спричинить додаткові витрати: потрібно здійснювати регулювання системи подачі води, включати та відключати її. Це не дасть позитивного ефекту», – зауважує Іван Палімон.
Люди, платіть за воду!
Ще одна причина підняття тарифів – борги споживачів. На сьогодні загальна заборгованість перед підприємством складає близько 40 мільйонів гривень. Деякі будинки довелося відключити від водопостачання через заборгованість, скажімо, два таких є в мікрорайоні Пасічна.
«До нас звертаються представники ОСББ, приватні ЖЕКи, які здійснюють розрахунок не за квартирними лічильниками, а за будинковими, приходять люди, які вносять плату частково. У кожному випадку ми намагаємося піти назустріч», – розповідає Палімон.
За його словами, існують різні способи оплатити борг: можна розтермінувати заборгованість на 1-1,5 року, заплатити частину, а іншу виплатити згодом.
«Заборгованість зросла до великих розмірів. Ми розуміємо, що настав період відпусток, тому і не запровадили абонплату за наступний місяць. Для підприємства недоотримання цих коштів є дуже збитковим. Нам також потрібно своєчасно оплачувати за комунальні послуги – зокрема, за електроенергію, без неї ми не зможемо подати воду в будинки та квартири. Нас також можуть відключити за заборгованість. Оплату можна здійснити онлайн», – таке звернення нещодавно оприлюднило КП «Івано-Франківськводоекотехпром» у соціальній мережі.
Іван Палімон каже, що через неоплачені борги окремих жильців будинку можуть постраждати і ті його мешканці, які справно сплачують за послуги. “Щоб відключити тільки одну квартиру, потрібно залучати більше слюсарів, інспекторів і техніки, відповідно, це більші витрати. Тому відключаємо весь житловий будинок”, – зауважив він.
Як формується тариф?
Формування тарифів на послуги водопостачання та водовідведення відбувається через Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Але кожен водоканал має свої певні витрати, які залежать від особливостей процесу виробництва та надання технологічних послуг у місті.
Також формування тарифів може залежати від того, де саме розташоване місто, яка його віддаленість від джерел водопостачання, від очищення та перевірки води, від довжини комунікацій, очисних споруд, каналізації, технічного стану основних фондів та інших показників, які впливають на фактичний розмір витрат підприємств.
У кожного підприємства свої проблеми: одному водоканалу необхідно ремонтувати зношені мережі, іншому – закупити обладнання для лабораторії. Але основними складовими тарифу на водопостачання та водовідведення є електроенергія, заробітна плата і податки.
Ріта БОДНАР