А у вас якісний газ?

  • Жителі Івано-Франківська та області нарікають на неякісний газ. Мовляв, в оселях холодно, а лічильники зашкалюють. Експерти ж запевняють, що якість газу відповідає держстандартам, а причини незадоволення споживачів криються в іншому.

    Газу багато, а тепла немає

    «Хто і як може перевірити, який у нас газ? Лічильник, як скажений, а тепла в хаті нема», – пише у Фейсбуці користувач пан Володимир.

    «Зверніть увагу на якість газу в оселях: горить жовтим полум’ям – ознака надмірної вологості та неповного згорання. Про що це свідчить? Якість нульова, лічильник мотає. Калуш вже повстав проти халтури. А Франківськ?» – йдеться в іншому пості.

    «Повстання» у Калуші вилилося у петицію в єдиній системі місцевих петицій. «Думаю, не мене одного дивує, чому так довго закипає вода в чайнику, а лічильник своє рахує і т.д. Ціна на газ зараз європейська, і якість також має бути така, тому пропоную перевірити його на якість, і, відповідно до цього, побачимо й ціну, якої заслуговує цей газ. Пропоную створити спеціальну комісію у складі представників міської ради, депутатського корпусу, громадськості та провести перевірку якості газу, що постачається населенню нашого міста», – мовиться там.

    Крім того, ініціатор перевірки пропонує ввести оплату за газ за кілокалорії, а не за кубічні метри.

    Якість відповідна

    «Якість газу відповідає державним стандартам, – запевняє доцент кафедри енергетичного менеджменту і технічної діагностики Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Андрій Яворський. – Ми досліджували питання стосовно теплоти згорання газу. Проблема в іншому, перш за все, у спалюванні газу. В більшості осель встановлені металопластикові вікна – це перепона для надходження повітря в зону згорання. Якщо подивитися на старі дерев’яні вікна, у них були спеціальні отвори для надходження повітря».

    Ще одним аспектом є стан самого обладнання, через яке здійснюється споживання газу. Крім того, є проблема з тиском газу. Кількість будинків невпинно зростає, підвищується і кількість абонентів, які користуються індивідуальним опаленням. Через велику кількість споживачів падає тиск, відтак виникає проблема зі згоранням газу – полум’я сідає, адже висота язичка полум’я зменшилася, може перегріватися горілка.

    «Особливо зараз, коли надворі холодно, газ використовують дуже інтенсивно, відбувається великий розбір газу. Влітку це не так помітно», – каже експерт.

    Жовтий колір полум’я, на який нарікають споживачі послуг газопостачання, директор науково-дослідного інституту енергетики й екології, професор, доктор технічних наук Максим Карпаш пояснює тим, що надворі холодна пора року, використовується той газ, що є в підземних сховищах.

    «У газ потрапляє частина вологи, відтак коли він згорає, виникають жовто-червоні відтінки полум’я. Це природний процес, вплинути на який немає можливості. Наразі температурний режим вирівнявся, тож ситуація поліпшилася», – зауважує Карпаш.

    Газ у країні різний, адже до споживачів він потрапляє з різних джерел. Половину газу, який споживають в Україні, імпортовано з-за кодону, інша частина – з місцевих родовищ. Родовища старіють, при цьому показники теплоти згорання ростуть.

    Максим Карпаш підтверджує думку свого колеги про те, що є питання і до вентиляції в оселях, адже через металопластикові вікна приміщення майже загерметизовані. Це не забезпечує нормальну вентиляцію – притік повітря недостатній, щоб якісно спалити газ.

    Постійний контроль

    Природний газ до розподільних газопроводів ПАТ «Івано-Франківськгаз» надходить від газовидобувних підприємств та оператора газотранспортної системи ПАТ «Укртрансгаз».

  • «Відповідно до угоди про умови приймання-передачі природного газу, укладеної між ПАТ «Івано-Франківськгаз» та УМГ «Прикарпаттрансгаз», визначення фізико-хімічних показників газу проводять представники «Прикарпаттрансгазу». Вони щотижня в електронному вигляді надають газотранспортному підприємству паспорт-сертифікат якості газу за всіма погодженими місцями відбору проб. Аналогічні паспорти-сертифікати надають і газовидобувні компанії», – розповідає технічний директор ПАТ «Івано-Франківськгаз» Ігор Височанський.

    Окрім того, регулярний контроль здійснюють представники ПАТ «Івано-Франківськгаз» – беруть заміри газу і проводять аналіз в акредитованій хімічній лабораторії товариства, про що оформляють відповідні сертифікати. За минулий рік підприємство здійснило понад дві тисячі перевірок.

    Аналізи якості блакитного палива, які проводять видобувні компанії, «Укртрансгаз», «Івано-Франківськгаз», а також незалежний експерт – Науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації – свідчать про те, що природний газ відповідає всім державним стандартам. Основний показник якості природного газу – теплота згоряння (калорійність). Чим вища калорійність, тим менший обсяг газу необхідно витратити.

    За інформацією оператора магістральних газопроводів «Укртрансгаз», імпортний газ має стабільний склад. Параметри українського газу змінюються залежно від місця видобутку, але він завжди вищий від допустимої норми (7600 Ккал/куб. м). Цей показник природного газу на території Івано-Франківської області змінюється в межах 8600-7800 Ккал/куб. м, тобто є вищим, ніж передбачено нормою. Однак така різниця в калорійності свідчить, що хтось платить більше, а хтось менше за однакову кількість отриманого тепла.

    Щоб споживач міг сплачувати за реально спожите тепло, в Україні потрібно впровадити європейську практику: обліковувати блакитне паливо за енергетичними показниками. У такому разі споживач платить не за використані кубометри газу, а за калорії – теплотворну здатність енергоресурсу, тобто не за обсяг ресурсу, а за якість отриманого товару. Тоді й питань щодо якості газу більше виникати не буде, вважають у компанії.

    Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), вже підготувала методологічне підґрунтя для першого етапу такого переходу. Відповідна постанова була погоджена на засіданні НКРЕКП і зараз розміщена на сайті комісії для обговорення всіма зацікавленими сторонами.

    Причини нарікань

    Нарікання споживачів на нібито неякісний газ найчастіше пов’язані з технічним станом самих котлів, колонок та інших газових приладів. Наприклад, мало хто звертає увагу на те, що термін експлуатації котлів становить 10 років, зауважує Ігор Височанський. Після цього їх потрібно або міняти, або проводити капітальний ремонт. Так і з іншими приладами, адже з часом якість роботи будь-якої техніки погіршується.

    Кожен може сам порахувати, скільки його газові прилади використовують газу, є норми та паспорти на прилади, де зазначені витрати газу. Наприклад, одна конфорка газової плити використовує за годину приблизно 0,2 кубометра газу, а газова колонка – в середньому 2,5 кубометра. Якщо показники використання газу вищі за ці норми, то це свідчить про несправність газового обладнання.

    Проводити будь-які дії, пов’язані зі зміною складу газу, ПАТ «Івано-Франківськгаз» не може. Коли газ надходить в розподільчу трубу, з ним технічно неможливо здійснювати будь-які маніпуляції, тому що система є герметичною і втручання в її роботу – вибухонебезпечне. У складі ж самого газу об’ємна частка кисню за стандартом не повинна перевищувати 1%. Тому «розбавляння» природного газу киснем, як помилково вважають деякі споживачі, неможливе, адже це може призвести до вибуху.

    «Що стосується чуток про можливість додавання азоту в природний газ, то такі маніпуляції економічно недоцільні. Чистий азот (без домішки вибухонебезпечного кисню) коштує значно дорожче від природного газу. До того ж для запуску в газотранспортну систему сторонніх газів необхідне потужне і габаритне устаткування, яке неможливо не помітити збоку», – зазначає Височанський.

    Споживачі, які сумніваються в якості газу, можуть самостійно замовити проведення додаткового аналізу газу, зокрема у незалежній лабораторії Науково-виробничого центру стандартизації, метрології та сертифікації. Перевірка буде здійснена у місті впродовж двох днів, і впродовж п’яти – у сільській місцевості. У разі, якщо показники відповідають нормам, оплачувати такий аналіз буде споживач, якщо ні – постачальник газу.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!