Мешканці Івано-Франківської області все частіше звертаються в лікувальні заклади з підозрою на кір. Хворіють і діти, і дорослі. В обласному центрі на тиждень навіть продовжили канікули. Медики закликають батьків не зволікати та якнайшвидше зробити щеплення. Тим паче, що вакцини залишилось не так вже й багато.
Хворих буде більше
Ще торік Івано-Франківщина очолила рейтинг захворюваності на кір. Згідно з даними ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України», за 2017 рік і два тижні нового року в області зареєстровано 1344 випадки захворюваності на кір. Зокрема, 208 – в Івано-Франківську, 154 – у Косівському районі, 125 – у Богородчанському, 105 – у Надвірнянському, 94 – у Коломийському, 93 – у Тисменицькому, 86 – в Яремчі, 84 – у Верховинському, 84 – у Долинському, 70 – у Тлумацькому, 59 – у Рожнятівському, 46 – у Калуському, 38 – у Снятинському, 33 – у Городенківському, 32 – у Галицькому, 9 – у Рогатинському, 9 – у Болехові, 5 – у Бурштині.
Тільки за десять днів нового року в області було зареєстровано 205 звернень з підозрою на кір. Тож 12 січня комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій під головуванням заступника міського голови Олексія Кайди вирішила продовжити в Івано-Франківську канікули до 21 січня. Виняток – ЗОШ №6, де зареєстрована найбільша кількість хворих. Там канікули продовжать на два тижні.
Начальник міського управління охорони здоров’я, головний епідеміолог області Марія Бойко розповідає, що станом на 15.00 15 січня в Івано-Франківську зареєстровано 43 випадки захворювання на кір. З них – 17 хворих учнів у школі №6, четверо – у школі №1, по троє – у школі №21 та школі-гімназії №3, двоє – у школі №13, і по одному хворому – у школах №№2, 19, 25, 18, 12, 24, 8, ПБЛ-1, а також – у коледжі електронних приладів, коледжі технологій і бізнесу та медичному коледжі.
Не оминув кір і дитячі садки. По одному випадку захворювання зафіксовано у ДНЗ №№27, 33, 6, 11 та 20. Втім вже станом на 9.00 16 січня в місті зафіксовано ще шість випадків захворювання на кір, здебільшого серед дітей віком до 7 років.
«Зважаючи на такий стрімкий спалах, ми можемо припустити, що зараження відбулося перед новим роком і в перший тиждень нового року. Тому цього тижня буде ще досить стрімкий ріст захворюваності. Хворіють діти з різних класів і різних вулиць. Тобто вони інфікувалися в різних місцях», – пояснює пані Бойко.
Враховуючи тих, хто захворів на кір ще у грудні, під наглядом медиків перебувають 87 осіб. 65 з них – діти до 17 років і 18 дорослих. Станом на 15 січня в інфекційній лікарні перебувають дев’ятеро хворих на кір. За словами Марії Бойко, відстежити всю кількість хворих неможливо, оскільки частина хворих звертається напряму в інфекційну лікарню.
Вакцини небагато
Головний епідеміолог області рекомендує здійснити вакцинацію проти кору як дітям, так і дорослим. Для цього держава закупила комплексну бельгійську вакцину «Пріорикс» від кору, паротиту та краснухи. Для дітей до 17 років щеплення безкоштовне, а от дорослим доведеться шукати вакцину хіба що у приватних медичних закладах.
У 2017 р. було провакциновано 14 035 дітей. Марія Бойко зазначила, що зараз в області залишилося тільки 7 тис. доз вакцини, з яких 600 – в обласному центрі. Ще 500 доз є в резерві, і їх передадуть в дитячу міську поліклініку. «Зараз у поліклініці ажіотаж. Батьки вимагають і просять щепити дітей. У багатьох регіонах ситуація ще гірша, там немає вакцини взагалі. Тому ми звернулися в департамент охорони здоров’я, а він – у Львівську, Вінницьку та ще деякі області, щоб там перерозподілили вакцину та виділили нам», – поінформувала вона.
Пані Бойко підкреслила, що щеплення діти мають отримати у рік та у шість років. Якщо батьки з якихось причин цього не зробили, то можуть зробити зараз. Також вона відкидає побоювання батьків, що під час спалаху кору не можна вакцинуватися. «Мабуть, тільки в Україні батьки так вважають. Ніде немає жодних застережень щодо цього. Питання в іншому – дитина має бути здоровою. Температура 37,2 градуса не є перепоною для вакцинації», – наголошує вона.
З іншого боку, епідеміолог каже, що є таке поняття, як щеплення за епідемічними показаннями. Тобто якщо в класі дитина захворіла на кір, то протягом 72 годин потрібно зробити екстрену вакцинацію тих дітей і вчителів, які не мали щеплення. Хоч вакцина і не гарантує захист від кору на сто відсотків, але в такому випадку хвороба мине з меншими ускладненнями. Інкубаційний період кору – 10-17 днів. Тому якщо дитина отримає вакцинацію ще на його початку, то в неї виробиться захист і це позбавить її можливості захворіти.
Суперечливе розпорядження
12 січня на виконання рішення комісії у зв’язку зі спалахом захворюваності на кір директор департаменту освіти та науки Ігор Смаль видав розпорядження, яке збурило багатьох батьків. У ньому, крім пункту про продовження канікул, був ще й пункт про заборону відвідувати заклади освіти невакцинованим дітям. Думки, як завше, розділилися. Одні кажуть, що це правильно, бо через невакцинованих дітей і безповідальних батьків вакциновані наражаються на небезпеку. Інші ж вважають, що це порушення закону про освіту, адже кожен має право на якісну та доступну освіту і не може бути в цьому обмежений.
Розпорядження з таким формулюванням розповсюдили в дитячих садках та оприлюднили на офіційному сайті департаменту освіти та науки. Пан Смаль пояснив, що це була просто чернетка, яка не мала бути опублікована. «Тих пунктів у розпорядженні немає. Це чернетка, технічна помилка. При вичитці ці пункти зняли з розпорядження. Ніяких вимог до батьків немає, кожен вирішує на свій розсуд це питання», – заявив він.
Проте додав, що над цим питанням працюють, і в майбутньому, можливо, при прийомі дитини в садочок будуть враховані вимоги медиків щодо вакцинації. «А зараз ми будемо просто переконувати батьків зробити вакцинацію. Цей пункт забрали з розпорядження, бо це порушення прав дитини і батьків», – наголосив посадовець.
Втім 15 січня на офіційному сайті департаменту освіти та науки з’явився документ про внесення змін до розпорядження від 12 січня. Цим розпорядженням з попереднього вилучили суперечливий пункт про заборону відвідувати заклади освіти невакцинованим дітям. Тож з огляду на це, можна зробити висновок, що на сайт потрапила не чернетка, як запевняв Ігор Смаль, а таки офіційне розпорядження, до якого потім внесли зміни.
Міський голова Руслан Марцінків, у свою чергу, наголосив, що не потрібно ділити дітей на вакцинованих і невакцинованих. «Ми не можемо змусити батьків вакцинувати дітей. Тому не потрібно робити ніяких поділів. Це особиста справа кожного. Але треба максимально попрацювати з усіма закладами і виробити стратегію, щоб з 22 січня відновити навчання. Бо, наприклад, школи в місті не працюють, а в приміських селах – працюють», – зазначив мер.
Жваві дискусії
Зважаючи на гостру ситуацію, серед батьків триває жвава дискусія в соцмережі щодо доцільності продовження канікул, щеплення дітей, якості і наявності вакцин тощо.
«Якщо дитина вакцинована від кору, то їй епідемія не страшна, правильно? Тоді для чого були потрібні додаткові канікули? Хай би всі діти йшли в школи. А ті батьки, які вважають, що їхнє рішення – не вакцинувати своїх малят, хай би самі собі голову морочили, коли їхня дитина захворіє. Бо я страждаю внаслідок свідомого невакцинування інших: мої діти змушені замість навчання їздити зі мною на роботу. Це створює масу незручностей мені, моїм дітям і моїм клієнтам», – міркує мама двох школярів Оксана Говера.
Частина батьків каже, що боїться робити щеплення проти кору дітям, оскільки вакцина може бути неякісна і за будь-які ускладнення ніхто не несе відповідальності. «Хто буде нести відповідальність, якщо після щеплення з моєю дитиною щось станеться? Мене начебто примусили зробити його, але, з іншого боку, я ніби сама дала згоду. Дуже цікаве замкнуте коло», – пише Романа Будзенко.
Також деякі люди припускають, що навколо кору створюють штучний ажіотаж. «Цілком можливо, що термін придатності вакцин від кору закінчується, а це на вітер викинуті державні гроші, бо доведеться купувати нові, не прострочені», – зазначає Наталія Герега.
А як за кордоном?
Своєю думкою з цього приводу поділилася Світлана Сіщук, колишня франківська журналістка, яка тривалий час проживає у США. «Це щось неймовірне коїться в українському «Фейсбуці» з цими щепленнями! У моїй стрічці по 10-15 постів за день. У коментарях пекло: «за», «проти», «за, але не для нашої дитини» тощо», – йдеться у дописі.
Світлана розповіла про те, як щеплення відбуваються у Нью-Йорку, де вона мешкає. Коли батьки приходять з дитиною до педіатра на плановий огляд, то він повідомляє про те, що буде робити щеплення, і запитує чи немає скарг щодо здоров’я дитини. Після цього робить щеплення, попереджає про можливі реакції на нього і каже, коли потрібно робити наступне.
«Це все. Питання, чи хочу я щепити дитину, мені жодного разу ніхто не ставив. Аналізів ніяких не робили. Питань про терміни придатності, про склад, про виробника цих вакцин ні разу не ставила я. У мене просто для цього не було жодних підстав», – зазначає вона.
Згідно з законом штату Нью-Йорк про охорону здоров’я, всі учні муніципальних шкіл міста Нью-Йорк повинні пройти вакцинацію проти таких захворювань: дифтерія, коклюш, правець, кір, свинка, краснуха, вітряна віспа, пневмококова інфекція, гепатит Б і гемофілічний грип. А з минулого навчального року до цього переліку було додане обов’язкове щеплення проти менінгококової інфекції.
Якщо у школі діагностована будь-яка хвороба, якій запобігають вакцинацією і проти якої дитина не щеплена, то департамент охорони здоров’я має право не допускати дитину в школу щонайменше до закінчення одного інкубаційного періоду після виявлення останнього випадку захворювання. Так, у разі діагностики кору нещеплені учні будуть відсторонені від занять на весь термін спалаху і ще на 18 днів після виявлення в школі останнього випадку хвороби.
Тож для батьків, які не хочуть вакцинувати своїх дітей шкільного віку, є кілька варіантів. Перший – отримати медичне відведення від вакцинації чи довести, що вакцинація неможлива через релігійні погляди. Другий – перевести дитину на домашнє чи самостійне навчання без навчання в класі.
Наталя ДЕРКЕВИЧ