Чужий серед своїх

  • Цими днями голова Івано-Франківської ОДА Віталій Федорів позбувся своєї посади, не протримавшись на ній навіть року. Президент Зеленський уже підписав указ, у якому йдеться про звільнення колишнього керівника області відповідно до поданої ним заяви. Що було не так в його роботі?

    Велика політика

    Від політичних експертів на Прикарпатті можна почути, що однією з причин звільнення Федоріва стало те, що він не належить до пропрезидентської партії «Слуга народу», на відміну від його заступників, до речі. І справді, єдине політичне минуле ексголови ОДА – приналежність до політичної партії «Воля» у 2015 році.

    Саме з ними йшов Віталій Федорів на вибори по мажоритарному округу №56. Проте програв. Після цього жодна політична сила у його біографії не згадується. Однак відсутність політичної підтримки ніяк не позначилася на управлінській кар’єрі посадовця.

    З листопада 2016 до листопада 2018 року Віталій Федорів працював заступником директора департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА, а також начальником управління ресурсного і кадрового забезпечення, моніторингу та супроводу державних програм. З 2018 року його призначили заступником голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації, а після того, як тодішній голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль став прем’єр-міністром України, він залишив Віталія Федоріва після себе тимчасово виконувати обов’язки голови ОДА, а згодом Федоріва таки призначили головою Івано-Франківської облдержадміністрації. Однак минуло пів року, і знову набирає ваги саме політична сторона питання.

    Експерт Михайло Джогола вважає, що однією з причин звільнення голови ОДА став низький результат президентської партії на місцевих виборах. «Зараз їм потрібен більш “угодний” менеджер, тобто “своя людина”, яка в період завершення реформи децентралізації зможе гнучко відреагувати на ті завдання, які буде ставити партія “Слуга народу” чи президент України», – каже експерт.

    Як стало відомо з неофіційних та поінформованих джерел, голова ОДА начебто розглядав пропозицію приєднатися до партії «Платформа громад», яка сформувалася саме перед виборами. Речник цієї політичної сили Олег Серняк не виключає ймовірності існування такої пропозиції, проте запевняє – офіційно вона не надходила. «Можливо, десь у дуже вузьких колах це й обговорювалося, але мені про це нічого не відомо», – коментує Олег Серняк.

    Інформації про те, що Віталію Федоріву пропонували місце у списках партії «Слуга народу», у відкритих джерелах немає.

    Інформаційний аналітик Ігор Ткач зауважив, голова ОДА фактично є представником президента, тому є нероздільним від структури апарату глави держави. При цьому йому не конче було належати до президентської партії.

    Хай там як, але Віталій Федорів уникав будь-яких політичних міжусобиць, хоч, можливо, й не зовсім комфортно почувався серед своїх “партійних” заступників.

    За що звільнили?

    Напередодні звільнення Федоріва прем’єр-міністр Шмигаль на прес-конференції критично оцінив роботу свого наступника. «Президент Володимир Зеленський неодноразово наголошував, що у нас немає касти недоторканих, і якщо посадовець демонструє неякісну, неефективну роботу, десь недотягує – будуть кадрові зміни», – наголосив він.

    Треба зауважити, що Віталій Федорів очолив область у складний час: він став виконувачем обов’язків за місяць до того, як розпочався карантин. Раніше він працював заступником голови ОДА, в компетенції якого були й питання медицини, тож розумів всю складність ситуації на Прикарпатті.

    У грудні 2019-го та у січні 2020-го у рамках медичної реформи на Івано-Франківщині намагалися закрити кілька медичних закладів. Основна мета – оптимізація їх персоналу та укрупнення. Особлива увага була прикута до Коломийщини, де на межі закриття опинилося аж три заклади: фтизіопульмонологічний, онкологічний та дермато-венерологічний диспансери.

    Віталій Федорів не зумів допомогти цим закладам, хоча в час пандемії, мабуть, розумів, що ліжко-місця зараз важать дуже багато. Але наскільки ефективною була його робота як голови ОДА у сфері протидії поширенню коронавірусу, сказати важко. З одного боку, кількість хворих на Прикарпатті не зменшується, з іншого – така ж ситуація скрізь у державі. Тож відокремлювати роботу Федоріва від усього державного апарату, мабуть, в цій сфері не варто.

    Проте COVID-19 став не єдиним випробуванням для Прикарпаття. У червні цього ж року нашу область накрила серйозна повінь. На подолання її наслідків та виплату компенсацій Івано-Франківщина отримала 480 мільйонів гривень. Із цих коштів 80 мільйонів матеріальної допомоги уже виплатили прикарпатцям. Такі цифри називав наприкінці жовтня начальник управління з питань цивільного захисту облдержадміністрації Володимир Стебницький.

    Здавалося,  що влада дбає про постраждалих. Але як освоювали ці гроші на місцях, свідчить недавній приклад у Білих Ославах Надвірнянського району. Цьогоріч негода зруйнувала у цьому селі понад три сотні будинків, приблизно 10 км доріг і 5 мостів. Те, як було розподілено кошти матеріальної допомоги, викликало обурення у місцевих мешканців.

    «Сільська рада створила комісію зі “своїх” людей. Вони цю допомогу між собою поділили. Родичів понаписували – по 50 тисяч отримали і син, і брат, і сват. Всього два мільйони вони по своїх рідних розкинули», – нарікав місцевий мешканець Юрій Квітчук.

    За справедливістю селяни звернулися до Віталія Федоріва. Ситуація вирішилася мирно: депутати достроково припинили повноваження сільського голови, сейф в його кабінеті зламали, списки переглянули, повторну комісію провели (вже з правоохоронними органами), але чи чесно роздали гроші цього разу – невідомо. А скільки таких ситуацій було загалом на Прикарпатті?

    Поки облдержадміністрація оговтувалася від скандалів через повеневі кошти, згори уже постукали. Так, наприкінці вересня міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов зобов’язав Федоріва терміново освоїти кошти на відновлення інфраструктури після паводку. Із 480 мільйонів гривень на цей час освоєно тільки третину.

    Пізніше міністр також вимагав пришвидшення роботи щодо виконання програми “Велике будівництво” на Прикарпатті, бо з 15 об’єктів соціальної інфраструктури було здано лише три. Можливо, саме невиконання цих завдань було визнане недоліками у роботі Віталія Федоріва на цій посаді? Важливий нюанс: 4 листопада, коли Кабмін ухвалив рішення про звільнення, Прикарпаттю на подолання наслідків повені виділили ще 262,8 мільйона гривень з резервного фонду державного бюджету.

    Ще одним моментом, який зворохобив область, стала децентралізація. До голови ОДА зверталися невдоволені представники неутворених ОТГ, велися суперечки про утворення та збереження районів. Досить згадати, як верховинці влаштували концерт під стінами Верховної Ради України, щоб домогтися збереження свого району й уникнути його укрупнення. Можливо, нездатність голови ОДА тримати всю ситуацію під контролем у цій сфері теж стала мінусом у його діяльності, на думку центральної влади.

    Ще один цікавий факт. У день, коли указ ще не було підписано президентом, на порталі «Слово і діло» у процесі виконання було шість обіцянок Віталія Федоріва. Вже наступного дня їх стало тільки три.

    Серед обіцянок, які були: облаштування 16 кімнат відпочинку у медичних закладах області. Нагадаємо, ці кімнати, відповідно до грантового проєкту, облаштовувала ГО «Молода просвіта Прикарпаття». І хоч в умовах було прописано, що до проєкту долучається ОДА, пояснити, що саме вони робили, керівниця «Молодої просвіти» так і не змогла.

    Також Федорів обіцяв, що завершить реконструкцію Красноїльської школи. Навіть запевняв, що за відновленням цього навчального закладу наглядає особисто президент України Володимир Зеленський. Влітку цього року школа взяла участь у державному проєкті «Спроможна школа» і отримала 10 мільйонів гривень на реконструкцію. Проте остаточно її завершити не вдалося.

    Під час зустрічі з керівниками єврейських релігійних громад області Віталій Федорів пообіцяв забезпечити рівні умови для діяльності національних меншин в області. Проте чітких кроків для цього ми так і не побачили.

    Також серед невиконаних обіцянок держслужбовця – завершення робіт на об’єктах «Великого будівництва».

    Що далі?

    На цей час Віталій Федорів своє звільнення не прокоментував. Наразі він на лікарняному у зв’язку з виявленим у нього коронавірусом. Відтак поспілкуватися з ним нам не вдалося.

    З юридичної точки зору звільнити голову ОДА тепер, під час лікарняного, неможливо, однак Віталій Федорів уже добровільно відмовився від обов’язків голови.

    Доцент кафедри політології Прикарпатського університету Ігор Доцяк в одному з інтерв’ю розповів, що у Віталія Федоріва хороше майбутнє як в управлінця. «Йшлося про те, що його запросять у якесь міністерство. Я не думаю, що це просто звільнення в нікуди», – каже експерт.

    Наразі обов’язки голови Івано-Франківської ОДА виконує його заступниця Марія Савка.

    Анастасія ЛУЦИК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!