Цього року в Івано-Франківську планують з’єднати Північний та Південний бульвари. Але на заваді – одне помешкання, яке перешкоджає прокладанню дороги. Місто прагне викупити це житло з мотивів суспільної необхідності, але його мешканці не погоджуються.
«Навіть радянська влада не змогла цього зробити»
Міський голова Руслан Марцінків розповів «Галицькому кореспонденту», що сполучити обидва бульвари дорожники були готові ще в грудні 2019 року.
«Ми ще, грубо кажучи, торгуємось за останню квартиру, яка заважає з’єднанню бульварів. Але роботи можна проводити паралельно. Можливо, одразу не буде частини тротуару і велодоріжки з однієї сторони, але саму дорогу ми можемо робити. А з’єднати бульвари плануємо цього року. Навіть радянська влада не змогла цього зробити, а ми вже за крок до цього», – розповів Руслан Марцінків.
На шляху проєктної дороги справді стоїть один будинок – на вулиці Сонячній, 51а. Він невеликий: два поверхи і дві квартири. Одну з них місто викупило ще у 2018 році, а щодо іншої – понад рік тягнулася судова справа.
16 січня 2020 року в Івано-Франківську відбулося засідання виконавчого комітету міської ради, на якому було прийнято рішення «Про викуп об’єктів нерухомого майна, які перебувають у власності фізичних осіб, для суспільних потреб». Мова йде саме про цю квартиру площею 87,9 квадратних метрів. На сесії міської ради депутати підтримали це рішення.
За квартиру на Сонячній місто збирається заплатити власникам 1 мільйон 200 тисяч гривень, що приблизно відповідає ринковій вартості однієї аналогічної за площею квартири чи навіть дещо її перевищує. Втім, як стало відомо, власники все ще не дійшли згоди з міською радою щодо продажу помешкання.
«Там вже була судова тяганина, тепер йтимемо по другому колу. Вони все ще не погоджуються продавати квартиру», – зауважив Роман Галіпчак, начальник управління капітального будівництва Івано-Франківської міської ради.
Спершу всі роботи із з’єднання бульварів планували завершити до кінця 2018 року. Але строки багато разів переносилися, а вартість будівництва зростала. Наразі провели тендер, який виграла фірма «Івано-Франківськавтодор», вартість дороги становитиме 46 мільйонів гривень.
Ця ділянка вулиці проєктується як магістраль загальноміського значення і має на меті забезпечити інтенсивність руху в межах 700-1000 одиниць автотранспорту за годину по одній смузі руху. Об’єднаний бульвар, який передбачений генеральним планом Івано-Франківська, має суттєво розвантажити транспортні комунікації та зменшити кількість заторів на таких вулицях, як Довга, Бельведерська та Кардинала Гузара (колишня Новгородська).
Окрім того, будівництво вулиці є необхідним для розвитку тролейбусного руху в Івано-Франківську. У міській раді запроєктували тролейбусну лінію по вулицях Гетьмана Мазепи – Південний бульвар – Північний бульвар. Вона буде призначена для обслуговування жителів південно-західного та південного районів міста екологічно чистим видом транспорту. Ця лінія покращить сполучення центральної частини міста з іншими мікрорайонами. Прогнозований пасажиропотік – понад 20 тисяч людей на день.
Дім не продається
Рішення про необхідність викупити домоволодіння, які розташовані у межах майбутньої вулиці, Івано-Франківська міська рада прийняла ще 22 грудня 2015 року. За ці роки місту вдалося викупити майже всі будинки і ділянки на шляху майбутнього об’єднаного бульвару. Залишився лише один будинок – вул. Сонячна, 51а.
У цій старій будівлі є дві квартири. Одну місто змогло викупити, а от з мешканцями другої домовитися ніяк не виходило. Міська рада подала до суду – і програла справу спершу в Львівському апеляційному адміністративному суді, а потім – у Вищому адмінсуді України. Ухвала останнього була винесена 3 серпня 2017 року.
Оксана Фейчук – одна з жительок цієї квартири. Власницею помешкання є її мати. Жінка категорично не погоджується продавати своє житло місту.
«Перший суд у Франківську відбувся взагалі без нас – і прийшла ухвала, що тут має бути дорога, а нашу ділянку примусово відчужать. Далі ми найняли адвоката, він тричі їздив у Львів на суди, потім у Київ, і в результаті ми перемогли. Згідно з рішенням суду, місто повинно надати всім нам нове житло. Ми вважаємо оцінку житла заниженою, крім того, гроші нас взагалі не цікавлять – лише обмін житла», – наголошує Оксана Фейчук.
На момент початку цієї справи в квартирі проживало шестеро осіб. За ці роки двоє жінок народили дітей, і тепер за адресою Сонячна, 51а, кв.1 на площі в 87,9 квадратних метрів прописано восьмеро людей.
«Ми чекаємо на пропозицію обміну житла. Не хочуть вони давати нам квартири – будь ласка, хай будують будинок такої ж площі, як у нас, і віддають нам. Більшої площі нам не потрібно. Але він має бути теж у центрі, околиці нікому не потрібні – у мене син ходить у школу №1. Якщо вони побудують нам таке житло в центрі міста, то ми переїдемо. Свого часу нам пропонували житло, але жахливе – стара хата без фундаменту», – розповідає франківка.
Раніше чиновники, за словами Оксани, намагалися знайти їм житло – дво- та однокімнатні квартири. Але згодом перестали цим займатися. Чому – вона не знає.
«Було засідання в кабінеті Миколи Вітенка, нам намагалися шукати квартири. Вони казали – ось я живу на Позитроні, чому ви туди не хочете переїхати? Я на це казала – самі там живіть, у мене будинок в центрі, тому ні на що інше я не погоджуся. Я самотня мама з двома синами – одному вісім років, другому півтора. Нашій бабці 97 років, вона тут проживає з 1945 року», – додає жителька будинку.
За словами Оксани Фейчук, перший суд щодо їхнього будинку відбувся ще у 2004 році. Вже тоді місто намагалося прокласти там дорогу. І цей суд також виграли мешканці.
«Тоді був ще мер Анушкевичус, він вирішив надати нам іншу житлову площу в хорошому стані. В результаті з цього нічого не вийшло – їм було задорого, сказали, що немає коштів. Мені не треба ніяких палаців – просто рівноцінну житлову площу. Крім цього, наші сусіди з 54-го будинку досі судяться з міською радою. Їхню ділянку також забирають під бульвар. Наскільки я знаю, справа зараз у Києві», – каже Оксана Фейчук.
Жінка наголошує: мешканці квартири й надалі захищатимуть свої права у суді. Наміру здаватися вони не мають.
Замість підсумку
Після розмови з жителями Сонячної 51а «Галицький кореспондент» ще раз зустрівся з мером Франківська Русланом Марцінківим. Міський голова розповів, чому не може піти на умови цих людей.
«У власності міста немає будинків. Крім того, якщо говорити про центр, як вони хочуть, то це буде вартість близько 200 тисяч доларів. Зараз ми розглядаємо варіант зробити три смуги на бульварі замість чотирьох. Тобто мова йде про те, щоб оминути їхній будинок і все-таки збудувати там дорогу. Можливо, потім люди трішки опустять свою ціну», – заявив Руслан Марцінків.
За словами мера, місто готове йти на будь-які умови, але в межах чинного законодавства й експертної оцінки квартири. А вона наразі складає 1 мільйон 200 тисяч гривень.
«Людина може собі захотіти 100 мільйонів, але ми можемо заплатити лише стільки, скільки визначить експертна оцінка. Міська рада дотримується процедури і намагається довести свою правоту, суспільну потребу в викупі цього житла. Термін позовної давності з того часу вже минув, і ми можемо ще раз пробувати йти в суд. Наші суди – найгуманніші суди в світі. А ціну ми наразі змінювати не плануємо», – підсумував міський голова.
Отже, зараз місто планує просто будувати біля цього будинку трисмугову дорогу і ще раз добиватися свого в судах. Гроші на будівництво, за словами Марцінківа, знайдуть в будь-якому випадку. А мешканці квартири запевняють, що відстоюватимуть свій дім до кінця.
Тарас ВОЛОШИН