Два села – одна громада

  • Мешканці карпатського села Татарів та селища міського типу Ворохта, схоже, нарешті вирішили стати на шлях об’єднання у територіальну громаду. Але зробити це вони б хотіли всупереч чинному перспективному плану, який передбачає включення цих населених пунктів до Яремчанської ОТГ. Така ідея жителям Ворохти й Татарова не до душі.

    «Яремче забирає все»

    Впродовж багатьох років Татарівська та Ворохтянська сільські ради підпорядковуються Яремчанській міськраді. Тепер, як вказано у перспективному плані формування територій громад Івано-Франківської області, їх хочуть об’єднати в ОТГ з центром у місті Яремче. Люди виступають проти, бо кажуть, що тоді всі гроші осядуть в центрі ОТГ, а Ворохту і Татарів фінансуватимуть за залишковим принципом.

    15 листопада в Яремче відбулась виїзна сесія Івано-Франківської обласної ради. Вона була присвячена темі спорту – депутати оглянули місцеві школи і трампліни Ворохти, які перебувають в аварійному стані. Мешканці краю вирішили, що це чудова нагода донести свою думку до прикарпатських депутатів, і прийшли пікетувати сесію із плакатами в руках.

    «Громади Татарова і Ворохти виступають винятково «за» об’єднання, адже це шанс для нас, – розповідає Олег Молдавчук, один із пікетувальників та приватний підприємець з Ворохти. – Але мова йде про Ворохтянську ОТГ. Це збільшить бюджет та потенціал для розвитку, ми будемо мати можливість самі розпоряджатися грошима. Туристичний розвиток є головним аспектом регіону, а туристичний збір і податки йдуть у бюджет міста Яремче, вони забирають все. А ми хотіли б, щоб наші кошти, як платників податків, доходили до нас. У нас же є доходи, підприємці, сплачуються податки. І об’єднання в ОТГ дасть нам право самим розпоряджатися фінансами».

    Людей зібралося близько двохсот. Вони тримали в руках плакати із написами «Не діліть громаду», «Ні – політизації процесу об’єднання», «Яремчанщина єдина» та «Депутат – не ігноруй думку громад». Один хлопець навіть написав на плакаті, що «Яремчанська міська рада – пережиток совка». Втім жодної агресії в людей не було – акція була мирною. Згодом протестувальники зайшли до сесійної зали, де їх представникам надали слово. Після цього люди розійшлися.

    «Ворохта не може входити у Яремчанську ОТГ, адже є певні нормативи і стандарти в сфері об’єднання громад. Відстань між містами складає 30 кілометрів, а згідно з законом, в гірській зоні вона не може перевищувати 20 кілометрів. Ворохта може претендувати на центр ОТГ за цілою низкою показників: у нас є школа, садочок, амбулаторія, пожежна частина і все інше. Водночас у нас є дуже багато проблем – це і екологія, і дорога на Говерлу, і кладовище. Ми чекаємо на допомогу від Яремчанської міської ради, а її немає. Громада Татарова захотіла з нами об’єднатися, але їм надали формальну відписку. А ми хочемо бути почутими. У нас пройшли потужні громадські слухання, на яких це рішення практично всі підтримали», – пояснює Юрій Галик, заступник ворохтянського голови.

    Сільський голова Татарова Олег Дзем’юк каже, що в облдержадміністрації їм надали лише формальну і дуже туманну відповідь на лист про готовність об’єднатися з Ворохтою.

    «Ми як цивілізовані люди сьогодні прийшли донести нашу думку головам ОДА і обласної ради. Щоб вони побачили, що у людей дійсно є бажання бути разом. Ми чудово розуміємо всю процедуру і будемо її дотримуватися. Але будемо й надалі відстоювати ОТГ у складі Ворохти і Татарова. Зараз ми, відповідно до перспективного плану, належимо до Яремче. І нам треба внести до цього документа зміни, щоб увійти до Ворохтянської ОТГ. У кінці жовтня ми звернулися в облдержадміністрацію, бо потрібен їхній позитивний висновок. І 10 днів тому нам прийшла попередня відповідь – не дуже чітка і коректна, скажемо так. Це просто відписка. Складається враження, що йде якась політизація процесу об’єднання», – зауважив Олег Дзем’юк.

    Не ті депутати

  • На виїзній сесії облради звернення від громад Татарова і Ворохти вислухали, але самостійно вирішити цю проблему місцеві депутати не спроможні. Голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич каже, що обласна влада не може вирішити це питання самостійно, бо згідно з чинним перспективним планом, Ворохта і Татарів належать до Яремчанської міської ради. За його словами, людям потрібно звертатися до Кабінету Міністрів та народного депутата від округу.

    «Обласна рада, згідно з чинним законодавством, була достатньо віддалено причетна до процесу формування об’єднаних громад. Всі експертизи і розрахунки готують виконавчі органи влади в особі ОДА. Інформацію переважно просто подають обласній раді до відома. А бувало навіть так, що громада утворювалася, і вже потім заднім числом ця ОТГ зверталася до обласної ради з проханням затвердити те, що вони створили, маючи депутатів за ніщо. Ми ж представляємо всіх мешканців області, але сьогодні ВРУ взагалі усуває обласні ради від цього процесу. Ми почули думку людей, але не маємо таких повноважень. Рішення будуть прийматися у Кабміні або в ВРУ. Тож рекомендую вашу точку зору донести до обраного вами депутата Верховної Ради України», – заявив Олександр Сич.

    Голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації Денис Шмигаль дипломатично пообіцяв взяти думку громади до уваги і співпрацювати з мешканцями Яремчанщини.

    «Ваш лист я отримав. Обіцяю, що коли ми зараз рахуватимемо мережу надання адміністративних послуг, то ваше побажання буде враховано. І нагадую, що цього року закінчується добровільний етап об’єднання громад. Звичайно, ми маємо встановити спроможність тієї громади, яку ви пропонуєте. Ми все це порахуємо, приїдемо до вас і разом все це обговоримо. Буде спільна дискусія – перед тим, як виносити все це на Кабмін і Верховну Раду. Закінчимо все за півтора-два тижні, далі буде робоча зустріч», – сказав Денис Шмигаль.

    Про ситуацію з іншого боку розповів міський голова Яремче Василь Онутчак. За його словами, місто готове до діалогу і до вирішення ситуації. Однак він порадив не забувати про два інші села – Яблуницю та Поляницю, які не зможуть увійти до Яремчанської ОТГ у разі створення Ворохтянської.

    «Коли приймалося рішення про перспективний план, то там було записано: створення Яремчанської ОТГ із селами Микуличин, Татарів, Яблуниця, Поляниця і Вороненка, і окремо – Ворохтянська ОТГ. Чи береться кимось до уваги питання меж? У випадку входження Татарова до складу Ворохтянської ОТГ села Яблуниця і Поляниця не будуть мати спільної межі з Яремче, а отже не зможуть увійти в одну громаду. Тож потрібно сідати за круглий стіл і працювати, рахувати, думати, йти на якісь компроміси. Вірю, що здоровий глузд переможе», – пояснив Василь Онутчак.

    Він додав, що вже звернувся до робочої групи в ОДА, щоб визначити фінансову спроможність Ворохтянської ОТГ у випадку входження туди Татарова, а також спроможність цілої Яремчанської ОТГ у варіанті, запропонованому в перспективному плані.

    Наразі посадовці з ОДА спільно із представниками сіл Яремчанщини працюють над цією ситуацією. Рішення потрібно буде прийняти швидко – у 2020-му році, як неодноразово наголошували урядовці, добровільний етап децентралізації закінчиться і громади створюватимуть в адміністративному порядку. І тоді вже не буде гарантії, що бажання людей врахують.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!