Етнографічному музею вишивки і одягу в Калуші присвоїли найвище звання

  • Нещодавно рішенням комісії МОН України етнографічному музею вишивки і одягу Прикарпаття, що знаходиться в стінах Калуської ЗШ І-ІІІ ступенів №5, присвоїли звання “Зразковий музей”.

    Спершу це інтернаціональний клуб, який заснував майстер вишивки Михайло Покиданець у 1970 році. Згодом із плином часу та історичними подіями клуб перетворився у музей вишивки та одягу Прикарпаття. Він проіснував до 1991 року, після чого очільницею музею стає Марія Мельник, пишуть “Вікна”.

    За допомогою учнів, знайомих, друзів та небайдужих людей сповнювалася музейна колекція експонатів. Основний акцент ставили на вишивку Прикарпаття різних регіонів, збирали багато рушників, сорочок. З 2019 року вчитель вищої категорії з української мови та літератури Марія Стеблинська стала керівником музею. Перед собою вона поставила завдання оновити і осучаснити музей, залишивши основу — вишивку і її генетичний код.

    Зараз в етнографічному музеї знаходяться старовинні українські рушники, скатертини, народний одяг, глечики, ляльки-мотанки, писанки, краватки, дерев’яні вироби, залізка, бамбетлі, хустки кінця XIX — початку XX ст.

    За словами очільниці музею Марії Стеблинської, найбільше представлено вишитих рушників з бойківського регіону, частина — з гуцульського та Опілля. Небайдужі вчителі привезли рушники з Полтавської, Київської та Чернігівської областей. Багата музейна експозиція і різноманітними вишитими сорочками — буденними і святковими, розповідає очільниця музею.

    Звання зразкового — найвище, каже директор Калуської ЗШ І-ІІІ ступенів №5 Мирослав Кусень. Його потрібно кожних п’ять років підтверджувати, адже експонати музейні постійно повинні знаходитися у належному стані.

    Варто зазначити, що зразковий музей повинен організовувати екскурсії. Цим і займаються учні-екскурсоводи школи та керівник Марія Стеблинська. Окрім того там проводять майстер-класи, літературні вечорниці, відкриті уроки з образотворчого мистецтва та історії України. Цьогоріч музей святкує своє 50-річчя.

    До теми: у Верховині створять Музей книги про гуцулів і Гуцульщину

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!