Для виробництва науковці використовують медичні прописи, за якими понад 20 років навчали студентів
В Івано-Франківському національному медичному університеті від початку війни готують ліки для військових. Для цього науковці використовують медичні прописи, за якими понад 20 років навчали студентів.
«Наші студенти почали збирати ліки для військових. Тоді оголосили, що наш центральний корпус медуніверситету стане пунктом збору. І люди почали нести усілякі ліки, які були у них вдома. Студенти їх сортували і відправляли через волонтерів на передову. Саме тоді до нас почали надходити перші запити на ліки від військових», – пригадує кандидатка фармацевтичних наук Ірина Федяк.
За її словами, у списку ліків, які просили військові, опинились і ті, які використовують для лікування грибкових захворювань. Знайти їх на ринку ставало дедалі важче, а зі списку потреб фронту вони не зникали. Тоді на фармацевтичному факультеті вирішили застосувати екстемпоральне виготовлення ліків. Тобто, приготування ліків вручну в аптечних умовах на вимогу для конкретного пацієнта. Ця фармацевтична ніша на ринку ще до війни була несправедливо забута. Але в університеті усі технологічні прописи не лише зберігали, а й застосовували для навчання студентів.
Першими ліками, які виготовили у стінах медуніверситету для військових, стала паста Теймурова. Це засіб проти пітливості ніг з протигрибковою та підсушувальною дією. Цю лікарську форму в університеті готували одразу в тих кількостях, які запросили військові. Інші ліки відправляли меншими партіями і просили бійців якнайшвидше дати про них відгук і сформувати потреби.
Поряд з викладачами працюють студенти та інтерни, які з перших днів допомагають науковцям у навчально-практичному центрі.
«Ми обрали лише ті прописи, які точно можна використовувати бійцям у польових умовах, вони не завдадуть шкоди при їх використанні без нагляду лікаря», – запевняє доцентка Любов Миколаївна.
Також у навчально-практичному центрі університету виготовляють протигрибкову мазь і живильний крем для рук. Його створюють з додаванням обліпихової олії й кажуть, що у холодну погоду на фронті результат дії цього крему перевищив усі сподівання.
«В основному наші ліки ми передаємо на Харківщину, Дніпропетровщину й Запоріжжя. Для цього працюємо з волонтерами та громадськими організаціями, а вони вже передають ліки військовим», – розповідає кандидатка фармацевтичних наук ІФНМУ Наталія Гузьо.
Сьогодні робота в університетській аптеці, попри освітній процес, кипить щодня. Кажуть, зупиняються на час повітряних тривог, а восени і взимку паузи в роботі були лише через знеструмлення. Зізнаються, особливого натхнення додають теплі слова від військових. Адже зв’язок науковців із фронтом не обривається.
Серед труднощів виготовлення ліків на фармацевтичному факультеті ІФНМУ називають постійну потребу в коштах. Їх шукають усі гуртом. Тож усіх охочих допомогти Івано-Франківському національному медичному університету в цій благородній справі, запрошують контактувати з вишем.
До теми: Ліки, що раніше були рецептурними, тепер можна отримати ще й за електронним рецептом