Сьогодні, 3 червня, відбулося засідання постійної комісії Івано-Франківської обласної ради з питань регіональної політики, децентралізації та розвитку місцевого самоврядування.
Розглядаючи питання про процес об’єднання територіальних громад (ОТГ) директор “Офісу реформ” в області Руслан Панасюк підкреслив, що сьогодні потрібно мобілізувати зусилля для того, щоб ті громади, які просунулись у процесі об’єднання, змогли закінчити цей процес.
Руслан Панасюк розповів, що за 2015 рік об’єдналися три громади, одна з яких – це Печеніжинська ОТГ, що є найбільш чисельною (складається з близько 20 тисяч осіб), має свій бюджет.
Громади отримали державну підтримку задля впорядкування інфраструктур, наприклад Печеніжинська ОТГ отримала більше 9 млн грн, Старобогородчанська – більше 4 млн грн. Сьогодні громади готують проектну документацію задля завершення процесу об’єднання.
Поміж усього Руслан Панасюк розповів про здобутки в питанні проведення об’єднання територіальних громад у нашій області і поділився досвідом інших областей у цьому питанні.
Розповів, що четвертою громадою, що почала об’єднуватись у 2015 році є громада Верховинського району – Білоберізька територіальна громада.
Нагадаємо, 27 березня у Білоберізькій територіальній громаді відбулися вибори по об’єднанню цієї ОТГ. Відповідно до закону, там мали створити чотири виборчих округи і надати чотири подання зі списками кандидатів у депутати. Також повинна була працювати відповідна дільнична виборча комісія на території села Устеріки. Але Устеріки вибори проігнорували. Однак село входить у Білоберізьку ОТГ навіть попри те, що вибори у ньому не відбулись. Тобто де-юре процес об’єднання відбувся, а де-факто об’єднання не було.
Представники села Устеріки вважають, що виборів не було, адже виборчу комісію не сформували, жоден громадянин села не пішов голосувати, про що і розповів їхній представник на сесії облради. Громада звернулась до депутатів з проханням виключити Устеріківську сільраду зі складу Білоберізької ОТГ.
Сьогодні після доповіді Панасюка виступив член комісії Василь Скрипничук. Він обурено запитав про те, хто сяде в тюрму за напівутворену Білоберізьку ОТГ? Невже Яценюк? Стверджує, що при створенні ОТГ проігнорували волю Устерікської громади, адже громада не збиралась, не погоджувала цей процес. Василь Скрипничук зауважив, що особисто буде представляти Устерікську громаду в суді, адже ОТГ було фіктивно утворена з порушенням закону. Обіцяє, що хтось відповість за це, адже не можна йти проти волі людей. Думку більше 600 людей проігнорували.
Василь Скрипничук підсумував, що ми можемо йти у хвості КМУ з питанням об’єднання територіальних громад, а можемо відстоювати волевиявлення прикарпатців.
Комісія взяла до уваги всю інформацію надану Русланом Панасюком, після чого він проінформував про стан речей в інших об’єднаних територіальних громадах.
Поміж іншого розповів, що села Кінчаківської сільської ради сьогодні бачать себе у Галицькій ОТГ. Є незгода тільки села Дубівці в цьому питанні.
Старунська ОТГ сьогодні складалась з двох сіл, з яких село Жураки бачать себе в Богородчанській ОТГ, а село Старюня – в Солотвинській ОТГ.
Нижнівська ОТГ теж немає єдиної позиції з приводу того, в якій ОТГ ці населені пункти бажають бути.
Заступник голови обласної ради Василь Гладій підсумував, що буде голосувати тільки тоді, коли почує думку громади з цього питання. Нагадав, що хоче почути депутатів обласної ради з проблемних округів. Хоче почути також і посадових осіб з цих ОТГ. Вважає, що вирішення цього питання потребує часу.
Василь Скрипничук хоче визнати роботу ОДА в частині об’єднання територіальних громад незадовільною. І винесе це питання на розгляд сесії.
Після довгого і бурхливого обговорення комісія рекомендувала не розглядати це питання на наступній сесії, а доопрацювати проблемне питання.