Майже 3 тонни цінностей: після десяти років «Скіфське золото» повернулося в Україну

 • Національному музею історії України нарешті передали артефакти з чотирьох музеїв Криму, які були представлені на виставці у Нідерландах «Крим: золото й таємниці Чорного моря».

  «Скарби Криму повернулися до України з Нідерландів! Після майже 10 років судів артефакти з чотирьох музеїв Криму, які були представлені на виставці «Крим: золото й таємниці Чорного моря» в музеї Алларда Пірсона в Амстердамі, повернулися до України», – повідомили в Національному музеї історії України.

  Державна митна служба України повідомила, що розпочала митне оформлення «Скіфського золота» та поділилася відео з його поверненням.

  «Наразі вантажівка з 2,7 т культурних цінностей, відомих під назвою «Скіфське золото» вʼїхала на територію Києво-Печерської Лаври, де в Скарбниці Національного музею України митники зроблять ідентифікацію скарбів», – повідомили митники.

  Генеральний директор музею Федір Андрощук відзначив, що інституція докладе усіх зусиль для збереження повернених цінностей.

  «Під час юридичних суперечок наш музей був визначений як місце зберігання колекцій кримських музеїв. Це означає, що зі свого боку музей докладе максимум зусиль для їх збереження та для того, щоб громадяни і гості України змогли їх побачити», – підкреслив Андрощук.

  Також він наголосив, що оскільки доля колекції набула міжнародного політичного резонансу, то її стан відтепер під прискіпливою увагою світу:

  «Це, у свою чергу, покладає відповідальність на всіх, хто стояв за політичним рішенням щодо повернення колекції у воюючу Україну. Вони мають забезпечити їй безпрецедентну охорону, а також відповідну економічну підтримку Національному музею історії України».

  Як повертали «скіфське золото»

  У 2013 у Боннському державному музеї LVR-Landes відкрили виставку «Крим: золото й таємниці Чорного моря». Її створив Український Інститут археології НАН у співпраці з Інститутом прадавньої історії Боннського університету. Для виставки надали свої колекції столичний Музей історії України та чотири кримські музеї: Національний заповідник «Херсонес Таврійський» (Севастополь), Центральний музей Тавриди (Сімферополь), Бахчисарайський історико-культурний заповідник та Керченський історико-археологічний заповідник.

  У січні 2014 року виставку спакували і перевезли з Бонна до Амстердама в приватний музей Алларда Пірсона, де виставка тривала з лютого по серпень 2014 року. В лютому 2014 року Росія почала окупацію Криму. І в той час як предмети з колекції Національного музею історії України повернулися до Києва після завершення виставки, щодо цінностей з кримських музеїв постало питання: куди надсилати експонати – до Києва, чи в окупований Крим.

  У грудні 2016 року суд в Амстердамі постановив передати кримські скарби Україні відповідно до Закону про спадщину. Однак кримські музеї, що перебували в російській окупації, почали процес оскарження рішення. Апеляційний суд Амстердама також вирішив задовольнити позов про передачу кримських артефактів державі Україна.

  Остаточне рішення виніс 9 червня 2023 року Верховний Суд Нідерландів. Він відхилив касаційну скаргу кримських музеїв, а апеляційне рішення залишив без змін. За цим рішенням Україна мала виплатити Музею Алларда Пірсона 111 689 євро з нарахуванням відсотків за весь час збереження колекцій кримських музеїв.

  Втім, минулого тижня Музей Алларда Пірсона скасував борг України за зберігання «скіфського золота» з 2014 року.

  До теми: У Снятині відкрили виставку графіки Ярослава Заяця

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!