Масло для наших дітей, або Бомба сповільненої дії

  • Купити масло у супермаркеті чи маленькому магазині зараз не проблема. Та чи справді слово «масло» на упаковці відповідає тому, що всередині? Адже є виробники, які замість вершків додають рослинні жири, які в рази дешевші. Саме такий фальсифікат нещодавно виявили в їдальні одного навчального закладу Прикарпаття.

    У школі відреагували

    Нещодавно Косівський районний відділ головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області перевірив Пістинський ліцей. З’ясовували, чи у навчальному закладі дотримуються вимог законодавства при організації харчування дітей. Результати, які отримало управління, були невтішними, адже зразок масла солодковершкового селянського 73% жиру, виробник ТОВ «Еней» (Житомирська область, смт. Романів), не відповідав вимогам нормативної документації і містив рослинні жири.

    Через два тижні представники Держпродспоживслужби повторно відібрали зразки масла цього виробника. І, знову ж таки, дослідження виявило у вмісті рослинні жири, а отже, продукт не відповідає назві «Масло солодковершкове». Як наслідок, постачальник відкликав із торговельної мережі невідповідну продукцію виробника ТОВ «Еней».

    Директор Пістинського ліцею Василь Лаврук каже, що у їхньому навальному закладі працює ФОП, який орендує приміщення шкільної їдальні.

    «Наша компетенція в тому, аби діти завжди мали гарячу їжу і добре харчувалися, а ФОП відповідає за доставку. Ну, і, звісно, за якість того, що замовляють. А після перевірки і виявлення фальсифікату ми повністю вилучили масло з їдальні. Відреагували відразу, бо це їдять діти і це небезпечно», – зазначає Лаврук.

    Фальсифікат із ліцею забрали, але, за словами директора, у магазинах продаж цього «масла» здійснюється й далі. «Для мене дивно, чому його досі продають», – обурюється чоловік.

    Дітей годують спредом

    Та це не єдиний випадок, коли у їдальнях закладів освіти виявляють підроблене масло. Так, після перевірки Держпродспоживслужби у квітні 2021 року в дитячих садочках Івано-Франківська вилучили з обігу 354,81 кг масла, що виявилось спредом.

     Тоді перевіряли ДНЗ №36 «Віночок». Там виявили невідповідність у маркуванні «Масла солодковершкового селянського 72,5%», зокрема, на упаковці була відсутня згадка про виробника продукту.

     У ході перевірки відібрано зразки масла різної дати виготовлення. Постачальником продукту в усі дитячі садочки Івано-Франківська є ТзОВ «ГОЛДПРО» (реєстрація: Львівська область, Городоцький район, село Суховоля). Лабораторні дослідження проводили в акредитованій Івано-Франківській регіональній державній лабораторії Держпродспоживслужби. Хотіли зрозуміти, чи є у харчовому продукті рослинні жири. І не помилилися. Адже в маслі знайшли тригліцериди. Тобто «Масло солодковершкове селянське 72,5%» виявилось спредом.

    Про це одразу повідомили усім садочкам у місті. І терміново вилучили зі складів дошкільних навчальних закладів сотні кілограмів залишків масла.

    Так формується хвора нація

    Як розповідає лікарка-дієтологиня Віра Бойчук, масло – насичений жир. І цей продукт має бути присутнім у здоровому харчуванні як дітей, так і дорослих. Каже, щоб людина була здорова, правильно формувалась, а її гормональна система добре функціонувала, треба споживати насичені жири, а це масло, сметана та сир.

    Дієтологиня додає, що з жиру синтезуються гормони, які впливають на формування дітей, завдяки жирам краще працюють жовчний міхур і вся травна система. У справжньому маслі має бути не менше 72% жиру. А от спред чи знежирене масло – це зовсім не те «масло», яке рекомендоване для здорового харчування. Зокрема, наголошує Віра Бойчук, пальмова олія, яку часто додають виробники підробленого масла, є токсином і канцерогеном.

    «Користі від спреду нема. Там може бути цукор та інші домішки. Але головне – треба брати етикетку і дивитись на склад. Як зовні визначити, чи це масло? Коли масло замерзає, воно тверде, а спред ніколи не твердне. Він м’який, не має структури», – зазначає лікарка-дієтологиня.

     За її словами, вживання спреду – це бомба сповільненої дії. За тиждень чи місяць не станеться нічого, але якщо його споживати щодня, то потім буде важко вивести з організму домішки, з яких і роблять продукцію. Адже вони залишаються на стінках судин.

    «Через 20-30 років після вживання спреду можуть виникати інфаркти, інсульти, атеросклероз. Так формується хвора нація», – акцентує лікарка.

    Перевірки та штрафи

    Начальник управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби Іван Васьків розповідає, що зазвичай вони проводять позапланові перевірки у всіх школах Прикарпаття.

    «Крім того, ми проводимо й планові перевірки у сфері санітарного законодавства. Під час здійснення позапланових заходів ми відбираємо зразки харчових продуктів, аби провести лабораторні дослідження. Результати можемо отримати уже за 24 години. Звісно, є дослідження, на результати яких треба чекати 5-7 днів», – зауважує Іван Васьків.

    З початку року на Прикарпатті було знайдено чотири невідповідності у продуктах харчування в закладах освіти. Він розповідає, що після того, як порушення зафіксували, управління знову йде на перевірку, але уже до постачальника і виробника. Перевіряють і наявність документів. Продукцію після усіх цих перевірок вилучають, і застосовувати її для харчування дітей уже не можна. А на виробника накладають штрафні санкції – зазвичай це штраф у розмірі 70 або 120 тисяч гривень, залежно від того, велике чи мале підприємство.

    Обманюють не перший рік

    Журналісти «ТСН» ще минулого року почали активно перевіряти якість масла. Тоді виявилося, що кожна п’ята пачка, яку відібрали експерти у різних куточках країни, виявилась фальсифікатом. А лідером за кількістю фальсифікату було Прикарпаття.

    У січні 2020 року чотири експерти роз‘їхалися у чотири міста України – Одесу, Калуш, Суми та Черкаси. Мали на меті перевірити масло у різних холодильниках супермаркетів чи маленьких магазинів. Тоді дві лабораторії працювали три тижні, аби перевірити усі 77 зразків відібраної продукції. Ще 77 зразків залишились у третьому холодильнику під замком, ключ від якого зберігався в закритому сейфі Міністерства економіки разом із кодами зразків. Їх відібрали на випадок, якщо результати у двох лабораторіях будуть різнитися.

    Втім результати обох лабораторій зійшлися з мінімальною похибкою. Були зразки масла, у яких не знайшли й краплини молока. Замість цього у «масло» клали курячий жир чи пальмову олію.

    Тоді Івано-Франківський міськмолокозавод виробив найбільше фальсифікату масла – його виявили у п’яти зразках. У кожній пачці рівно половина – замінники. Уже після виходу сюжету, з 4 по 6 лютого 2020 року, управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області провело позапланову контрольну перевірку. Відібрали взірці продукції для дослідження на вміст рослинних жирів, зокрема, чотирьох видів масла солодковершкового з різним відсотком жирності.

    Згідно з експертним висновком, у продукції “Івано-Франківського міськмолокозаводу”, що була виготовлена у січні-лютому 2020 року, вмісту рослинних жирів не виявили. Масло повністю відповідало нормам, було безпечним та придатним для споживання…

    Штрафи на мільйони

    Наталія Ярмола, журналістка «ТСН», яка й займалася перевіркою масла, розповіла, що після сюжету за роботу взялася й Держпродспоживслужба. Вона почала перевіряти заводи. І більшості виписали штраф від 70 тисяч до 120  тисяч гривень, залежно від форми власності.

    «Це були не дуже великі успіхи, адже що таке 70 чи 120 тисяч для виробника? Це маленькі гроші, враховуючи те, скільки виробники заробляють на обмані споживачів. А потім до мене звернувся антимонопольний комітет, повідомили, що після розслідування також оштрафували ті заводи, які виготовляли фальсифікат, за недобросовісну конкуренцію», – каже журналістка.

    І додає, що загалом з виробників стягнули близько 140 млн грн штрафу. Та головне, що після всіх цих штрафів і перевірок дуже багато маленьких виробників, які колись виготовляли фальсифікат, почали виготовляти справжнє масло. Правда, на жаль, не всі.

    Ріта БОДНАР

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!