23 березня у селищі Єзупіль Тисменицького району відбулися громадські слухання щодо змін до генерального плану.
Найбільше усіх цікавило будівництво вітрової електростанції.
Селищний голова Ганна Кушнір розповіла, що до них звернувся із заявою про виділення землі підприємець Мирослав Білецький. Він знайшов інвесторів в Литві, які готові вкласти гроші у встановлення вітряків в Єзупулі.
Мирослав Білецький зазначив, що потужність одного вітряка від 1, 5 до 3 МВт. Їх у Єзуполі хочуть спорудити 6 на площі 1, 8 га. «Литовці готові завезти німецьке обладнання і дати гроші на будівництво. В Єзуполі їм сподобалась територія біля скотомогильника і та, що в бік Козино», – додав він.
Однак мешканці поцікавилися, чи буде їм від того якась вигода. Вони очікували, що зможуть користуватися електроенергією за нижчим тарифом. Проте жителям пояснили, що цього не буде, адже отриману електроенергію продаватимуть у загальну мережу за «зеленим тарифом».
«Вони готові поставити сонячні батерії або колектори на лікарні, школі і садку. Також там, де немає вуличного освітлення, встановлять якісні сонячні батареї», – наголосила Ганна Кушнір.
Вона розповіла, що орендна плата за землю для альтернативних джерел енергії становить не більше ніж 3% від грошової експертної оцінки. Тоді, як для підприємців вона становить від 3 до 12%. Голова пригадала, як колись до них приїжджали інвестори, які хотіли взяти в оренду 20 га для встановлення сонячних батарей. Вони обіцяли допомогти селищу, але ніяких конкретних пропозицій не озвучували.
«Ми порахували, що за 20 га у рік в бюджет надходило би 200 тисяч гривень. Тобто 10 тисяч з одного гектара. А ці інвестори згідні укласти договір оренди з орендною платою 12%. Тобто за 2 га ми будемо мати 80 тисяч в рік», – пояснює Ганна Кушнір.
Один з жителів громади зауважив, що є досвід сіл, які беруть кредити у Європейського банку реконструкції та розвитку і самі ставлять вітряки та заробляють на цьому гроші. Тож він поцікавився, чи спробували щось робити в цьому напрямку у Єзуполі. Селищний голова відповіла, що не намагалися і не консультувалися ні з ким.
«Ми би віддали 20 га майже за ніщо, а тут тільки 2 га даємо в оренду. Хто може привести інвесторів, організувати кредити, то звертайтеся. Земля ще є. Ми її не розбазарили. Але якщо ми відмовимо цьому інвесторові, то будемо сидіти і чекати, поки хтось прийде, і село матиме надходження», – додала Ганна Кушнір.
Зрештою, майже усі присутні підтримали внесення змін до генплану і спорудження вітрової електростанції в Єзуполі.
Раніше “Галицький кореспондент” писав, що поблизу села Шевченкове в Долинському районі розпочали будувати першу в області вітрову електростанцію.