На Яремчанщині відновили криївку часів УПА

 • У селі Дора, що на Яремчанщині, відновили криївку часів УПА. Вона була останньою із одинадцяти схованок у селищі. Нині побачити, яким був побут повстанців, може кожен охочий. 

  28 грудня 1952 року у селі Дора, що на Яремчанщині, впала остання криївка. А разом з нею й троє повстанців. Тоді загинули Василь Орфенюк, Юрко Струк та Микола Дзудзяний. Ці страшні події, наче вони відбулись сьогодні, пам’ятає Василь Яворський. Він 17-річним хлопцем носив їжу повстанцям. Пригадує, криївка була викопана в землі, а вхід у неї був прихований ліщиновим кущем, пише “Галицький кореспондент” з посиланням на “РАІ”.

  Саме пан Микола прийшов до криївки наступного дня після загибелі хлопців. Розповідає, їх неприступний сховок викрили через зраду одного з чотирьох повстанців, які тієї зими там мешкали. Оточені енкавеесівцями упівці намагались дати відсіч. Утім, сили були не рівні. Тож хлопці останніми набоями постріляли самі себе.

  Нині у селі Дора криївку відновили. Утім, це тільки реконструкція. А справжня була неподалік. Нині від неї ані сліду. Попри це, нинішня криївка облаштована так само, як це робили повстанці. Вхід – замаскований, а всередині – кімната з автентичними речами.

  Таких криївок у Дорі було одинадцять. Ця залишалась нерозсекреченою найдовше. У Яремчанській громаді сподіваються, це місце стане ще однією популярною туристичною локацією.

  Аби відтворити криївку, використали майже півмільйона гривень. Це кошти обласної ради та Яремчанської громади.

 • Читайте також: у селищі Верховина відкрили музей-криївку української повстанської армії. Він розташований у підвалі житлового будинку, який побудований ще  100 років тому. 

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!