«Нагрівання» на теплі

  • В Івано-Франківську мешканцям одного з багатоквартних будинків приходять ледь не вдвічі більші рахунки за опалення, ніж мешканцям сусідніх. А теплопостачальна компанія та балансоутримовач лише розводять руками та перекладають вину один на одного.

    Різниця в тарифах

    До редакції «Галицького кореспондента» звернулися жителі будинку на вул. Академіка Сахарова, 33. Вони розповіли, що з листопада ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» (СТЕК) присилає їм чималі рахунки за тепло. Люди готові були змиритися з ними, поки не дізналися, що в сусідів з інших будинків ці суми набагато менші. Тепер вони хочуть отримати пояснення, з чим пов’язана різниця у нарахуваннях. Та звідусіль, куди вони зверталися, приходили майже ідентичні відписки. Люди кажуть, що коли тепло постачало «Теплокомуненерго», було набагато краще, та й тарифи там нижчі.

    За словами Ярослави Архіпової, за спожите тепло протягом листопада вона заплатила 1345 грн.  Це при тому, що живе вона в однокімнатній квартирі площею 30 кв. м. Тобто тариф на опалювання одного квадратного метра становив приблизно 43 гривні. В той же час у будинках, які розміщені поруч, він набагато менший. Так, на Сахарова, 29 – 21 грн., на Сахарова, 31 – 34 грн. У січні їхній тариф зріс вже до 64 грн. за кв. м, а сусідський – до 47.

    Сусідка Олена Бойчук додає, що її син живе в однокімнатній квартирі в будинку №31. Це така ж старенька п’ятиповерхівка з централізованим опаленням. Проте за січень йому нарахували тільки 1498 грн., тоді як їй за опалювання квартири з аналогічною площею – 1900 грн., а сусідці по стояку – 2019 грн. До того ж, жінка каже, що у квартирі сина батареї були в цей час гарячіші, ніж у неї.

    «Люди в шоці від таких платіжок. У мене субсидія 700 грн., а 1200 я маю заплатити. А що тоді говорити про пенсіонерів, яких в будинку більшість? Їм не вистачає пенсії, аби розрахуватись за всі комунальні послуги, а ще й жити на щось треба», – обурюється вона.

    Мешканці забили сполох. Куди тільки не зверталися: і в Київ на «гарячу лінію», і в СТЕК, і в міську раду, і до мера на прийом ходили, але результату жодного. Кажуть, від СТЕК, міської та обласної рад прийшли майже однакові відповіді, які взагалі не надто відповідали суті запитання.

    Основне, що непокоїть людей – чому поруч сусіди платять за опалювання квадратного метра житлової площі ледь не вдвічі менше. «Нам кажуть: скільки нарахували, стільки й будете платити. Але звідки ж взявся такий тариф?» – запитують вони.

    Зрештою, людям пообіцяли, що створять комісію, аби з’ясувати, в чому справа. Однак на першу комісію їх запросити «забули». Проте вони добилися створення другої. Втім акту обстеження їм так і не дали, аргументувавши це тим, що для цього потрібно написати чергове звернення.

    «Прийшов один представник від СТЕКу і двоє від КП «МІУК». Сказали, що ми дуже багато використовуємо теплоенергії. Та те, що вони подають, те й використовуємо, – розповідає пані Слава. – Зі СТЕКу чоловік запропонував, що ми можемо самі залазити в підвал і скручувати тепло, але по договору ми не можемо цього робити. Вони б хотіли, аби ми щось поскручували і потім були винні».

     СТЕК

    Безпомічні і безправні

    Мешканці не розуміють, з чим пов’язані такі великі нарахування. Дехто вважає, що чим більше квартир у будинку мають автономне опалення, тим більший тариф на централізоване теплопостачастання. Але у їхньому будинку тільки три квартири на автономці. Дехто припускає, що, можливо, лічильник «накручує».

    «Казали, що ті люди, які мають лічильники, мають платити менше за тих, хто не має. Але нам кажуть, що з ним все добре. В листопаді СТЕК зняла показники лічильника, і там був підпис людини з квартири №1, яка вже померла п’ять років тому. Ми говоримо, що Іванов вже давно помер, а вони відповідають, що він підписався. У СТЕКу кажуть, що за мережу в підвалі відповідає «Теплокомуненерго» (ТКЕ). Ті запевняють, що треба полагодили елеваторний вузол, а в СТЕКу говорять, що це можна зробити лише тоді, коли закінчиться опалювальний сезон. Потім два місяці у СТЕКу казали, що сопла немає, потім сказали, що вже воно є. Ну доки вони вже будуть нами так маніпулювати?» – висловлює своє невдоволення Ярослава Архіпова.

    Люди також кажуть, що єдину надію мали на мера, в якому тепер розчарувалися. 6 лютого пані Слава пішла до нього на прийом, коротко окреслила проблему, показала підписи близько 30-ти мешканців, і він пообіцяв розібратися. Але згодом від нього прийшла така ж відповідь, як і від СТЕКу.

    За словами мешканців, це далеко не перші неприємності, пов’язані зі СТЕКом. Минулого року вони скаржилися на холод і домагалися перерахунку. Але нічого з того так і не вийшло. Наприклад, пані Слава мала заборгованість 400 грн. і вирішила розподілити цю суму так, щоб виплатити її до початку опалювального сезону. Проте жінці телефонували то на мобільний, то на домашній телефони і вимагали погасити борг. «А ще прислали лист, що якщо не оплачу 400 грн., то в мене конфіскують квартиру», – обурюється вона. «А мені дзвонили зі СТЕКу навіть на робочий телефон», – додає пані Олена.

    Жінки не розуміють, чому одним не дають дозволу встановити індивідуальне опалення, пояснюючи, що потрібно цілий будинок тоді відключити від централізованого, а іншим дають. «Минулого року в нас на першому поверсі купили квартиру, добудували, зробили індивідуальне та відкрили фірму «ГІС». Але на другому поверсі люди спершу не давали дозволу на добудову, то вони їм також добудували і зробили індивідуальне опалення», – розповідають мешканці.

    Втім, незважаючи на такий «чиновницький футбол», люди все ж мають намір боротись до кінця. Кажуть, що звертатимуться до депутата міськради від свого округу та в антимонопольний комітет. Для цього вже навіть знайшли юриста.

    «Ми такі безпомічні і безправні. Це таке приниження. Я вже морально втомилася. Куди не звернешся, всюди відписки. Зло бере і на СТЕК, і на владу. Все-таки вони вийшли на такі посади завдяки нам. Раніше ми все пробачали. Нараховували більше – платили. А тепер вже так не лишимо це», – резюмує пані Слава.

    Розбалансована система

    Заступник директора зі збуту теплової енергії СТЕК Галина Риснюк пояснює, що в будинку встановлений лічильник обліку теплової енергії. Тож скільки він облікує, стільки й мешканці платять. Мовляв, якщо спожили 100 ГКал, то це множать на тариф, який один для всіх споживачів – 1190,18 грн. Отриману цифру ділять на загальну площу будинку і таким чином визначають, скільки коштує квадратний метр. Відповідно, для кожного будинку ця цифра – різна.

    Пані Галина наголошує, що СТЕК подає теплову енергію до будинку і відповідає за магістральні мережі. Якщо ж вода належної температури до будинку надійшла, а мешканці скаржаться, то за це вже відповідає балансоутримовач, тобто МІУК, що для проведення ремонтних робіт може обирати підрядника, зазвичай це ТКЕ.

    «Ми там неодноразово були на обстеженні цього будинку з представником МІУК. Там розбалансована внутрішньобудинкова мережа. В акті обстеження від МІУК вказано, що ймовірною причиною великих нарахувань може бути розбалансування системи централізованого опалення в будинку», – розповідає Галина Риснюк.

    Окрім того, вона нарікає на старі мережі в будинку. Пояснює, що в елеваторному вузлі, який відповідає за подачу тепла до будинку, є сопло. Чим більший його діаметр, тим більший тиск в системі і тим більше витрачається теплової енергії. Оскільки торік люди скаржилися на холод у квартирах, то МІУК зробила більшу дірку в соплі, аби всюди було тепло. Через те, за словами Риснюк, система розбалансована і там більший розхід теплової енергії, порівняно з іншими будинками.

    «Балансоутримувач говорив у присутності моїх працівників, аби вони звернулися до них із заявою про те, щоб провести ремонт або модернізацію елеваторного вузла. Але за це треба буде людям заплатити. А вони не захотіли і не чують цього, бо в них є СТЕК, який погано рахує. Але ж там є лічильник. Ми не маємо права відмовлятися від його показів», – підкреслює заступник директора зі збуту теплової енергії СТЕК.

    Риснюк допускає, що лічильник може неправильно працювати, однак одразу ж запевняє, що в цьому будинку він справний, новий і його перевіряли. Стверджує, що людям уже неодноразово пояснювали причину таких великих нарахувань. Тому вини СТЕКу в цьому немає. Мовляв, мешканці самі винні, бо не хочуть ремонтувати систему, тому й платять гроші за перегрів. Якби вони таки погодилися на ремонт, то СТЕК без проблем відключить на день-два тепло.

    Той факт, що в СТЕКу дещо вищі тарифи, ніж в ТКЕ, пані Риснюк пояснює тим, що СТЕК має старішу, але потужну котельню, в якої більша протяжність мереж і, відповідно, більші затрати.

    Ніхто нічого не чіпав

    Головний інженер МІУК Ярослав Баб’як заперечує представниці СТЕКу. Він стверджує, що в підвалі всі мережі поміняні, функціонують справно і жодних витоків немає. «Ми неодноразово вказували СТЕКу, щоб вони перевірили лічильник на справність. Можливо, у ньому якась проблема, однак вони свідомо від цього відходять. Виходить, що лічильник майже в два рази завищує покази. Але ми не можемо на них вплинути, бо це їхня власність і вони відповідають за збереження, обслуговування і повірку. Ми просто можемо до них донести, що є проблема з обліку і щоб вони щось зробили. А СТЕК свідомо це ігнорує і займається дурницями», – заявляє він.

    Також Баб’як запевняє, що МІУК не втручалася в елеваторний вузол та сопло, ніхто нічого не чіпав. Головний інженер пояснює: в акті обстеження вказали, що ймовірною причиною великих нарахувань є розбалансування системи централізованого опалення, бо люди самі хотіли, щоб вони так написали. Однак у це поняття він вже вкладає зовсім інше поняття, ніж СТЕК.

    «Розбалансування системи – це встановлення індивідуального опалення. Ніхто не робив перерахунку гідравлічного і теплового навантаження», – наголошує пан Ярослав. Разом з тим він запевняє, що для здійснення таких розрахунків мешканці мають звертатися в СТЕК, а не в МІУК.

    Наталя КОЗАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!