НапереКір епідемії

  • Невакцинованих дітей невдовзі можуть не допустити до навчання у загальноосвітні та дошкільні заклади в Івано-Франківській, Тернопільській та Одеській областях. Така інформація днями з’явилася на офіційному ресурсі Міністерства охорони здоров’я. Вона викликана зростанням захворюваності на кір. Якщо у червні на Прикарпатті було приблизно 400 хворих на цю недугу, то нині їх майже вдвічі більше – 772, більшість з яких діти. Відтак лікарі нагадують, що не варто забувати про щеплення. Тим паче, проблеми з сертифікованою вакциною наразі немає.

    Хворіють діти

    Івано-Франківська область очолила рейтинг захворюваності на кір. На початок вересня тут зареєстровано 747 випадків, з них 591 – у дітей. Через поширення цього інфекційного захворювання Міністерство охорони здоров’я спільно з Міністерством освіти і науки намагаються не допустити подальшого поширення інфекції. Відтак у трьох областях діти, які не отримали щеплення від кору, не допускаються до відвідування дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладів – серед великої кількості людей ризик поширення інфекції різко зростає.

    Для захисту від кору пропонують щеплення вакциною КПК – кір, паротит та краснуха – виробництва бельгійської компанії «ГлаксоСмітКляйн». У МОЗ запевняють, шо вона є в усіх областях у достатній кількості. Для дітей щеплення безплатне. Таку ж профілактику рекомендують і дорослим, щоправда, за окрему плату. Зниження рівня вакцинації називають головною причиною спалаху епідемії.

    Небезпечна хвороба

    Симптомами кору є нежить, сухий кашель, може бути також висока температура, світлобоязнь, набряк шкіри, слизових оболонок, почервоніння мигдалин. На третій день з’являється висипання червоного кольору, спершу на обличчі та шиї, наступного дня – на тілі, а ще пізніше – на кінцівках. Може бути і свербіння шкіри. Гострий період триває від трьох до п’яти днів, а загалом перебіг захворювання складає від семи до десяти днів, залежно від імунітету хворого.

    За офіційними даними, в Україні зафіксовано 1627 випадків кору. Кір дає серйозні ускладнення, на фоні цього захворювання може виникати енцефаліт, пневмонія, менінгіт, отит та інші небезпечні недуги. Захист від зараження може дати лише щеплення, після нього людина або не хворіє, або переносить недугу набагато легше.

    Вчасна реакція

    Ірина Джус, головний спеціаліст з питань безпеки життєдіяльності департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради, запевняє, що ситуацію тримають на контролі. Офіційний лист з попередженням надіслали у всі навчальні заклади області: невакцинованих дітей на навчання допускати не будуть.

    «Медичні сестри у навчальних закладах контролюють цей процес і подають мені інформацію. Наразі такої інформації, що діти не відвідують навчальні заклади через відсутність щеплень, немає», – пояснює фахівець.

    В Івано-Франківську від початку нового навчального року нових випадків кору не зафіксовано. Та все ж, якщо раніше батьки писали звернення про відмову від щеплень, то нині такого питання не виникає. Про заборону допуску дітей до навчання поки що теж не йдеться, адже немає офіційного розпорядження, крім того, медичні працівники проводять аналіз ситуації.

    Інформацію про те, що вже впродовж двох тижнів нових випадків захворювання на кір в Івано-Франківську не зафіксовано, підтверджує і Вероніка Васьків, позаштатний міський дитячий інфекціоніст. Загалом, з травня, відколи оголосили про епідемію кору, в Івано-Франківську зафіксовано 78 випадків захворювання у дітей. Наразі напруження спало, можна говорити про спад епідемії в місті. Наказу не допускати дітей до навчання немає.

    «Для невакцинованих дітей є можливість зробити щеплення, вакцина у медзакладах є. Усі вакцини безпечні, сертифіковані, допущені до використання», – запевняє фахівець.

  • На необхідності вчасно робити щеплення наголошує і Наталія Ковбасюк, заступник директора державної установи «Івано-Франківський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України». Показники захворюваності на кір в області з початком нового навчального року зростають. Нині зафіксовано уже 772 випадки, 606 – серед дітей, лабораторно-підтверджених випадків, що це саме кір, – 278.

    Низькі показники

    В області вакциновано приблизно 60% населення, цей показник доволі низький. Щоб забезпечити належний захист, має бути 95% і більше, пояснюють епідеміологи. Такий низький відсоток можна пояснити проблемами з постачанням вакцин, нерегулярністю поставок, небажанням людей вакцинувати дітей.

    «Батьки не бачать потреби вакцинувати дітей, вважають, що дитина і так перехворіє. Так, вакциновані діти також хворіють, адже імунітет до вакцини зберігається впродовж десяти років, далі поступово знижується. Але у вакцинованих дітей перебіг хвороби набагато легший, це може бути і амбулаторне лікування. А от у невакцинованих високий ризик важкого перебігу, навіть з ускладненнями, особливо якщо вчасно не зреагувати на ситуацію і не звернутися по допомогу», – наголошує посадовець.

    Для медичних працівників важливе вчасне звернення пацієнта до установи, адже тоді можна швидко поставити діагноз і розпочати лікування відразу. Дуже важливий і період, коли саме відбираються зразки крові та сечі для аналізів. Не така страшна сама хвороба, як ускладнення від неї. В Івано-Франківській області летальних випадків не зареєстровано, а от в Одесі їх зафіксовано два у дітей, які не були щеплені від кору.

    Епідеміологи підтверджують, що область повною мірою забезпечена вакцинами. Після введення вакцини може бути певна реакція, це нормально, адже імунітет різний, але несприятливих симптомів після імунізації наразі не зареєстровано. Та не варто забувати, що до кожного випадку має бути індивідуальний підхід. Педіатр має оглянути дитину, якщо є необхідність, то відтермінувати вакцинацію. Вакцинувати дитину чи ні – залежить від самих батьків, і відповідальність за це рішення лягає також на них.

    Дефіцит вакцин

    Якщо КПК постачається у достатньому обсязі, то вакцини проти правця в Україні немає. Правець – гостре інфекційне захворювання, що вражує нервову систему, породжує тонічні і тетанічні судоми скелетних м’язових волокон, має надзвичайно високу летальність. Інфікування може виникнути після будь-яких травм з пошкодженням шкірних покривів та слизових оболонок. Відтак травмованій людині варто звернутися в медичний заклад, правильно обробити рану, отримати належну медичну допомогу. Втішає те, що восени ризик травм знижується.

    Крім того, в Україні немає вакцини проти сказу, перебої з поставками БЦЖ – вакцини проти гемофільної інфекції. Таку ситуацію пояснюють тим, що більшість вакцин закуповували в Російській Федерації, а нині ця співпраця розірвана. Наразі вакцини закуповують у Європі, з часом налагодяться постійні поставки.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!