Недоступне таксі

  • Днями жителі Івано-Франківська зареєстрували петицію на сайті Президента України про необхідність створення у місті таксі для інвалідів. Громадський транспорт часто недоступний для людей з обмеженими можливостями, відтак потреба у таких послугах доволі велика.

    Крім того, пересічні франківці невдоволені роботою служб таксі. Вони нарікають на поганий сервіс та відсутність машин і пропонують створити комунальне таксі. Та чи допоможе це поліпшити ситуацію?

    Право на пересування

    Інватаксі – це одна із соціальних послуг для людей з інвалідністю, які довгі роки пізнавали світ крізь призму власної домівки, щоб вони могли реалізувати своє право на вільне пересування, реабілітацію, освіту та соціалізацію, йдеться у петиції до президента.

    В Івано-Франківській області проживає велика кількість людей з інвалідністю різних нозологій, які є заручниками домівки, адже через стан здоров’я не можуть користуватися громадським транспортом. Часто люди з інвалідністю не мають змоги задовольнити свої соціальні, медичні, освітні, реабілітаційні потреби. Робота служби соціального інватаксі надасть їм нові можливості для вирішення їхніх побутових питань, спілкування та соціалізації, освіти та розвитку, залучення до активного способу життя, пише у зверненні представник НАІУ в Івано-Франківській області Микола Макар.

    Інватаксі дуже необхідне для людей з особливими потребами. «Щоб доїхати до медичної чи будь-якої іншої установи, більшість із нас користується громадським транспортом. Але тролейбуси і автобуси недостатньо пристосовані для інвалідних візків: не весь транспорт має низьку підлогу, немає спеціальних кріплень для візка, щоб його у різні боки не носило, а заміські автобуси взагалі непристосовані. У холодну погоду поки дочекаєшся на зупинці потрібного тролейбуса або автобуса з низькою підлогою, то аж дрижаки беруть. А якщо снігом замело, то до зупинки доїхати візком неможливо. Соціальна служба інватаксі полегшила б наше пересування», – каже жителька Івано-Франківська Іванна Вінтоняк.

    У такому таксі не потрібно пересідати на пасажирське сидіння, достатньо просто заїхати візком у машину, де візок фіксується спеціальними кріпленнями, що гарантує безпечне перевезення. А поки що, якщо потрібно кудись поїхати, наприклад, в університет чи в якийсь культурно-розважальний заклад, то вона користується звичайним таксі, але це дуже незручно. У багажники не всіх машин вміщається візок, тому замовляти треба мінівен. «Щастило, коли приїжджав малий мінівен, а коли траплявся великий, то сісти в нього неможливо, бо сидіння дуже високе», – зауважує дівчина.

    Чому таксі гальмує

    У свою чергу, мешканці обласного центру скаржаться на ті служби таксі, які є в місті. Кажуть, що іноді машину доводиться чекати дуже довго або й взагалі авто не приїжджає.

    Франківець Вадим Даниловський вважає, що приватні служби таксі працюють неякісно відколи диспетчери почали встановлювати вартість проїзду. «Нещодавно мені потрібне було таксі на 6.30. За годину почав обдзвонювати служби. Хвилин через 15-20 після мого замовлення всі служби, до яких я звертався, передзвонили і повідомили, що машин наразі немає. У результаті з’ясувалося, що машин немає в радіусі 300-400 м від мого будинку, а в межах кілометра-двох є. Таксисти відмовлялися приймати замовлення, тому що диспетчер встановив їм суму грошей, яку з мене мали отримати, а їхати ще кілометр до мого будинку їм було невигідно. Як тільки я сказав, що заплачу стільки грошей, скільки таксист скаже, одразу машина знайшлась», – розповідає він.

    Ситуація з таксі у місті погіршилася після різкого подорожчання пального, пояснюють в службі таксі. «Ціни пішли вгору, а на послуги перевезення ціну піднімати ми не можемо, адже думаємо, перш за все, про клієнта. Багато машин просто не виїжджають на лінії. У всіх службах таксі є вільні графіки роботи, тож змусити когось працювати ніхто не може. Крім того, ситуацію ускладнює погіршення погодних умов – багато машин працюють на дизельному пальному і при низькій температурі водії не можуть завести двигун», – каже директор Івано-Франківського філіалу ПП «Оптимальне таксі» Сергій Павлюк.

    Якби у місті діяли тарифи, співмірні з тими, що є у Львові чи Києві, то проблем з кількістю машин не було б. Але це неможливо, адже люди тут отримують менший дохід.

    «Машин в «Оптимальному» – багато. Проте часто водії не виїжджають на лінію через тарифи, які діють в компанії, – їм це не вигідно. Ми намагаємося встановлювати такі тарифи, які вигідні і водієві, і клієнту. Наразі їх не піднімаємо, через те й маємо проблеми. Така ж ситуація і в решті служб», – пояснює керівник.

  • В «Оптимальному таксі» кілометр проїзду коштує 5 грн., мінімальна вартість поїздки – 25 грн., сюди входить два кілометри проїзду. У службі водії не працюють за лічильниками, відтак у заторах тариф не збільшується. Кілометраж розраховує комп’ютер. У водіїв встановлені програми, коли клієнт телефонує у службу, виклик надходить водіям. Місто розділене на сектори, стоянок таксі, як в інших служб, в «Оптимального» немає. Якщо водій стоїть у тому чи іншому секторі, він зобов’язаний прийняти замовлення, інакше застосовуються штрафні санкції. Крім того, тут слідкують за станом автомобілів – «дев’ятки» і «Ланоси» більше не набирають, старі машини відсіюють, продовжує Сергій Павлюк.

    «Таксистів щораз менше, – розповідає водій таксі Петро Гавадзин. – Водій є, доки є машина. Коли авто виходить з ладу, на роботу вийти не можна, а на нову машину не заробиш. Крім того, у таксі наразі багато випадкових людей, які виходять, займають місце, забирають кілька клієнтів, і все. Конкуренція є, контролю держави – немає. А таксистів як дрібних підприємців хочуть задавити податками».

    На повороті

    Як вихід з ситуації, яка наразі склалася у місті з послугами індивідуального перевезення пасажирів, люди пропонують створити комунальне таксі. Для цього подали петицію. «Створити службу комунального таксі. Останнім часом і особливо у святкові дні приватні таксі просто відсутні», – йдеться у її тексті.

    Хоча у життєздатність та ефективність комунального таксі, напевно, мало хто вірить. Про це свідчить невелика підтримка цього звернення на сайті петицій (лише 21 підпис з 13 січня). «Жодне комунальне утворення не працює так, як очікують споживачі. Доведено в цілому світі, що бізнес має бути приватним, за незначними винятками. Комунальні перевезення завжди будуть дотаційними. Одна річ – автобуси-тролейбуси, інша – таксі», – зауважує Вадим Даниловський.

    Комунальне таксі – не вирішення проблеми. Міська влада може надати якісь преференції і пільги тим перевізникам, які дотримуються правил і вимог, розроблених і затверджених виконкомом. Зрештою, в Європі, як і в цілому світі, такої проблеми не існує. Потрібно вивчити досвід і зробити аналогічно, продовжує він.

    Сергій Павлюк припускає, що комунальне таксі – це ініціатива міського голови. І застерігає, що утримання, заправлення і ремонт автомобілів – справа дуже затратна.

    Депутат міської ради Роман Харук вважає, що порядку в цій сфері не буде, доки не буде належного законодавчого регулювання. Наразі на ринку багато випадкових людей, які купують «кугута» і таксують. Крім того, служби не мають впливу на водіїв.

    Комунальне таксі, на думку депутата, – це утопічна ідея. Таксі – це бізнес, індивідуальні перевезення, і воно не може, як громадський транспорт, бути комунальним.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!