Новорічна недостача

  • Наприкінці грудня Уряд ухвалив зміни до програми «Доступні ліки». Завдяки таким нововведенням кількість безоплатних препаратів збільшиться на 10 торгових назв. Також у перелік додадуть дві діючі речовини для лікування серцево-судинних захворювань та діабету ІІ типу. Та, на жаль, не всі ліки з попереднього переліку є доступними, а за безкоштовними іноді доводиться оббігати не одну аптеку.

    Механізм впровадження

    На сайті Міністерства охорони здоров’я пояснюють, що розширення переліку стане можливим завдяки новому механізму ціноутворення для медичних препаратів: після встановлення граничних цін на лікарські засоби фармацевтичні компанії матимуть додатково п’ять днів, щоб знизити свої цінові пропозиції і таким чином поповнити перелік препаратів, що відшкодовуватимуться на 100% за державний кошт. Нині програма «Доступні ліки» поширюється на лікування серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальну астму і налічує 198 препаратів, 32 з них є безкоштовними.

    На сьогодні у програмі бере участь 6 744 аптек по цілій країні. Щоб отримати «доступні ліки», потрібно звернутись до лікаря, взяти у нього правильно виписаний рецепт із зазначенням діючої речовини та прийти в аптеку, що бере участь у програмі.

    Непостійні ліки

    Та на практиці не все так легко й доступно, як обіцяють чиновники. Житель Івано-Франківська Роман Шульга розповідає, що на початку грудня йому видали кілька рецептів на «доступні ліки» для його бабусі, у якої кілька важких захворювань. Але в аптеках два тижні його з дня на день відправляли з порожніми руками, адже безкоштовних препаратів немає. Врешті-решт ліків чоловік так і не отримав.

    «У аптеці мені сказали, що ліки привозять у вівторок та п’ятницю. У п’ятницю я почув від фармацевта, що препаратів не привезли, мені сказали прийти у понеділок. Тоді, 18 грудня, я не зміг прийти, прийшов наступного дня. Бачу, ліки є, на вітрині їх видно, а мені фармацевт сказала, що їх не відпустить. Мовляв, прийшов я запізно», – обурюється пацієнт.

    Рецепт на ліки виписаний фахівцем на початку грудня. Відразу після того чоловік звернувся в аптеку, його дані записали, обіцяли замовити необхідне, попросили прийти через три дні. З того часу він звертався в аптеку щодня, та марно. А 19 грудня почув, що місяць закритий, ліки отримати уже не можна. Зазвичай місяць закривають 22 числа кожного місяця, а наприкінці року його закрили раніше. За жодним з п’яти рецептів чоловік так і не отримав необхідних препаратів. Йому порадили прийти після Нового року…

    Ліки були необхідні для бабусі Романа Шульги, у якої цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, тромбофлебіт, тож як жінка має проходити лікування – невідомо… В аптеці він почув, що цього місяця повинен купити препарати. Тоді він запитав, кому установа підпорядковується, щоб знати, куди писати скаргу. Після цього один препарат йому все ж вдалося отримати. А решта як, запитує пан Роман?

    Він також зауважує, що й у попередні місяці виникали проблеми із купівлею ліків. Іноді доводилося їх шукати по цілому місту. Зазвичай він отоварював рецепти у різних аптеках.

    Роман Шульга розповідає, що схема отримання ліків доволі складна і заплутана, а жоден з лікарів не сказав, де знайти повний перелік препаратів, які можна отримати безкоштовно. Адже у деяких випадках за препарати певних виробників треба доплачувати, інші – безкоштовні. А пацієнти не завжди розуміють, що й до чого.

  • Позитивні зміни

    Заступник директора департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА Віталій Федорів переконує, що програма «Доступні ліки» виконується вчасно.

    «Не всі аптеки встигають привезти ліки, особливо ті, що безкоштовні. Провини департаменту в цьому немає жодної, ми зі всіма розрахувалися, тобто відшкодування всім виплатили. Жодних перебоїв з ліками не було. Час від часу немає безкоштовних препаратів, адже люди полюють саме за ними. Але така ситуація не лише в нас – у цілій країні. Виробники не встигають забезпечити їх у достатньому обсязі. Щодо цього були питання, стосовно іншого – ні. Ті препарати, за які треба доплачувати, є, проблем з ними немає жодних», – запевняє посадовець.

    Без перебоїв

    А що кажуть в аптеках? Андрій Карельських, власник «Ваша сімейна аптека», зізнається, що наприкінці року дійсно виникли перебої з ліками. Причиною цього стало те, що бухгалтерію в поліклініках «закривають» у 20-х числах грудня, тобто вартість препаратів можна було компенсувати до цього періоду. Договір на постачання «доступних ліків» був укладений на рік, а з 1 січня він буде укладений знову. Відтак не зовсім зрозуміло, яким чином компенсувати вартість ліків у цей період між новим та старим роком…

    «Рецепти діють місяць, тож ми пояснюємо людям, щоб вони приходили з ними після 1-го січня, адже програма буде продовжуватися. Рецепти будуть дійсні й надалі», – радить фармацевт.

    Коли програма почалася, у її роботі були незначні перебої, пригадує пан Карельських. Певних препаратів тоді дійсно не було, але з часом все налагодилося. Більшість препаратів імпортні, тому перебої пов’язують із нерегулярністю поставок. Але завжди були препарати, якими можна було замінити необхідні ліки, щоправда, трохи доплативши за них.

    Перелік препаратів, які відпускаються за програмою «Доступні ліки», затверджений наказом №856 Міністерства охорони здоров’я України. Інші ліки, яких у переліку немає, аптека не має права відпускати безкоштовно або з незначним відшкодуванням.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!