Партнерські пологи поза законом

  • З березня в більшості пологових будинків України партнерські пологи заборонили, мотивуючи карантином. Без офіційних наказів на рівні МОЗ, просто на місцях. Локальні документи наразі навіть не приведені у відповідність до законодавства, відтак – безпідставні. Правозахисники радять жінкам створювати петиції до міських та обласних рад з вимогою повернути партнерські пологи. Бо є такий парадокс, що хоч ця заборона і незаконна, але – чинна. 

     Жодної причини для заборон

    Франківська доула Галина Артиш вже не один тиждень порушує питання про заборону партнерських пологів, стверджуючи, що це незаконне рішення, пише офіційні запити і консультується з правозахисниками.

    Все закрутилося з того, що жінки почали активно ділитися з нею своїм неприємним досвідом. Розповідали, як писали в пологові будинки офіційні запити на дозвіл проведення партнерських пологів, але отримували відмову або їх просто ігнорували. Так вони створили ініціативну групу, наміри мають дуже рішучі – зробити все можливе, аби заборону партнерських пологів на місцях таки скасували.

    «Дослідження свідчать, що під час партнерських пологів буває менше медичних втручань, зокрема кесарських розтинів, – говорить Галина Артиш. – Жінка більш стабільна психологічно, у неї менший рівень стресу і пологи відбуваються легше».

    Коломиянка Ірина Магас планувала партнерські пологи ще з першого дня. Для жінки було дуже важливо народжувати з чоловіком. Після досвіду перших пологів без чоловіка вона зарікалася взагалі більше не народжувати або принаймні не в Україні, адже стала жертвою акушерського насильства. Щоб наважитись на другу дитину, Іра проходила терапевтичний курс з перинатальним психологом.

    Під час карантину стало очевидно, що партнерські пологи тимчасово неможливі. Головний лікар коломийського пологового будинку відмовив їй у них, посилаючись на карантин. Того ж дня жінка разом із юристкою склали інформаційні запити в пологовий Коломиї та пологові Івано-Франківська. Також подали запити в МОЗ, департамент охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА, в коломийську центральну лікарню, райраду і т.д.

    Станом на минулий тиждень відповідь прийшла лише з МОЗ, де чітко дали зрозуміти, що ніяких заборон не давали, а певні рекомендації і всі рішення приймає місцеве самоврядування.

    Коломиянка активно писала в публічному просторі області, долучилася до правової групи. І ось в одному з прямих ефірів на своїй сторінці в Фейсбуці мер Коломиї відповів на запитання Ірини про заборону партнерських пологів, порадивши написати йому особисто, мовляв, він спробує допомогти.

    «Я не надто повірила, але все ж. Він сам мені передзвонив і проконсультував, – розповідає жінка. – Дав обіцянку, що я буду народжувати разом з чоловіком, але сказав, що зняти заборону для всіх може тільки державна машина, і порадив  продовжувати боротись за права жінок і дітей навіть після наших пологів».  

    Дзвінок мера, мабуть, змінив ставлення головного лікаря до заборони партнерських пологів, і Ірина таки отримала дозвіл. На початку вересня вони з чоловіком вдруге стали батьками.

    «Я так і не побачила в пологовому жодної причини для таких заборон, – ділиться коломиянка. – Тим паче персонал не проходить постійного тестування на COVID-19, адже для них держава такої постанови не давала. Тож виникає питання, хто більш небезпечний: медичний працівник, якому не роблять тестів на коронавірус і котрий, як і будь-хто інший, може бути безсимптомним носієм хвороби, чи партнер породіллі із результатом тесту».

    Ніхто ні за що не відповідає

    Заборони партнерських пологів на рівні МОЗ і Кабміну немає. Тобто це лише ініціатива обласних департаментів і міських управлінь охорони здоров’я. Так стверджує Євгенія Кубах, співзасновниця ГО «Природні права Україна», що з 2017 року працює у сфері захисту жінок під час вагітності та пологів.

    Правозахисниця розповідає, що у відповіді на запит щодо нормативних документів, які забороняють проведення партнерських пологів, чиновники з МОЗ спершу посилалися на протоколи №698, №663 та №722, які взагалі не містять заборони партнерських пологів. До того ж, ще в травні МОЗ скасувало наказ №698. 

    «Вони просто переклали відповідальність за організацію роботи закладів охорони здоров’я на місцеві ради, – продовжує Євгенія Кубах. – Фактично МОЗ каже нам: ми тут ні до чого, це все місцеві ради, от до них і звертайтесь. А місцеві ради, в свою чергу, заборону партнерських пологів обґрунтовують зазначеними вище наказами МОЗ України. Це ми бачимо із численних відповідей вагітним жінкам на їхні запити. Маємо класичне замкнене коло: ніхто ні за що не відповідає, а жінки мають розплачуватися за це».

    Позицію лікарів звичайних пологових будинків значною мірою визначає страх перед невідомою інфекцією, непоінформованість та відсутність чітких вказівок від МОЗ.

    Якщо в області існує спірна думка щодо партнерських пологів під час пандемії, то відповідне рішення має прийматися під час сесії міської чи обласної ради. А заклади охорони здоров’я та департаменти охорони здоров’я можуть тільки надати свої пропозиції, однак у жодному разі не перебирати на себе повноваження місцевих рад. Тим паче, видавати чи керуватись наказами, які не відповідають нормам урядових рішень та суперечать наказам МОЗ.

    Наразі є один наказ МОЗ – і він чинний – який обґрунтовує право жінки мати двох партнерів під час пологів. У цьому наказі передбачене також право керівництва пологового встановлювати певні обмеження. І ці обмеження можуть бути пов’язані з профілактикою внутрішньолікарняних інфекцій. Йдеться про наказ №234 від 10.05.2007. 

    «Але якщо наказ з внутрішньолікарняної профілактики інфекцій не базується на наукових дослідженнях, а є особистою думкою головного лікаря, – каже Євгенія Кубах, – то це необґрунтоване обмеження прав, а не турбота про здоров’я. Також дуже часто бачимо, що місцеві департаменти сприймають партнерські пологи як відвідування, але вони не є такими». 

    У помаранчевій і червоній зонах – зась

    Галина Артиш зверталася і до мера Івано-Франківська під час його щотижневого прямого ефіру у Фейсбуці. Зрештою Руслан Марцінків відповів, що результат ПЛР є дійсним лише 24 години, а пологи неможливо запланувати саме на цей період. Занесення одного випадку COVID-19 у пологовий стаціонар може поставити під загрозу роботу всього закладу, лікарів і пацієнтів. В даний час в Україні ввели надзвичайний стан щодо захворюваності на COVID-19. Тому постановами КМУ обмежено чи цілком заборонено планову госпіталізацію пацієнтів в червоній і помаранчевій зонах. Дозволено виключно надання невідкладної медичної допомоги за життєвими показами, а партнерські пологи, мовляв, не є таким видом медичної допомоги.

    «Але це нісенітниця, – вважає Галина Артиш. – Партнерські пологи ми не можемо виокремлювати до якоїсь особливої категорії, це ті ж самі пологи, тобто той самий невідкладний стан. Також у постанові КМУ №641, яку має на увазі мер, не йдеться нічого про заборону партнерських пологів. І ще незрозуміло, звідки беруться такі рекомендації мера щодо ПЛР-тесту і його дійсності протягом 24 годин. Де визначено, що саме 24 години дійсний тест?»

    Зрештою міський голова відповів, що рішення приймає адміністрація медзакладу, і порадив звернутися туди.

    Головний лікар міського пологового Сергій Стефанко каже, що заборона партнерських пологів діє ще з березня відповідно до наказу міського управління охорони здоров’я №59 від 12.03.2020. У наказі чітко зазначено заборонити практику партнерських пологів. У вільному доступі цей наказ чомусь не знайти, тому лікар дав його переглянути, але сфотографувати не дозволив.

    А ось у відповіді на інформаційний запит Галини Артиш до міського управління охорони здоров’я посилаються на інший наказ – №102 від 12.05.2020, в преамбулі якого згадується і вищезазначений наказ МОЗ №722, котрий, як уже пояснювали правозахисники, не містить прямої заборони партнерських пологів.

    Також Галина Артиш отримала витяг з протоколу засідання медичної ради міського пологового будинку, де прийняли рішення про заборону партнерських пологів в умовах карантину, опираючись на той-таки наказ управління охорони здоров’я від 12.05.2020. Найцікавіше, що засідання відбулося 17 вересня – якраз через три дні після того, як Галина Артиш надіслала свій інформаційний запит.

    Сергій Стефанко каже, що організовувати партнерські пологи під час карантину означає ставити під загрозу майбутніх мам, дітей та медичний персонал. Обстежити партнерів дуже складно. Аби партнер був присутній на пологах, він би мав мати негативний результат ПЛР-тесту. Заздалегідь це зробити не можна, а день пологів не спрогнозуєш.

    «Повірте, медпрацівники самі зацікавлені в партнерських пологах, так їм значно легше, – каже лікар. – Але пандемія – це серйозна річ, потрібно максимально уберегтися і дочекатися мінімальних ризиків». 

    В обласному перинатальному центрі посилаються на наказ департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА №93 від 19.03.2020, де так само йдеться про заборону партнерських пологів, але «у разі крайньої необхідності – допускати партнера після проведеного медичного огляду, зібраного епіданамнезу та дистанційної термометрії». Щоправда, які саме випадки належать до «крайньої необхідності», так і не роз’яснено.

    У преамбулі наказу департаменту є посилання на наказ МОЗ від 13.03.2020 №663, котрий, як пояснюють правозахисники, втратив чинність ще у травні. Виходить, що внутрішні локальні документи наразі навіть не приведені у відповідність до законодавства, а відтак – безпідставні.

    «Я не раз по телефону спілкувався з представниками міністерства стосовно партнерських пологів, – розповідає головний лікар обласного перинатального центру Юрій Павлушинський. – Вони сказали чітко: у регіонах, де невисокий ріст захворюваності, можна дозволити. Але в помаранчевій і червоній зонах мови не може бути». 

    Як пояснює юристка Наталія Федосенко, своїми наказами про заборону партнерських пологів обласний департамент і міське управління охорони  здоров’я порушують Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», а саме статтю 6, де йдеться про право пацієнта, який перебуває на стаціонарному лікуванні в закладі охорони здоров’я, на допуск до нього інших медичних працівників, членів сім’ї, опікуна, піклувальника, нотаріуса та адвоката, а також священнослужителя. А за порушення прав пацієнта передбачена і цивільна, і кримінальна відповідальність – залежно від наслідків.

     Своя специфіка

    За час карантину в ГО «Природні права України» звернулись багато вагітних.

    Найперше їм радять обирати з-поміж тих пологових, де дозволені партнерські пологи. В іншому разі на сторінці організації можна завантажити розроблений правозахисниками інформаційний запит до пологового будинку для вагітних жінок, які бажають народжувати з партнером. Цей запит не гарантує позитивної відповіді, але збільшує шанси на партнерські пологи.

    Лише потім, після народження дитини, якщо буде бажання і натхнення, можна боротися за право жінки на партнерські пологи. Варто розуміти, що це має бути ціла адвокаційна кампанія. Причому до президента і Кабміну немає сенсу звертатися, оскільки вони нічого не забороняли.

    Правозахисники рекомендують діяти на рівні органів місцевої влади, кажуть, що варто створювати петиції до міських та обласних рад з вимогою повернути партнерські пологи, як це вже зробили нещодавно у Львові. 

    11 вересня Львівська міська рада скасувала заборону партнерських пологів, яка у місті діяла з середини березня. Передувала цьому згуртована і активна робота

    небайдужих активістів. Батьки почали писати масові запити до пологових. Через якийсь час люди вирішили подавати колективний позов до суду із вимогою скасувати накази Львівської міської ради та Львівської ОДА про заборону партнерських пологів.

    А ось у деяких пологових навіть протягом усього карантину були дозволені партнерські пологи, наприклад, у Луцьку та в кількох київських медзакладах. На Фейсбук-сторінці Луцького клінічного пологового будинку пише, що присутність партнерів під час пологів обмежена, але не заборонена, за умови детального збору епіданамнезу, вимірювання температури, відсутності ознак ГРВІ та контактів з хворими на COVID-19.

    Як розповідає завідувач пологового відділення №1 в Луцьку Георгій Багнюк, за час карантину ні в кого з акушерського корпусу не виявили коронавірус. Каже, що медпрацівники застосовують усі можливі засоби захисту. Тим паче кожна сім’я ретельно готується до пологів, добре усвідомлює ситуацію з епідемією. Ближче до терміну пологів здають ІФА-тести. Окрім цього, партнери приходять лише на час пологів і в цей період їхнє пересування в закладі обмежене.

    «У час епідемії ніхто ні від чого не застрахований, – говорить лікар. – Медик може бути таким самим носієм, як і партнер на пологах. Тому який сенс у цій забороні? Але у кожній області своя специфіка».

    Наталя МОСТОВА

    До теми:

    21 вересня в Івано-Франківську на площі перед ОДА відбулася акція протесту “Поверніть партнерські пологи”.

    Люди вимагали: скасувати незаконну заборону партнерських пологів; розробити алгоритм/план відновлення практики партнерських пологів; надати чіткі вимоги щодо можливості присутності партнера при пологах.

    Наступного дня під час оперативної наради в Івано-Франківську міський голова Руслан Марцінків порушив питання про заборону партнерських пологів у місті. «Хочуть пару чоловіків бути присутні на дійстві, ну то дайте можливість», – сказав Марцінків.

    Він зазначив, що для чоловіків можна прописати якісь умови: результати ПЛР-тесту або швидкі тести тощо.

    Натомість керівниця міського управління охорони здоров’я Марія Бойко відповіла, що зараз порушення цих питань – політична маніпуляція, адже раніше ніхто не скаржився. Вона пояснила, якщо зараз будуть партнерські пологи, то є ризик для інших жінок та персоналу.

    Натомість Руслан Марцінків зазначив, що у нього є інформація, що деякі чоловіки і так можуть заходити в пологовий, просто це стало «дорожче». Він сказав, що легше дозволити, але з обмеженнями. Мовляв, люди мають право на партнерські пологи.

    «Деколи достатньо одного чоловіка, щоб заразити весь персонал закладу. Але ми розглянемо це питання», – сказала Марія Бойко. Також вона додала: навіть якщо чоловік покаже результат ПЛР-тесту, то ризик для жінок, медиків і навіть дітей буде, адже все одно він може принести вірус.

    «Якщо помре дитина, хто буде за це відповідати? Жоден батько не буде відповідати, а нас будуть розпинати», – зазначила Бойко.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!