Що робити з метеозалежністю

  • Людина – це частина природи. Про це в 30-ті роки минулого століття писав відомий біофізик Олександр Чижевський, який довів, що зміни в магнітному полі землі так чи інакше позначаються на живих організмах. Чималий вплив на наше самопочуття чинять і коливання атмосферного тиску, різке зниження (або підвищення) температури повітря, а також переміщення повітряних мас. Комусь у вітряну погоду дошкуляють мігрені, у когось від різкого потепління скаче тиск, а хтось непритомніє в транспорті перед майбутньою грозою. Чому ж це відбувається? На думку медиків, всі ці реакції обумовлені порушеннями в роботі судин, точніше, у функціонуванні так званих барорецепторів.

    Барорецептори – це чутливі нервові закінчення кровоносних судин, що вловлюють найменші зміни кров’яного тиску і рефлекторно регулюють його рівень. Тобто завдання барорецепторів – адаптувати тиск всередині організму до мінливих настроїв атмосферного тиску. Так, при підвищенні атмосферного  тиску до позначки 755 мм ртутного стовпчика організм нарощує показники внутрішнього тиску, а при зниженні до 748 мм – скидає. У здорових людей і маленьких дітей ці процеси минають природно і непомітно, а ось у людей більш зрілого віку, чий організм зношений, стомлений поганими звичками, нездоровим способом життя, вживанням ліків або обтяжений поганою спадковістю, барорецептори не виконують свого завдання. І тоді у відповідь на коливання атмосферного стовпчика ми отримуємо різкий стрибок внутрішнього тиску, в результаті чого починається головний біль, запаморочення, шум у вухах, нудота, озноб, депресивні стани. Особливо сильно погіршується самопочуття метеочутливих людей в ті дні, коли атмосферний тиск підвищується або знижується дуже різко (на 20 мм ртутного стовпчика за кілька годин).

    Залежність від примх природи медики охрестили метеочутливістю. І хоча повністю позбутися її ще не вдалося нікому, відкоригувати своє самопочуття під час природних катаклізмів цілком реально.

    Якщо на різке підвищення атмосферного тиску ваш організм реагує за гіпотонічним типом (артеріальний тиск падає, виникає запаморочення, ви відчуваєте занепад сил, сонливість, апатію, неможливість зосередитися), забезпечте собі приплив свіжого повітря і постарайтеся виспатися (сон в такому разі – найкращі ліки). Намагайтеся в такі дні менше навантажувати себе як фізично, так і емоційно.

    Підвищити артеріальний тиск допоможе порція чорної кави або келих червоного вина. Людям з низьким артеріальним тиском допоможуть збадьоритися чаї з м’ятою і медом, а також адаптогени: настоянки женьшеню, лимонника, елеутерокока.

  • Якщо зміну погоди ваш організм переживає за гіпертонічним типом (артеріальний тиск підвищується, серцебиття частішає, можливий головний біль), намагайтеся виключити з раціону страви, які містять велику кількість кухонної солі. Пам’ятайте, вони затримують рідину в організмі, а та збільшує об’єм крові, що циркулює, і це сприяє підвищенню тиску.

    Гіпертонікам у дні негоди слід відмовитися від напоїв, що містять кофеїн: кави, міцного чаю, енерготоніків. Замість них пийте трав’яні чаї, відвари шипшини, узвари.

    У несприятливі дні добре включати у свій раціон печені яблука, родзинки, курагу, а також банани. Багаті калієм, вони не тільки поліпшать стан вегетативної нервової системи, а й зведуть до мінімуму дію адреналіну, який активно виділяється залозами.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!