Найкраща суперсила – це сила людського розуму. У цьому переконані організатори конференції TEDxIvanoFrankivsk, яку в пошуках ідей, натхнення та мотивації відвідали сотні людей.
Потенціал змінити світ
TED – це американський фонд, що проводить щорічні конференції, на яких виступають успішні, відомі й талановиті люди. А TEDx – заходи, що проводяться ентузіастами по ліцензії TED у різних куточках світу.
В Івано-Франківську минулого року така конференція відбулась у форматі Women – перед публікою виступило 12 успішних жінок. Цьогоріч організатори обрали традиційний формат, без підбору спікерів за віком чи статтю. Наступного ж року, каже проектний менеджер конференції Михайло Джогола, планується формат TEDxYouth – виступи молодих людей віком до 25 років.
«Це буде новий поштовх, нова річ, якої ще не бачили в Івано-Франківську. Ми хочемо показати нашим гостям людей, які своїм розумом та своєю працею досягли успіхів і закарбувалися в історії. Метою події є також мотивувати публіку, дати їй приклад успішних людей та показати, що успіху може досягти кожен», – розповів Михайло Джогола.
Ліцензіат конференції Христина Вінтонів зазначила, що учасниками події стало понад 600 людей, які прийшли за новими ідеями та мотивацією.
«Наша мета – сприяти поширенню десяти потужних ідей з різних галузей, надихнути учасників конференції на втілення власних задумів, сприяти комунікації, обміну досвідом на освітній платформі TEDx. Ми хочемо, щоб наші гості усвідомили свій потенціал змінювати світ навколо себе. Адже кожен може знайти в собі цінну ідею, варту поширення. Саме тому до нас і приходять – почути інших, надихнутися їхніми прикладами, знайти себе», – пояснила Христина Вінтонів.
Конференція була платною – квитки коштували від 200 до 500 гривень. Втім, за словами організаторів, комерційною ця подія не була і жодних прибутків з неї ніхто не отримував – кошти, виручені з продажу квитків, повністю витрачалися на оренду приміщення, світло, звук, каву для учасників тощо.
А оратори хто?
Темою TEDxIvanoFrankivsk стала «Сила розуму» («Power of mind»). На сцені виступило 13 спікерів: науковці, дизайнери, музиканти, композитори, волонтери, філософи. Тему виступів підібрали так, щоб мова йшла про максимально різні сфери та аспекти життя.
Представниця спілки MitOst та співзасновниця простору для холістичного навчання «Хата-майстерня» Альона Каравай розповіла про силу серця, думки та навчання в епоху штучного інтелекту. Учасники музичного гурту «Фолькнери» та культурно-мистецького проекту «Двоколісні хронічки» Володимир Муляр та Ярина Квітка описали 40 тисяч неймовірних кілометрів на велосипедах, упродовж яких у них народився син. А філософ та дослідник Жасулан Абішев пояснив, як зазирнути всередину себе за допомогою технології «майндфулнесс».
Володимир Лущак, науковець-біохімік з ПНУ, виступив з дещо уривчастою, але позитивною розповіддю про те, як в університеті робити справжню науку та як змусити українські мізки працювати на Україну. Алан Янг, волонтер Корпусу Миру США в Україні, розповідав про вирішення проблеми сміття на прикладі одного українського міста, Хмельницького, та про те, що українці й так продукують досить небагато сміття, порівняно з європейцями чи американцями. А Роман Григорів та Ілля Разумейко розповіли присутнім про організацію масштабного мистецького фестивалю Porto Franko та про те, що він дав Івано-Франківську.
Керівний партнер рекламної агенції Aimbulance Роман Гавриш пояснив, чим криза допомогла українцям та як піратський софт покращує конкурентоздатність українців, і вчив присутніх дивитися на все з позитивом. Співавтори проекту Ukrainer Богдан Логвиненко та Микола Носок розповіли, як збирали неймовірні історії життя українців зі всіх куточків країни. А науковець та математик Олексій Рубанов у не зовсім зрозумілій манері проаналізував проекти космічних подорожей та розкритикував деякі ідеї Ілона Маска.
Завершив же конференцію музикант, дизайнер та художник Ярема Стецик. Після доволі гумористичного виступу він закликав присутніх пересісти на одне крісло вліво, після чого разом з усім залом заспівав жартівливу пісню про ламінат. Публіка відреагувала на його виступ бурхливими оваціями.
На жаль, двоє відомих ораторів не змогли взяти участь у конференції. Ще у червні анонсувалась участь у TEDx Івана Малковича – поета і книговидавця, але у липні він повідомив, що не зможе виступити. А другою прикрою несподіванкою стало скасування виступу в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун. В останній момент вона скасувала візит до Івано-Франківська через затримку з прийняттям законопроекту щодо реформи медицини і засідання профільного парламентського комітету. Втім Супрун пообіцяла протягом місяця приїхати до Франківська і все-таки виступити зі своєю промовою.
Підсумки та перспективи
Судячи з реакції присутніх у залі, більшість виступів лекторів публіці сподобалась. На організацію нарікань теж практично ні в кого не було. Хоча без певних недоліків, звичайно ж, не обійшлося. Не завжди добре працювали мікрофони ораторів, для сотень присутніх працювало лише дві кавові машини, а обіду програмою передбачено не було. Втім, організатори запевняють, що всі помилки будуть враховані, адже вдосконалюватися потрібно завжди.
«Ми продали близько 500 квитків, тобто майже всі, – розповідає Михайло Джогола. – Враження після події залишились хороші. Командою ми ставили собі певні цілі на цю конференцію і досягли їх. Ми перенесли TEDx у більший зал і успішно заповнили його. Організаційно, на наш погляд, все будо добре. Були проблеми зі спікерами, і ми пропрацьовуємо на наступний рік механізм їх підбору та підготовки. Це цілі вже на наступну конференцію. Стосовно фідбеків публіки, то ми їх приймаємо дотепер і дуже за них вдячні. Адже це означає, що людям не байдуже. Ми приймемо до уваги зауваження і робитимемо все ще краще».
Мотивація, натхнення та ідеї, варті поширення, – ці речі лежать в основі конференцій TEDx, які й надалі будуть проводитися в Івано-Франківську.
Тарас Волошин