Святвечір, колядки та вертеп: традиції святкування Різдва в Україні

  • 7 січня весь православний світ відзначатиме свято Різдва Христового. Різдво має багату історію з унікальними традиціями, звичаями і символами.

    Різдво — одне з головних християнських свят, що знаменує народження Ісуса Христа у Віфлеємі, пише НВ. За християнським переконанням, Ісус був посланий Богом на землю задля спокутування гріхів і спасіння людства. День його народження поділив історію на «до» і «після»: з цього моменту почалося сучасне літочислення — «наша ера».

    Традиційно Різдву передує тривалий сорокаденний піст, який починається 28 листопада і закінчується 7 січня. Різдвяний піст встановлений для того, щоб до Різдва люди фізично і духовно очистилися покаянням, молитвою й утриманням від їжі, пристрастей, пороків, образ, зла та інших гріхів.

    Напередодні Різдва Христового 6 січня український народ сідає за щедрий, але пісний стіл. Одна з головних традицій святкування Різдва — Святий Вечір.  Головною і ритуальною різдвяною стравою на столі є кутя, яка  є пшеничною, ячмінною чи рисовою кашу, змішану з родзинками, маком, медом і горіхами.

    Під час трапези за столом ні в якому разі не можна лаятися, сперечатися і лихословити. На Різдво всі члени родини повинні бути вдома, діти повинні допомагати старшим у святкових приготуваннях. Снідати й обідати 6 січня не прийнято, легкий перекус дозволений тільки дітям. Навіть за святковим столом переїдати у Різдво заборонено. Також під забороною побутові справи, рукоділля, важка фізична праця.

    Сідати за різдвяний стіл необхідно з появою першої зірки, яку називать Віфлеємською. Саме вона привела мудреців до немовляти-Христа. Святий Вечір починається молитвою і запалюванням різдвяної свічки. У компанії всієї родини, в тому числі й немовлят, господар будинку благословляє вечерю.

    На почесному місці в домі повинен стояти Дідух — житній, пшеничний або вівсяний сніп, який символізує урожай, добробут, багатство, дух предків і оберіг роду.

    Вранці 7 січня люди радісно вітаються фразою «Христос народився!», а у відповідь чують — «Славімо його!». У цей день заведено ходити до церкви на святкову молитву, а також ходити в гості до родичів. У перший день Різдва закінчується піст, і люди можуть їсти м’ясні та інші ситні страви.

  • Важлива і незмінна традиція на Різдво — це колядування. По вулицях і будинках колядники ходять, починаючи зі Святого Вечора, або з першого дня Різдва. 

    Давнім та унікальним різдвяним звичаєм в Україні було і залишається ходіння з вертепом.Вертеп — це пересувний мініатюрний ляльковий театр, розміщений в коробі, в якому показували цілі вистави на тему Різдва.

    Ще однією традицією святкування Різдва є різдвяні ворожіння. Споконвіку люди цікавилися своїм майбутнім і хотіли заглянути за його завісу. В період Святок, починаючи зі Святого Вечора і закінчуючи Водохрещем, наші предки ворожили на свою долю.

    До слова: Марцінків розповів, як він колись святкував Різдво

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!